Antwort Co je E322? Weitere Antworten – Na co je dobrý sójový lecitin

Co je E322?
Lecitin podporuje fyzické a duševní zdraví, paměť, kognitivní schopnosti, má příznivý vliv na oběhový systém a metabolismus cholesterolu. Lecitin často bývá kombinován s vitaminem C, vřele doporučujeme současné užívání lecitinu a vitamínu C.Sypaný neboli práškový lecithin doporučujeme jako nejúčinnější. Sypaný 98% slunečnicový lecithin v nabídce 4FITNESS má vysokou kvalitu: obsahuje 24 % cholinu, 16 % inositolu a lipotropní látky, které přispívají ke správnému metabolismu lipidů a činnosti jater. Je navíc odtučněný, geneticky neupravený.Lecitin nebo fosfatidylcholin patří mezi fosfolipidy, což jsou látky rozpustné v tucích. V potravinách je používán jako emulgátor, protože zabraňuje oddělení tuků a vody. Je součástí buněčných membrán, pomáhá při přenosu nervových vzruchů, podporuje trávení tuků, svou funkci zastává i v mozku, při podpoře imunity apod.

Jak dlouho se může užívat lecitin : Dávkování Užívejte 1–2 kapsle denně s jídlem. Pro optimální účinnost doporučujeme užívat po dobu 2–3 měsíců.

Co obsahuje Sójové maso

Obsahuje až 50 % bílkovin. Nízká je také jeho kalorická hodnota. Neobsahuje lepek, za to má velký podíl vlákniny. Z vitaminů jsou zastoupeny ty z řady B, dále A, E a z minerálních látek vápník, fosfor a železo.

V čem se nachází lecitin : Lecitin najdeme v mnohých potravinách rostlinného i živočišného původu – játrech, vaječných žloutcích, sójových bobech a sójovém oleji, různých ořeších a semenech slunečnice. Lecitin najdeme i v doplňcích stravy – sójový lecitin, slunečnicový lecitin.

Lecitin je průvodní látkou mastných kyselin a tuků. Nejvíce je ho obsaženo ve vaječných žloutcích, od nichž lecitin získal svůj název. Dále je obsažen v buňkách semen rostlin, sojových bobech, játrech, arašídech, květáku, zelí, kapustě nebo pšeničných klíčcích.

Lecitin Vital Granulát – 500 g

Nutriční informace 100 g na 14 g (4 čajové lžičky)
Sůl 50 mg 7 mg
Fosfolipidy, z toho: 76 g 10,6 g
– Fosfatidylcholin 28 g 4,0 g
– z toho Cholin 4,4 g 0,6 g

Jak dávkovat lecitin

Doporučené dávkování

1-2 kapsle denně s jídlem. Pro optimální účinnost doporučujeme užívat po dobu 2-3 měsíců.Denní přísun lecitinu by měl být minimálně 3 g denně, což ne vždy získáte přirozeně stravou. Přitom je z mnoha důvodů pro náš organizmus nezbytný. Právě proto je vhodné hledat pomoc u lecitinových potravinových doplňků.Sója je bezpochyby velice hodnotná potravina, protože obsahuje řadu velmi důležitých živin, jako jsou bílkoviny, vláknina, železo, vápník, draslík, hořčík a vitamíny. Také je bohatá na lecitin, který snižuje cholesterol nebo na nenasycené mastné kyseliny včetně omega 3!

Sója je sama o sobě bez chuti a právě dostatečná péče může vykouzlit skvělý výsledek, který zachutná i zarytým odpůrcům. Jednoduše řečeno – čím více kroků sóji věnujeme, tím intenzivnější chuti docílíme. Sójové maso se dá připravit buď zalitím horkou vodou a nabobtnáním, nebo vařením – tím se zlepší jeho stravitelnost.

Co je emulgátor lecitin : Lecitin dovoluje emulgovat (smíchat) tuky a vodu a je tedy důležitým přírodním tenzidem (emulgátorem) pro potraviny a krmivo. V Evropské unii je lecitin povolen jako přídatná látka do potravin (E 322). V seznamu přísad jsou uvedeny jako lecitin, sojový lecitin nebo právě E 322.

Kde je lecitin v potravinách : Kde najít lecitin

Lecitin najdeme v mnohých potravinách rostlinného i živočišného původu – játrech, vaječných žloutcích, sójových bobech a sójovém oleji, různých ořeších a semenech slunečnice.

Na co je cholin

Cholin je základní živina nezbytná pro správný vývoj a fungování nervové soustavy, fungování neurologických a kognitivních funkcí, zdraví mozku, srdce a střev.

Zdroje cholinu ve stravě

Doporučený denní příjem cholinu je 550 mg/den u mužů starších 14 let a 425 mg/den u žen starších 18 let. Cholin se vyskytuje v řadě běžných surovin, ale hlavním zdrojem je maso, vejce a mléčné produkty.Rizika konzumace sóji

Většina lidí jí bohužel sóju v takové podobě, že jim může i škodit – zvlášť ve větším množství. „Obsahuje totiž například goitrogeny, které potlačují funkci štítné žlázy, nebo fytáty, které omezují využití vápníku, hořčíku a železa ze stravy. Antinutrienty v ní zase omezují trávení bílkovin.

Proč nejíst tofu : Tofu se vyrábí ze sóje. A právě sója je vlastně jedna z nejběžněji geneticky modifikovaných potravin na světě. Proto by neměla patřit mezi běžnou součást každodenní výživy. Nezabraňuje nemocem a nikdy nebylo prokázáno, že by měla pozitivní účinek na lidský organismus.