Antwort Co je biosféra a čím je tvořena? Weitere Antworten – Čím je tvořena biosféra

Co je biosféra a čím je tvořena?
Zahrnuje část troposféry (přibližně do výšky 16 km v oblasti tropů a 10 km v polárních oblastech), prakticky celou hydrosféru a povrch litosféry (do desítek metrů pod povrchem půdy, v případě výskytu jeskyní obývaných živými organismy až do hloubky několika kilometrů).Biosféra. Potravní řetězec popisuje potravní vztahy mezi druhy v ekosystému, tj. které druhy požírají které. Jinými slovy ukazuje, jak se v rámci ekosystému přesunuje biologický materiál a energie z jednoho druhu na druhý.Biosféra neboli ( živý obal Země ) je část planety Země, kde se vyskytují nějaké formy života ( živé organismy a jejich prostředí ).

Jak se dělí biosfera : · jsou to: pole, louky, zahrady, parky, ZOO, vesnice, města, …. · podle toho, která společenstva v původní přírodní krajině převažovala, hovoříme o krajině pouští, polopouští, savan, stepí, lesostepí, atd. · patří k nim prostory mezi 30°- 40° s.

Co je to Biot

Biota je soubor všech prvků flóry i fauny v daném období nebo prostředí (oblasti). Lze tedy rozeznávat biotu v České republice, ve Španělsku či v Praze, Lázních Libverda nebo v Jizerských horách, avšak je možné rozdělovat biotu také např. na polích, v tropických lesích apod.

Co to je Biom : Biom představuje dílčí oblast biosféry, charakterizovanou určitým typem biotických a abiotických podmínek – zejména klimatickými a hydrologickými faktory a půdními a geologickými poměry, které dávají vznik určitým charakteristickým typům rostlinných a živočišných společenstev.

Mezi biomy patří tropické deštné lesy, sezónní tropické lesy, savany, pouště a polopouště, tvrdolistá vegetace, lesy a stepi mírného pásma, tajga, lesotundra a tundra. Nám nejznámější jsou lesy mírného pásma typické svou pestrou druhovou rozmanitostí a střídáním čtyř ročních období či středomořská, tvrdolistá vegetace.

litosféra, pedosféra, hydrosféra, biosféra, atmosféra.

Co tvoří obal Země

Obsahuje přibližně 78 % dusíku, 21 % kyslíku a 1 % ostatních plynů (především argon, dále oxid uhličitý, metan, vodík, helium, neon, ozon a stopové příměsi dalších plynů).70 % povrchu Země je pokryto oceány, 30 % tvoří kontinenty. Země sestává z těchto vrstev: jádro, plášť, kůra, troposféra, stratosféra, mezosféra, termosféra. Plášť a kůra jsou odděleny tzv. Mohorovičiæovým rozhraním.Ekosystém se skládá ze dvou samostatných složek – složky živé, tvořené organismy (tzv. společenstvo neboli biocenóza) a složky neživé, tvořené prostředím (biotopem). Základní funkce ekosystému jsou koloběh látek (tzv. biogeochemické cykly) a tok energie.

Biomy rozlišujeme na zonální nebo azonální. Ohraničení zonálních biomů je dáno makroklimatem, půdou a vegetací. Vytvářejí se vegetační zóny nebo také pásma, které nám určují biomy zonální. Člení se buď horizontálně (biomy podobné zeměpisně šířky) nebo vertikálně (biomy podobné nadmořské výšky).

Jak jdou za sebou biomy : Mezinárodní členění dle WWF

  • Tundra.
  • Subpolární lesy (tajga)
  • Vysokohorské trávníky a křoviny.
  • Jehličnaté lesy mírného pásma.
  • Listnaté a smíšené lesy mírného pásma.
  • Trávníky, savany a křoviny mírného pásma.
  • Tropické a subtropické jehličnaté lesy.
  • Tropické a subtropické vlhké listnaté lesy.

Kolik máme biomů : Mezinárodní členění dle WWF

Tato klasifikace z roku 1998 rozlišuje 14 suchozemských, 12 sladkovodních a 5 mořských biomů (ekoregionů).

Co je to tundra

Tundra. Tundra je severskou suchozemskou oblastí, která se vyznačuje specifickým živočišstvem a rostlinstvem. Oblast je typická svými arktickými a subarktickými teplotami a stále zmrzlou půdou. Léto je v tundře studené a krátké, začíná koncem května a končí v srpnu.

Fyzicko-geografickou sféru (též fyzickogeografické prostředí nebo přírodní prostředí) představuje příroda jako taková, všechny sféry – litosféra, atmosféra, biosféra, hydrosféra, kryosféra a pedosféra, zatímco humánně-geografickou sféru představuje člověk s produkty svojí činnosti (například zástavba, těžba a podobně).Povrch celé planety měří 510 mil. km čtverečních, povrch souše 149 a vodní povrch 361 mil. km čtverečních. Obvod Země činí 40 075 km a poloměr Země je 6378 km.

Kde začíná vesmír : Podle FAI (Mezinárodní letecké federace) je hranicí vesmírného prostoru vzdálenost 100 km od povrchu Země – tzv. Kármánova hranice. Do této hranice se hovoří o nadmořské výšce. V případě Země do této hranice zasahují i další vrstvy její atmosféry (termosféra a exosféra).