Antwort Co je barokni perla? Weitere Antworten – Které barvy perel jsou nejvzácnější

Co je barokni perla?
Mezi nejdražší proto patří šperky z tahitských perel, vysoce ceněny jsou také krásně lesklé japonské perly Akoya a v neposlední řadě krásné zlaté perly jižních moří. V žebříčku pak následují sladkovodní bílé perly vysoké kvality.Perla je malý lesklý kulovitý předmět vzniklý uvnitř perlotvorky, mořské ústřice nebo perlorodky. Stejně jako perlorodky jsou i perly tvořeny vrstvami uhličitanu vápenatého. Ideální perly jsou dokonale kulaté a hladké, většina přírodních perel však vzniká v různých nepravidelných tvarech a barvách (barokní perly).Proces tvorby perly pak trvá v závislosti na podmínkách, teplotě vody a množství živin, od 2 do 6 let. Poté se perla z perlorodky vyjme a celý postup může začít nanovo. Jakmile je perlorodka takovýmto tvořením perel vyčerpána, je nahrazena novou perlorodkou.

Co je Keshi perla : Dnes jsou keshi perly definovány jako ne-jádrové perly vytvořené náhodným lidským zásahem, nebo záměrně lidským zásahem do perlorodky a jsou vedlejším produktem kultivace. Keshi perly vznikají, při kultivaci perel, když perlorodka odmítne implantované jádro, vyloučí ho, ale tvorba perleti pokračuje.

Které perly jsou nejdražší

Jihomořské perly jsou nejcennější a nejdražší ze všech kultivovaných perel na trhu. Většina bílých kultivovaných jihomořských perel se pěstuje podél severozápadního pobřeží Austrálie. Nazlátlé perly se kultivují na Filipínách a v Indonésii.

Jak se pozná pravá perla : Ve stručnosti:

  1. pravé perly dosahují velikosti maximálně cca 1,5 cm.
  2. tvar a povrch pravé perly není dokonalý
  3. falešné perly bývají dokonale kulaté a hladké
  4. u falešných perel často dochází k odlupování barevného povrchu (zejména u dírky)
  5. pravé perly mají vysoký lesk a působí živě, pod lampičkou výrazně odrážejí světlo.

Perly mívají bílou, stříbrnou, vodově modrou, krémovou, šampaňskou, žlutou až sytou, medově zlatou barvu a měkký lesk. Ve srovnání se všemi kultivovanými perlami je tvoří nejtlustší vrstva perleti.

Perla vzniká uvnitř skořepiny perlové ústřice, když například zrnko písku, a nebo kousek plavajícího jídla vklouzne mezi jednu ze dvou skořepin ústřice. Aby se perlová ústřice chránila před podrážděním, začne neznámého návštěvníka rychle pokrývat vrstvami perletě. Perleť postupně vrství, dokud nevznikne drahokam.

Jaké barvy může mít perla

Dominují perly v odstínech stříbrné,šedé, hnědé – čokoládové, lilkové a perly s převažujícím tmavozeleným zbarvením. K nejvzácnějším Tahitským perlám patří perly v paví modré, zelené a odstíny modrých barev. Popis perel: Tahitské perly jsou jedny z nejkrásnějších a největších mořských perel světa.Tahitské perly

Jsou vzácné, luxusní a exotické a tvoří je ústřice Pinctada margaritifera, jejímž přirozeným prostředím jsou ostrovy ve Francouzské Polynésii a samozřejmě Tahiti. Velcí měkkýši produkují perly od 8 do 18 mm v celém barevném spektru (od bílých a krémových, po šedé, zelené a černé).Cena sladkovodních perel v kombinaci s jednoduchým stříbrným zapínáním je řádově od několika desítek EUR. Stejné perlové náušnice s říční perlou v bílém zlatě, už zvýší cenu perel od EUR 100 výše. Pokud budou náušnice zlaté a použita bude mořská perla Akoya, cena perel stoupne na několik set EUR.

Přírodní mořské perly, které nejsou uměle vytvořené, jsou velmi vzácné a jejich cena se může pohybovat od několika tisíc až desítek tisíc korun a cenu určuje kvalita perly, u které se posuzuje velikost, dokonalost tvaru, barva perly, celková kvalita povrchu a také brilance neboli lesk perly.

Jak se pozna perla : Jemným třením dvou perel o sebe bezpečně poznáte, zda se jedná o perlu pravou, či o skleněnou, případně plastovou imitaci. Pokud po sobě perly snadno kloužou, nejedná se o přírodní perly. Naopak pokud cítíte jemné drhnutí a mezi perlami vznikne viditelný abrazivní prášek, jedná se o pravé přírodní perly.

Jak vypadá pravá perla : Pravé perly se při vzájemném oděru chovají jako by měly na povrchu vrstvu z jemného písku, umělé perly po sobě hladce kloužou. Není třeba perly o sebe třít silně, zrnitá struktura je patrná i při mírném tlaku. Nejlépe lze testovat perly otřením o zub.