Antwort Co je demonstrativní výčet? Weitere Antworten – Jak poznat taxativní výčet

Co je demonstrativní výčet?
Taxativní výčet (z lat. taxare = dotknout se, vytknout) je výčet, který je úplný, postihující vyčerpávajícím způsobem rozsah svých prvků. Opakem je demonstrativní (příkladmý) výčet. Příkladem je výčet trestných činů, za něž lze podle ustanovení § 29 odst.Taxativní znamená úplný, vyčerpávající, výčtový. Nebo pokud příslušník policie pokutuje a výši pokuty označí za "taxativní", tak tím myslí, že je dána pevně a nediskutuje se o ní.Dispozitivní právní norma je právní norma, u které se lze odchýlit od pravidla chování obsaženého v dispozici normy. Opakem normy dispozitivní je právní norma kogentní. Norma dispozitivní je dvojího charakteru, jelikož obsahuje v hypotéze dovolení odchýlit se od samotného pravidla chování obsaženého v dispozici.

Co je to kogentní : Právní normy kogentní (donucující) stanoví pravidlo chování, které je pro subjekty závazné a neměnitelné. Subjekty právního vztahu se nemohou dohodnout na žádné jiné variantě chování, než stanoví právní norma. Kogentní normy jsou typické např. pro právo veřejné (trestní, správní, finanční aj.).

Jak se dělí právní normy

Původními právními normami jsou Ústava, Listina základních práv a svobod, ústavní zákony, zákony, zákonná opatření, obecně závazné vyhlášky zastupitelstev územních samosprávních celků. Odvozené právní normy jsou nařízení vlády, právní předpisy ministerstev, jiných správních orgánů a orgánů územní samosprávy.

Jak poznat dispozitivní normu : Dispozitivní právní norma je taková norma, která dovoluje odchýlit se od svého znění, pokud se subjekty, kterých se týká, dohodnou jinak. Znění dispozitivní normy je potom tedy využito v případě, že jiná pravidla, která by měla přednost, stanovena nejsou. Tyto normy se využívají především v soukromém právu.

Kogentní právní norma (lat. ius cogens; někdy také označována jako kategorická) je taková právní norma, u níž není možné se odchýlit od její dispozice. Jejím opakem je právní norma dispozitivní. Kogentní normy jsou typické zejména pro právo veřejné.

Právní odvětví

V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.

Co je to věcná působnost

Věcná působnost specifikuje skutkové podstaty, pro něž norma platí. Určí, které vztahy, či přesněji typy chování budou regulovány příslušnou právní normou. Můžeme proto říci, že věcná působnost vymezuje okruh vztahů či druh chování, které právní norma reguluje.Dispozitivní normy jsou typické pro právo soukromé (občanské, pracovní). Používají se zejména v závazkových vztazích, což znamená, že subjekty uzavírají navzájem smlouvy, v nichž si určují vzájemná práva a povinnosti dohodou. Typická formulace dispozitivní právní normy zní: „Není-li dohodnuto jinak, pak platí to a to“.Kogentní právní norma (lat. ius cogens; někdy také označována jako kategorická) je taková právní norma, u níž není možné se odchýlit od její dispozice. Jejím opakem je právní norma dispozitivní. Kogentní normy jsou typické zejména pro právo veřejné.

Dispozitivní právní norma je právní norma, u které se lze odchýlit od pravidla chování obsaženého v dispozici normy. Opakem normy dispozitivní je právní norma kogentní. Norma dispozitivní je dvojího charakteru, jelikož obsahuje v hypotéze dovolení odchýlit se od samotného pravidla chování obsaženého v dispozici.

Co patří mezi základní lidská práva : právo na život, nedotknutelnost osoby a obydlí, nikdo nesmí být nucen k pracím a službám. ochrana lidské důstojnosti, cti, pověsti a jména. právo na majetek, listovní tajemství, svoboda pohybu a svoboda myšlení. svoboda projevu.

Co patří do hmotného práva : Hmotným právem se myslí soubor právních norem (obsažených např. v zákoně nebo vyhlášce), které ve spojení s právní skutečností (např. smlouvou) zakládají subjektu subjektivní právo (např. právo na minimální mzdu, právo pronajímatele na nájemné v určité výši).

Co je Věcná příslušnost

Věcná příslušnost stanoví příslušnost orgánu typově, např. přestupky projednává správní úřad, daň vyměřuje finanční úřad, o žalobách rozhoduje soud apod. Místní příslušnost určuje, který orgán určitého druhu věc projedná.

Distální v souvislosti s lékařstvím označuje část těla, která je vzdálenější než jiná část (ať již od středu těla, nebo od jiné anatomické struktury). Příklady: prsty na rukou jsou distálně od lokte, distální epifýza je epifýza, která se nachází dále od středu těla (např.základní lidská práva a svobody, politická práva, přičemž neopomíjí práva příslušníků národnostních a etnických menšin, hospodářská, sociální a kulturní práva a práva na soudní a jinou ochranu. Ústavní právo je právní odvětví zahrnující právní předpisy nejvyšší právní síly, které tvoří vrchol právního řádu.

Kolik máme lidských práv : 30 lidských práv – 30 Lidských práv.