Antwort Co je dušení potravin? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi vařením a dušením

Co je dušení potravin?
Dušení je tepelná úprava pokrmu velmi podobná vaření s tím rozdílem, že se používá menší množství vody a pokrm se vaří pod pokličkou převážně ve vlastní šťávě. Tím dojde k uchování a zvýraznění charakteristické chuti pokrmu. Kromě masa se dušením upravuje zelenina a také houby.Slovník píše: "vařit v přiklopené nádobě a v malém množství tekutiny". Z kuchyňského významu slovesa dusit vzniklo slovní spojení "nechat někoho dusit se ve vlastní šťávě", které podle slovníku znamená "ponechat ho bez pomoci v tísni, kterou zpravidla sám zavinil".Dušení je úprava pokrmů za pomocí vlhkého tepla, umístěných v nádobě se silným dnem a dobře přiléhající poklicí. Je to relativně úsporný způsob přípravy jídel, protože může probíhat při mírné teplotě přímo na plotně nebo v troubě. Pokrmy připravované tímto způsobem jsou nazývány dušeniny (anglicky stews).

Jak dusit maso na pánvi : V kastrolu nebo na pánvi rozpálíme tuk (olej, sádlo, přepuštěné máslo) a na něm zprudka maso osmahneme. Tuk musí být opravdu horký, jinak maso pustí vodu a začne se vařit. Opékáme, dokud maso není světle hnědé. Nevadí, když se trochu přichytí ke dnu, naopak je to žádoucí kvůli barvě šťávy.

Jak správně dusit

Princip dušení spočívá v tom, že základní surovinu, kterou se rozhodnete dusit, nejprve prudce opečete, přidáte k ní aromatický základ a zčásti podlijete tekutinou. Poté necháte zvolna pod pokličkou změknout.

Kolik vody na dušení masa : Dušení v troubě

Nebo použijte obyčejný hrnec, na plotně si udělejte základ, maso na něm zprudka opečte, poté zalijete ideálně vývarem, přiklopte a dejte dusit do trouby. Poměr vody a páry by měl být jedna ku dvěma. Dalším způsobem je dušení v papilotě.

Dušení – Vhodný způsob přípravy masa, zejména drůbežího. Používá se malé množství tekutiny (voda a tuk) při teplotách kolem 100 °C. Dusit můžeme za použití vhodného základu – zeleninového, cibulového, paprikového, pórkového.

Při dušení více druhů zeleniny vkládáme do hrnce nejprve pevnější a tvrdší druhy, které budou potřebovat více času, a postupně přidáváme další druhy (např. rajčata, cuketu). Dušení by mělo probíhat na mírném ohni, za občasného promíchání. Dusit můžeme ve vlastní šťávě nebo na tuku.

Proč je vepřové maso tuhé

Vyčerpávají se zásoby glykogenu (zásobárna energie) a tvoří se kyselina mléčná, která způsobí kyselejší prostředí a pokles pH. Svalová vlákna se stahují a svalovina ztrácí pružnost a je tuhá. Maso v této fázi je naprosto nevhodné k jakémukoli kulinářskému využití.V kastrolu nebo hrnci zpěníme lžíci másla a přidáme cibuli. Necháme zesklovatět a ihned přidáme maso, které necháme zatáhnout. Osolíme, opepříme a přidáme kmín, nové koření, bobkový list a tymián. Zalijeme vodou, zmírníme plamen a pod poklicí s malou škvírou dusíme minimálně jednu hodinu.Na pečení a dušení se obecně hodí tučnější maso, které dodá jídlům výraznější a zajímavější chuť. Je to třeba krkovice, bok nebo koleno. Na smažení a minutky použijte libovější kousky masa jako spodní a vrchní šál, pečeni, květovou špičku, ořech nebo tu nejlepší část z celého prasete – panenku.

Syrová zelenina obsahuje enzymy, antioxidanty, vitaminy a má větší protirakovinné účinky. Je ovšem hůře stravitelná a může způsobit zažívací potíže,“ popisuje nutriční specialistka Martina Šuhajová ze Světa zdraví Optimum. Zda je zelenina vhodná na tepelnou úpravu, či nikoli, rozhoduje především obsah vody.

Jak se dělá dušená mrkev : Mrkve omyjeme, očistíme, nakrájíme na kolečka nebo na nudličky. Podlijeme trochou vody, přisolíme, přidáme kousek másla a mírném ohni dusíme doměkka. Měkkou mrkev zaprášíme moukou, zasmahneme, přisladíme, podlijeme a prohřejeme. Do hotového pokrmu ještě přidáme máslo a citronovu šťávu.

Proč nejíst vepřové maso : smrtelně nebezpečný svalovec (Trichinella). V této souvislosti rovněž připomínáme, že je zakázána konzumace také masožravých savců (kteří mají drápy a špičáky) a dravých ptáků. V době, kdy umíme řadu parazitárních infekcí léčit, opět vystupuje další důvod, jako např. dietetická nevhodnost vepřového masa.

Co dělat když je maso tuhé

První věc, kterou můžete udělat prakticky s jakýmkoliv tužším steakem, je pomoci mechanickým zkrácením svalových vláken. Plátek masa stačí nakrájet na tenké plátky napříč svalovými vlákny. Maso sice zůstane úplně stejně tuhé jako předtím, ale při kousání se nám bude díky kratším vláknům jevit jako křehčí.

Dušení je kuchařský postup, při kterém se potravina pod pokličkou zvolna vaří doměkka v malém množství tekutiny.Vepřové maso dušené na kmíně – vepřovou plec nebo ořez nakrájíme na kostky (25 g), cibuli orestujeme do růžova, přidáme kmín, vložíme maso a krátce orestujeme, sůl, zalijeme trochou vody a dusíme do měkka. Měkké maso vyjmeme, šťávu zahustíme zásmažkou, zalijeme vodou, dochutíme, provaříme a přecedíme zpátky na maso.

Co se stane když nebudu jíst zeleninu : Špatný zažívací systém

Ovoce a zelenina obsahují celou řadu vláken, které urychlují zažívací proces a podporují vylučovaní toxinů. Můžete také trpět zácpou, protože vláknina pomáhá popohánět jídlo ve střevech. Při jejím nedostatku se mohou ve střevech tvořit usazeniny, které pak způsobují naše nepohodlí.