Antwort Co je Butyrospermum Parkii Butter? Weitere Antworten – Co je Sheabutter

Co je Butyrospermum Parkii Butter?
Bambucké máslo je přírodní produkt získávaný z ořechů stromu Karité. Vyrábí se lisováním, čímž se extrahuje tuk, který obsahuje velké množství tělu prospěšných mastných kyselin a vitamínů. Je to opravdu hodnotný produkt používaný africkými domorodci již po staletí.Bambucké máslo (angl. Shea butter) je olej extrahovaný z ořechu Máslovník africký (Vitellaria paradoxa). Často je nazýváno ženským či africkým zlatem. Má krémově bílou až žlutou barvu a je široce používán v kosmetice jako zvlhčovač, mast či krém.Máslovník africký (Vitellaria paradoxa, dříve Butyrospermum parkii), také zvaný strom karité nebo shea, je opadavý strom z čeledi zapotovité a jediný zástupce rodu Vitellaria. Roste v pásmu savan západní a střední Afriky.

Co je to karité : Karité, známé též jako Shea Butter neboli bambucké máslo, se získává ze semen plodů afrického ořešáku Shea. Semena plodů se sbírají ručně, suší se na slunci, praží a dále se ručně hnětou tak dlouho, dokud nevznikne tuk máslové barvy a konzistence.

Jak dlouho vydrží bambucké máslo

Za správných podmínek skladování vydrží bambucké máslo až 24 měsíců od jeho výroby (a někdy i déle). Vyhněte se vystavení přímému slunečnímu záření a můžete se spolehnout na dlouhou dobu použitelnosti.

Jak se vytvoří krém z bambuckého másla : Postup výroby:

  1. Ve vodní lázni rozehřejeme 40g bambuckého másla.
  2. Jakmile je máslo v tekutém stavu, vypneme sporák a přidáme 2 lžíce nosného oleje.
  3. Vše znovu promícháme.
  4. Pár minut necháme odpočívat a poté vložíme celou nádobu do lednice, kde necháme směs ztuhnout přibližně po dobu jedné hodiny (maximálně dvě hodiny).

SHEA neboli KARITÉ OLEJ je získáván z jader plodů máslovníku afrického, stejně jako BAMBUCKÉ MÁSLO (SHEA BUTTER). Tento strom se vyskytuje v subsaharské Africe, kde jsou plody sklízeny tradičním způsobem.

Máslo se musí skladovat při teplotách 4 až 8 °C. Pokud ho ponecháte delší dobu na světle při pokojové teplotě, může dojít k oxidaci tuků, tzv. žluknutí. Žluklé, tedy zkažené máslo se pozná podle nevábné vůně a natrpklé chuti.

Jaká je trvanlivost másla

Podle trvanlivosti

Lze skladovat při chladírenských teplotách (2–8 °C) asi tři měsíce nebo při mrazírenských teplotách (−18 °C) více než rok. Máslo – také není označeno jako čerstvé a doba skladování je cca 35–55 dní od data výroby. Na obale je vyznačeno datum minimální trvanlivosti při dodržení skladovacích podmínek.Zde je postup:

  1. Bambucké máslo nechte povolit v pokojové teplotě.
  2. Tyto kousky vložte do mixéru nebo do větší mísy, kde můžete bambucké máslo šlehat.
  3. Začněte máslo šlehat na velmi vysoký výkon.
  4. Pomalu začněte přidávat nosné a esenciální oleje a šlehejte, dokud máslo nemá tu správnou konzistenci.
  5. Hotovo!

Olej, konkrétně potravinářský olej, je kapalný triacylglycerol, který se nachází v rostlinných tkáních – nejčastěji v semenech, a slouží jako zásobárna energie. Lisováním těchto na olej bohatých částí rostlin se získává zmíněný rostlinný olej.

V lednici vám máslo vydrží týdny až měsíce, pokud ho však necháte vyndané mimo lednici, při běžné pokojové teplotě vám může vydržet 1–2 dny.

Jak dlouho může být prošlé máslo : Označení másel na obale je vodítkem, s jak dlouhou dobou trvanlivosti máme počítat. Máslo označené na obale jako „čerstvé“ má při skladovací teplotě maximálně 8 °C trvanlivost 20 dnů od data výroby. Stolní máslo při uskladnění v ledničce lze uchovat přibližně 3 měsíce. V mrazničce pak déle než rok.

Jak poznám prošlé máslo : Poznat zkažené máslo není složité, protože zapáchá. Provází ho nakyslé aroma, mohou se objevit skvrny i změna barvy. Takové máslo není příliš vhodné ke konzumaci.

Jaký olej je Nejzdravejsi

Z hlediska správné výživy jsou nejvhodnější oleje, které obsahují vyšší podíl nenasycených omega-3 mastných kyselin, které nám často chybí. V tomto ohledu je jasným vítězem řepkový olej.

Lepší volbou je proto za studena lisovaný řepkový olej, který má vynikající poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin na úrovni 1:2. Navíc, najdete v něm i další prospěšné vitamíny či antioxidanty. Dokáže tak snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, podporovat imunitu a doplňovat do těla chybějící látky.Pokud chcete máslo skladovat dlouhodobě, tzn. zamrazit ho, udělejte to ideálně při teplotě -18 až -20 °C. Měli bychom ovšem brát na zřetel problémy, které mohou vzniknout při jeho odmražení. „Způsob vyskladnění másla z mrazáku musí být takový, aby pod obalem nevznikaly kapky kondenzované vody, jinak hrozí růst plísní.

Co se stane s prošlou moukou : Těstoviny, rýže nebo mouka jsou v pořádku i rok po uplynutí minimální trvanlivosti. Ovesné vločky nebo müsli neschovávejte ve spíži déle než dva měsíce po exspiraci. Jogurt uchovávaný v lednici můžete bez obav sníst i pět dní po překročení data minimální trvanlivosti.