Antwort Co je Bramborová musaka? Weitere Antworten – Co to je musaka

Co je Bramborová musaka?
Musaka (μουσακάς) je tradiční zapékaný pokrm, připravovaný v oblasti Balkánu nebo Blízkého východu. Nejznámější variantou je musaka řecká, která se skládá z vrstev mletého masa, které je podušené s cibulí a česnekem, dále také lilku, rajčat a bešamelové omáčky. Někdy se zapéká taky s plátky brambor.Postup přípravy receptu

Syrové brambory oloupeme a nakrájíme na kostky (asi 2cm), cibuli nakrájíme na proužky a rajčata z plechovky na malé kousíčky. Rozpálíme tuk na pánvi, na kterou vhodíme hrstku rýže, cibuli a mleté maso, vše posolíme, popepříme. Smažíme asi 5 minut za stálého míchání.Postup přípravy receptu

Brambory nakrájené na plátky napolo usmažíme. Do mísy dáme střídavě vrstvy brambor a mletého masa, nahoru dáme plátky rajčat. Dusíme v troubě, polijeme omáčkou z mouky, mléka a vajec, navrch nastrouháme tvrdý sýr a dáme zapéct. Necháme trochu vychladnout a nakrájíme na porce.

Jak dlouho se peče musaka : Do mísy rozprostřeme vrstvu mletého masa a proložíme orestovanými lilky. Celý postup opakujeme, dokud nepoužijeme všechny přísady. Zakončíme vždy masem a bešamelem. Takto připravenou musaku zapékáme v rozehřáté troubě při 160°C 40 až 45 minut.

Co se dá udělat z lilku

Fialové plody jsou vhodné k zapékání, ke klasickým receptům patří také lilek načerno nebo pomazánka baba ganoush.

  1. Lilek: potit či nepotit
  2. Letní grilovačka ve veggie stylu – hodíte na gril klobásku nebo meloun
  3. Lilkový tatarák.
  4. Fazolové karí s lilkem.
  5. Plněný lilek.
  6. Baba ganoush.
  7. Lilek v curry omáčce.
  8. Ajvar.

Co za jidlo z mletého masa : V našich končinách je mnoho tradičních jídel z mletého masa: sekaná, karbanátky, tatarák, plněné papriky nebo masové knedlíčky do polévky. Ale už zde zdomácněly i světové hity, jako jsou špagety bolognese, chilli con carne, burgery, švédské masové kuličky či skotská vejce.

Typickými lihovinami jsou rakije (vinná pálenka), mastika (anýzový likér), mentovka, roza a vodka. Z nealkoholických nápojů jsou běžně k dostání celosvětově známé značky jako Cola, Fanta nebo Sprite. Častěji než turek se v Bulharsku pije silné presso v malých šálcích.

Pro ženy doporučujeme nákup přírodní kosmetiky z růžového oleje Rose of Bulgaria a do kuchyně sladkou i pálivou papriku ( červen piper). Pro muže budou zajímavé cigarety, doutníky či samotný tabák. Za jedny z nejlepších v Evropě jsou považována především červená vína.

Jak zapéct lilek

Lilek nakrájíme na kolečka asi 1 cm silná, naskládáme vedle sebe na lehce pomaštěný pekáč, na každé kolečko položíme kolečko rajčete, osolíme, okořeníme směsí na pizzu nebo provensálským kořením, posypeme strouhaným sýrem. Nejlepší je parmazán, velice pikantní je niva. Dáme zapéci asi na 10 minut.Kromě antibiotických, anticholesterolových a detoxikačních účinků posiluje lilek imunitní systém, činnost jater, žlučníku i slinivky, pomáhá zlepšovat stav při revmatoidních potížích a podporuje trávení a zdraví střevní mikroflóry. Prospívá i cévním stěnám a doporučuje se jako prevence žilních onemocnění.Lilek vejcoplodý (Solanum melongena), známý rovněž pod názvem baklažán, patří společně s paprikami, rajčaty a bramborami do čeledi lilkovitých (Solanaceae). Obzvláště nápadná je jeho lesklá slupka, která má nejčastěji tmavě fialovou až černou barvu.

Patří sem maso kuřecí, krůtí, králičí a také ryby a mořské plody. Na prvním místě stojí tuňák s pouhými 103 kcal, 1 g tuku a 47 mg cholesterolu na 100 g, kuřecí prsa mají 110 kcal, 2 g tuku a 58 mg cholesterolu. Námitka, že bílé maso je chuťově fádnější, neobstojí.

Jak se dělají masové koule : Maso smícháme s vejcem, solí, česnekem a kořením, podle potřeby zahustíme strouhanou houskou. Vytvoříme koule, dáme je do vymaštěného pekáčku nebo do remosky, pokapeme kečupem, zalijeme sterilovaným lečem a pečeme v troubě. K hotovému podáváme chléb nebo brambory.

Na co si dát pozor při ceste do Bulharska : Turisté by si měli dávat pozor na osobní věci, peníze a doklady, a to zvláště v místech s větší koncentrací lidí. Zejména během letní turistické sezóny se výrazně zvyšuje míra kriminality v turistických resortech. Turisté by si měli dávat pozor nejenom na kapesní krádeže, ale i na krádeže z hotelových pokojů a aut.

Na co si dát pozor v Bulharsku

Turisté by si měli dávat pozor na osobní věci, peníze a doklady, a to zvláště v místech s větší koncentrací lidí. Zejména během letní turistické sezóny se výrazně zvyšuje míra kriminality v turistických resortech. Turisté by si měli dávat pozor nejenom na kapesní krádeže, ale i na krádeže z hotelových pokojů a aut.

Co si přivézt z Bulharska

  • Bulharské sýry sirene.
  • Mursalský čaj.
  • Klobása sujuk.
  • Sušené hovězí maso pastarma.
  • Bulharská kořenící směs barevná sůl.
  • Bulharská kořenící směs na studenou polévku tarator.
  • Bulharská kořenící směs na fazole.
  • Bulharský krém s extraktem z damašských růží

Jedná se o rychlou a nenáročnou akci, která vás před samotným vařením příliš nezdrží. Stačí lilek omýt, nakrájet na kolečka či plátky (o doporučované šířce cca 1 cm) a tyto kousky z obou stran osolit. Poté nechat odležet (zhruba 20 min), dokud se lilek neorosí – na povrchu se objeví kapky tekutiny.

Proč jíst lilek : Lilek jako zdravá a dostupná zelenina

Plody lilku obsahují vápník, draslík, hořčík, fosfor, železo, mangan, vitaminy, zejména ty ze skupiny B, karoten, rozpustnou vlákninu – pektin, antokyany a další bioaktivní látky. Jsou i zdrojem hodnotných bílkovin.