Antwort Co je expanzivní fiskální politika? Weitere Antworten – Co to znamená fiskální politika

Co je expanzivní fiskální politika?
Fiskální politika, resp. rozpočtová politika je součástí (nástrojem) hospodářské politiky, která je orientována jednak na vládní nákupy zboží a služeb a další výdaje státního rozpočtu a jednak na příjmy hlavně daně a poplatky.Fiskální politikou rozumíme proces utváření daňové soustavy a veřejných výdajů s dvěma cíli. A to pomoc utlumit výkyvy hospodářského cyklu a přispět k zachování rostoucí ekonomiky s vysokou zaměstnaností bez vysoké a kolísavé inflace.Monetární politika je nepřímý nástroj. Tištěním peněz se zvýší jejich množství, které může být půjčeno, což vede ke snížení úrokových sazeb a tím i ke zvýšení ochoty půjčovat a investovat peníze. Fiskální politika je přímý nástroj, kdy vláda nakupuje zboží a služby financované zvýšením jejího zadlužení.

Co je fiskální účel : Fiskální – účelem je příjem státního rozpočtu. Jedná se o původní účel použití cel, v současnosti však slouží cla pro fiskální účely pouze okrajově.

Co je fiskální pravidlo

IMF definuje fiskální pravidlo jako trvalé omezení fiskální politiky země prostřednictvím jednoduchých numerických limitů pro rozpočtové agregáty.

Co je to monetární politika : Monetární politika je nástrojem hospodářské politiky. Monetární politiku tvoří souhrn opatření a zásad, které mají prostřednictvím měnových nástrojů prosazovat plnění měnových cílů. Monetární politika je nástroj centrální banky a jejím základním cílem je hlídání a aktivní ovlivňování míry znehodnocení peněz – inflace.

Nástroje fiskální politiky

Rozlišujeme jednorázová záměrná opatření (diskrétní) a vestavění (automatické) stabilizátory. Jednorázová rozhodnutí příslušných orgánů o změně daňových sazeb, změně ve struktuře výdajů státního rozpočtu, změně ve výši jednotlivých položek rozpočtových výdajů.

Fiskální decentralizace je jedním z modelů ekonomického plánování, který zahrnuje přenos odpovědnosti za plánování, správu a financování veřejných služeb a statků na místní úrovni. To zahrnuje ku příkladu přidělení místním orgánům pravomoci k výběru daní, alokaci rozpočtových prostředků a rozhodování o výdajích.

Co je to Restriktivni politika

Snižuje peněžní zásobu a zvyšuje úrokovou míru. Tím dosáhne snížení inflace, zvýšení nezaměstnanosti a zhoršení bilance zboží a služeb.Naším úkolem je udržovat cenovou stabilitu. Tak měnová politika nejlépe přispívá k hospodářskému růstu a tvorbě pracovních míst. Udržujeme stabilní ceny tím, že zajišťujeme, aby inflace – míra změny cen zboží a služeb v průběhu času – zůstala nízká, stabilní a předvídatelná.Decentralizaci lze popsat jako delegování (přenesení) pravomocí a s tím souvisejících odpovědností z vyšších (nadřízených) složek systému (obvykle systému správního, administrativního apod.) na nižší (podřízené) složky téhož systému.

Fiskální politika je vědomé využívání veřejných financí (státního rozpočtu) za účelem dosažení stanovených cílů, zejména udržení vyváženého ekonomického růstu a nízké míry nezaměstnanosti. politiky, vypovídá o dobrém hospodaření státu, provádí ji ministerstvo financí.

Co je Restriktivni měnová politika : Snižuje peněžní zásobu a zvyšuje úrokovou míru. Tím dosáhne snížení inflace, zvýšení nezaměstnanosti a zhoršení bilance zboží a služeb.

Jakou politiku provádí ČNB : Hlavním úkolem ČNB je pečovat o cenovou stabilitu

Podle Ústavy ČR a v souladu s primárním právem EU je hlavním cílem ČNB pečovat o cenovou stabilitu, což je zakotveno také v zákoně o České národní bance (pdf, 388 kB).

Co to je monetární politika

Monetární politika je nástrojem hospodářské politiky. Monetární politiku tvoří souhrn opatření a zásad, které mají prostřednictvím měnových nástrojů prosazovat plnění měnových cílů. Monetární politika je nástroj centrální banky a jejím základním cílem je hlídání a aktivní ovlivňování míry znehodnocení peněz – inflace.

Princip dekoncentrace se týká výkonu státní správy a její hierarchie vztahů nadřízenosti a podřízenosti. Princip centralizace počítá se soustředěním převažujícího rozsahu výkonu veřejné správy u ústředních orgánů státní správy. Princip decentralizace směřuje k samosprávnému výkonu veřejné správy.Měnovou politiku představují rozhodnutí centrální banky, která ovlivňují cenu a dostupnost peněz v ekonomice. V eurozóně se nejvýznamnější rozhodnutí Evropské centrální banky v této oblasti obvykle týkají základních úrokových sazeb.

Jak ČNB ovlivňuje inflaci : Česká národní banka dohlíží na to, aby inflace byla nízká, stabilní, a tím i předvídatelná. Svého inflačního cíle ve výši 2 % ČNB dosahuje pomocí nastavení úrokových sazeb a dalších měnověpolitických nástrojů. Bankovní rada přitom rozhoduje na základě makroekonomické prognózy a vyhodnocení jejích rizik a nejistot.