Antwort Co je Autotrofní výživa? Weitere Antworten – Co to je Heterotrofní výživa

Co je Autotrofní výživa?
Organismy, které získávají potřebné organické látky konzumací jiných organismů nebo jejich produktů se nazývají heterotrofní.Organismy, které využívají energii ze světla (fotosyntézu), se nazývají fotoautotrofní organismy a jsou to rostliny, řasy a sinice. Organismy, které využívají anorganické chemické reakce (chemosyntézu), se nazývají chemoautotrofní organismy a jsou to především bakterie.Autotrofie = schopnost organismů vytvářet z jednoduchých anorganických sloučenin s nízkým obsahem energie složité a energeticky bohaté organické látky, z nichž pak energii uvolňují. Zdrojem uhlíku je CO2.

Co je to Heterotrofni organismus : Heterotrofní organismy

Jsou to organismy, které získávají uhlík potřebný pro budování svých těl z jiné organické hmoty. Do této skupiny organismů patří houby a živočichové. Opakem jsou zelené rostliny (autotrofní organismy, které si svá těla dokáží budovat z oxidu uhličitého a vody fotosyntézou).

Co je to Heterotrofie

Heterotrofie (z řeckého heterone – jiný a trophe – výživa) je způsob získávání uhlíku pro tvorbu vlastních uhlíkatých skeletů organických látek u heterotrofních organismů (konzumentů, spotřebitelů).

Co je to Mixotrofie : Mixotrofie (fakultativní heterotrofie) je způsob výživy mixotrofních organismů (mixotrofů). Jde o kombinaci heterotrofního a autotrofního či fototrofního a chemotrofního způsobu výživy. Příkladem mixotrofů mohou být řasy, některé bakterie a masožravé rostliny.

Výživa (nutrice, latinsky nutritio = výživa) je přívod potravy, která je zdrojem energie a látek potřebných pro stavbu a fungování organismu.

Lidská výživa je závislá na příjmu výživových látek z potravy. Výživové látky, které potřebuje lidský organismus k získání energie, růstu a obnově buněk, tkání a orgánů, a které přijímá v potravinách, musí obsahovat bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, minerály, vlákniny a vodu.

Co patří do organických látek

Mezi základní organické látky patří: bílkoviny, cukry, tuky, nukleové kyseliny, vitamíny, hormony, enzymy.Mikroorganismy jsou (živé) organismy příliš malé na to, aby byly viditelné pouhým okem. Patří mezi ně zejména bakterie, dále kvasinky, některé plísně a někteří parazité.Organická látka (česky méně často ústrojná látka) je obecný název pro materiál, tvořený převážně organickými sloučeninami, který však obvykle obsahuje i příměsi anorganických sloučenin. Obvykle se jedná o velice různorodou směs, kde sice některé látky převažují, ale může mít prakticky libovolné složení.

Seismonastie = pohyb listů citlivky. RŮST A VÝVOJ ROSTLIN: Pasivní pohyby: Rozšiřování spor, pylových zrn, semen, a to většinou větrem, hmyzem, vodou, živočichy…

Co rostlina obsahuje : Jako u ostatních organizmů asi 90% celkové hmotnosti sušiny rostlinných těl představují atomy uhlíku a kyslíku. Následuje vodík, dusík, draslík a vápník, u dalších prvků se již obsah pohybuje v desetinách procent a méně.

Co je to zdravá výživa : Zelenina, luštěniny, ořechy, bílkoviny, celozrnné obiloviny, kvalitní maso, vejce a mléčné výrobky tvoří základ zdravého pestrého jídelníčku. Jezte zdravě a zároveň chutně.

Co to je enterální výživa

Jako enterální (střevní) výživu označujeme umělou výživu podávanou do trávicího traktu (tedy jinou formou, než je běžná dieta). Dnes je v oblasti umělé výživy dávána přednost všem formám enterální výživy před parenterální (infuzní).

„Zdravé“ potraviny, které by měly být pravidelně součástí vašeho jídelníčku:

  • Dostatek zeleniny a ovoce,
  • mléčné výrobky,
  • proteiny – vejce, ryby, maso, luštěniny, fermentovaná sója,
  • luštěniny,
  • ořechy – para, mandle, kešu, vlašské
  • cereálie,

Anorganické (neústrojné) látky jsou takové, které tvoří podstatu neživé přírody (např. horniny, minerály). Organické (ústrojné) látky jsou takové, které vznikají v tělech živých organismů a plní zde funkci stavební, zásobní a funkci živin. ➢Příklady organických látek: cukry, tuky, bílkoviny, alkany, alkeny…

Jak poznat organické látky : Na rozdíl od anorganických sloučenin, jsou organické sloučeniny v naprosté většině méně odolné proti chemickým a fyzikálním zásahům. Působením teploty vyšší než 350 °C nebo i působením koncentrované kyseliny sírové zuhelnatí. Na tomto principu je založena tato jednoduchá orientační zkouška.