Antwort Co je cyklopruh? Weitere Antworten – Kdo nesmí na cyklostezku

Co je cyklopruh?
Po cyklostezce tak mohou bez obav jezdit lidé na bruslích, lyžích, koloběžkách, elektrokolech i skateboardech. Může na ni také cyklista, který kolo vede. Všichni "jezdci" by se přitom měli řadit za sebou, neměli by jezdit vedle sebe.Cyklostezky jsou. stavebně upravená a dopravním značením vymezená komunikace určená cyklistům, bruslařům, koloběžkářům apod., dle režimu i chodcům (viz níže)."Cyklokoridor informuje řidiče o zvýšeném pohybu cyklistů. Cyklisté jej mohou využívat, ale nemusí. Při předjíždění cyklisty musí řidič dodržovat bezpečný odstup jeden a půl metru,“ vysvětlil dopravní odborník a předseda expertní rady Platformy Vize 0 Roman Budský.

Kdo muze jet v pruhu pro cyklisty : Pro cyklistu velmi zásadní dopravní značení. Vyznačuje na komunikaci pruh nebo stezku pro pohyb cyklistů. Šipka vyznačuje stanovený směr jízdy. Vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty bývá zpravidla ještě červeně podbarven a je určen pouze cyklistům, motoristé do něj nesmí vjíždět (s výjimkou objíždění překážky).

Kdo může vjet na cyklostezku

Rozlišujeme tři základní druhy cyklostezky.

Stezka pro cyklisty je vyhrazena primárně cyklistům, mohou se zde ale také legálně pohybovat bruslaři, jezdci na osobních přepravnících a podobní uživatelé.

Kdo může používat cyklostezku : Cyklostezku mohou používat i osoby pohybující se na kolečkových bruslích, koloběžkách a čtyřkolkách. Při různých dopravně bezpečnostních akcích se policie zaměřuje nejen na řidiče, ale velkou pozornost věnuje i cyklistům, vybavení jejich kol a hlavně dodržování dopravních předpisů.

Jejich značení je podobné jako u silničního značení pro motorová vozidla. Používají se tři základní cykloznačky: Návěst před křižovatkou, Směrová tabule a Směrová tabulka. Na všech najdete symbol kola, číslo dané trasy a na směrových tabulích i kilometrové vzdálenosti k dalším cílům na trase.

Bývají zpravidla vyznačeny směrovými značkami žluto-černé barvy. Dříve se používalo také pásové značení podobné turistickému (turistické značky mají bílý podklad, cyklotrasy žlutý). Čím významnější cyklotrasa je, tím vyšší má obvykle číselné označení. Na cyklotrasách není nijak zajištěna bezpečnost.

Kdy má cyklista přednost

Zákon o provozu na pozemních komunikacích

Na signál Volno řidič musí dát přednost cyklistům přejíždějícím ve volném směru po přejezdu pro cyklisty. Řidič nesmí předjíždět na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před ním.Jízda dvou a více cyklistů vedle sebe je na silnicích v České republice protizákonná, s výjimkou cyklozón. Zákon výslovně uvádí, že cyklisté smějí jet jen jednotlivě za sebou. Porušení zákazu může být pokutováno až do výše dvou tisíc korun.Po chodníku jedině po vyznačených úsecích

Zákon říká, že chodník je vyhrazen výlučně k pohybu chodců. To znamená, že jízda na kole je po něm obecně zakázaná. Existují ovšem úseky, ve kterých je pohyb cyklistů po chodníku povolen dodatkovou tabulkou „Stezka pro chodce s povoleným vjezdem kol“.

Kam nesmí cyklista Dálnice, silnice pro motorová vozidla, cesta označená značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, případně „Zákaz vjezdu všech vozidel“. Cyklisté nesmí rovněž na chodník: ten je vyhrazen výlučně chodcům.

Jak se jezdí na cyklostezce : Cyklista musí

  1. Jezdit při pravém okraji vozovky.
  2. Používat cyklistickou infrastrukturu (vyjmenovanou v § 57/1).
  3. Mimo cyklistické zóny jet jen jednotlivě za sebou.
  4. Před přejetím přejezdu pro cyklisty dávat přednost projíždějícím vozidlům; výjimkou je signalizovaný přejezd.
  5. Používat cyklistickou přilbu, je-li mladší 18 let.

Kdo má přednost na cyklostezce : A kdo že tedy má na společné stezce přednost Podle zákona je to poměrně jednoduché: na společné stezce pro chodce a cyklisty nesmí jezdec na kole ohrozit chodce a stejně tak chodec nesmí ohrozit cyklistu, který po stezce projíždí. Obě skupiny účastníků jsou tedy zcela rovnoprávné a musí se vzájemně respektovat.

Jak jezdit po cyklostezce

Cyklista musí

  1. Jezdit při pravém okraji vozovky.
  2. Používat cyklistickou infrastrukturu (vyjmenovanou v § 57/1).
  3. Mimo cyklistické zóny jet jen jednotlivě za sebou.
  4. Před přejetím přejezdu pro cyklisty dávat přednost projíždějícím vozidlům; výjimkou je signalizovaný přejezd.
  5. Používat cyklistickou přilbu, je-li mladší 18 let.


Od roku 2001 jsou pro značení cyklotras používány i speciální směrové dopravní značky zavedené od 31. ledna 2001 vyhláškou č. 30/2001 Sb. Oba tyto způsoby značení tvoří jeden celek, jehož metodickým garantem je z pověření ministerstev dopravy a vnitra Klub českých turistů.Na přechodu pro chodce pak cyklista musí kolo vést. To navíc tak, aby neohrozil kolemjdoucí chodce. Na tzv. sdruženém přechodu a přejezdu smí cyklista jet na kole, musí ale rovněž dát přednost projíždějícím autům.

Proč se cyklisté holí : Tady se dostáváme k první a důležité výhodě oholených nohou v cyklistice. Bez chloupků lze ránu snadněji vyčistit, protože i chloupek může být zdrojem infekce. Kromě toho, chlupy trhají kůži, takže rána na oholené noze může být menší a lépe se hojí než na neoholené noze.