Antwort Co je fiskální správa? Weitere Antworten – Co patří do státní správy

Co je fiskální správa?
V České republice působí řada orgánů státní správy, například:

  • Celní správa.
  • Finanční úřady.
  • Česká správa sociálního zabezpečení
  • Úřady práce.
  • Živnostenské úřady.
  • Katastrální úřady.
  • Stavební úřady.
  • Matriční úřady.

Státní správu vykonávají státní orgány. Veřejnou správou lze chápat jako: správa území, státu, kraje, obce. správa věcí, ke kterým má veřejnost vlastnická práva.Veřejnou správu pak můžeme dělit na: státní správu a samosprávu. Státní správa je vykonávána státem, samospráva potom veřejnoprávními korporacemi, které můžeme dále dělit na územní samosprávu a zájmovou samosprávu. – zájmová – např. profesní komory (lékařská, advokátní apod.)

Čím se zabývá státní správa : Ústřední orgány státní správy

Řízení, kontrola a sjednocování činnosti ministerstev a ostatních ústředních orgánů státní správy přísluší vládě. Úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády a jejích orgánů plní Úřad vlády ČR.

Jaké jsou orgány veřejné správy

Mezi tyto orgány patří vláda, ministerstva, ostatní ústřední orgány státní správy. Ústřední orgán – je složka státní moci, která vykonává správu na věcně vymezeném úseku fungování společnosti. Jde o správní úřad, který stojí na vrcholu správní hierarchie a jemuž není nadřízen žádný jiný úřad, ale zpravidla vláda.

Co to je správní úřad : Správní úřad lze vymezit jako organizační jednotku (zde státu), která je zřízena zákonem a jíž je zákonem svěřena působnost v oblasti výkonu státní správy. Správní úřad je navenek ohraničen od jiných organizačních jednotek subjektu veřejné správy.

Přímou státní správu vykonávají bezprostředně státní orgány, tedy jednotlivé organizační složky státu. Ze systémového hlediska můžeme rozlišovat vnitřní a vnější zaměření činnosti státní správy. 9 Toto členění vychází z toho, zda jsou úkoly státní správy vykonávány pouze mezi orgány státní správy, anebo též navenek.

Veřejná správa představuje soubor konkrétně definovaných činností organizovaných a realizovaných v předem stanoveném právním a institucionálním rámci. Je vykonávána výhradně ve veřejném zájmu, úkony veřejné správy jsou stanoveny zákonem.

Co tvoří samosprávu

Je uvedena v Ústavě České republiky v Hlavě VII. Česká republika se člení na obce, které jsou základními územními samosprávnými celky a kraje, které jsou vyššími územními samosprávnými celky. Územní samosprávné celky jsou územními společenstvími občanů, která mají právo na samosprávu.Základním stupněm výkonu státní správy je místní státní správa vykonávaná na území jedné či více obcí. Příkladem státní správy na místní úrovni je finanční správa, stavební správa apod. Druhým stupněm je okresní státní správa vykonávána okresními institucemi.Přímou státní správu vykonávají bezprostředně státní orgány, tedy jednotlivé organizační složky státu. Ze systémového hlediska můžeme rozlišovat vnitřní a vnější zaměření činnosti státní správy. 9 Toto členění vychází z toho, zda jsou úkoly státní správy vykonávány pouze mezi orgány státní správy, anebo též navenek.

Česká správa sociálního zabezpečení, zkráceně ČSSZ, je správní úřad České republiky, který je podřízen Ministerstvu práce a sociálních věcí. Je to největší finančně správní instituce v rámci celé státní správy České republiky. Má na starosti výplatu důchodů a nemocenských dávek.

Jak se dělí státní správa : Státní správa má vždy povahu veřejné správy.

Struktura státní moci se dělí na zákonodárnou, výkonnou a soudní moc. Státní správa je součástí výkonné moci. Vztah výkonné moci k moci zákonodárné je dán vázaností výkonné moci zákony a určování pravomoci. Výkonná moc může působit na realizaci moci zákonodárné.

Jaký je rozdíl mezi správním orgánem a správním úřadem : Pojem správní orgán je širší než pojem správní úřad (správním úřadem jsou podle čl. 79 odst. 1 Ústavy pouze orgány moci výkonné, tedy orgány státu, jimž je svěřen výkon státní správy). Správní orgán, který řízení vede, musí být vždy věcně a místně příslušný.

Co řeší správní odbor

Odbor správních činností vykonává státní správu v oblasti evidence obyvatel, rodných čísel, občanských průkazů a cestovních dokladů, zajišťuje věcnou správu základního registru obyvatel, poskytování údajů ze základního registru obyvatel ve smyslu zákona o základních registrech, spolupracuje s odbornými útvary …

Samosprávné orgány jsou ustavovány volbou, základní samosprávný orgán je volen občany. Neexistuje vertikální hierarchická struktura, nižší samosprávný orgán proto není podřízen vyššímu. Pro samosprávu jsou rozhodující zájmy příslušného samosprávného společenství.Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy (rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.

Jak v ČR dělíme státní moc : V České republice je systém oddělenosti státních mocí specifický v tom, že nejenže jsou odděleny moci zákonodárná, výkonná a soudní (čl. 2 odst. 1 Ústavy), ale rozděleny jsou i „zevnitř“ (Poslanecká sněmovna – Senát, prezident republiky – vláda, Ústavní soud – obecné soudy).