Antwort Co je autoimunitní Thyreoiditis? Weitere Antworten – Co je to autoimunitní Tyreoiditida

Co je autoimunitní Thyreoiditis?
Chronická tyreoiditida (chronická autoimunitní tyreoiditida, Hashimotova tyreoiditida atd.) je chronický autoimunitní zánět štítné žlázy. Je nejčastější příčinou hypotyreózy, která se však nemusí vyvinout ve všech případech.Příznaky mohou být například bušení srdce, zrychlení jeho činnosti, nesnášenlivost tepla a nadměrné pocení, nespavost, svalová slabost, úbytek svalové hmoty, nervozita, váhový úbytek, stálý pocit hladu, případně i problémy s očima. Někdy dochází i ke změnám osobnosti.Existuje celá řada příčin vzniku onemocnění štítné žlázy. Mezi nejčastější z nich patří např.: jodový deficit, infekce způsobující záněty, zevní ozáření, kouření cigaret, podávání některých léků, nedostatek selenu, pobyt v místě zvýšené radiace, autoimunitní onemocnění nebo nedědičné predispozice atd.

Co může způsobit neléčená štítná žláza : Možné komplikace. Pokud hypotyreóza zůstane neléčena, může vést k řadě zdravotních komplikací: Struma: Chronická stimulace štítné žlázy produkovat více hormonů může způsobit zvětšení žlázy, což se nazývá struma. Srdce: Hypotyreóza může vést k zvýšenému riziku vysokého krevního tlaku a srdečního selhání.

Jak se projevuje autoimunita

Začátek onemocnění bývá většinou prudký a náhlý. Dochází k prudkému vzestupu tělesné teploty, typická je bolest v oblasti bederního úseku páteře, celková únava a slabost. Mezi první příznaky patří otoky. Dalším charakteristickým znakem je otok víček, tváří a hlezenních kloubů.

Co způsobuje autoimunitní onemocnění : Co jsou to autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění nastávají, když náš imunitní systém omylem napadá vlastní buňky. Zdravý imunitní systém chrání naše tělo před okolními vlivy, jakými jsou bakterie a viry, když rozpozná cizí látky a začne proti nim bojovat.

U autoimunitních zánětů je každý den po celý život podávána hormonální léčba nahrazující špatné fungování štítné žlázy. U ostatních typů zánětů to jsou protizánětlivé léky nebo kortikoidy, při akutní thyreoiditidě antibiotika.

MUDr. Michal Kršek. Zatímco zvýšená činnost štítné žlázy podle něj nemocného obtěžuje – provází ji například vyšší srdeční činnost, vysoký krevní tlak, únava, hubnutí a psychické změny, snížená činnost tak alarmující není. Projevuje se únavou, zimomřivostí, otoky, zadýcháváním, apatií a zácpou, občas bolestmi kloubů.

Co nejíst na štítnou žlázu

Celkový vliv výživy na správnou funkci štítné žlázy není omezený jen na zařazení a vynechání určitých potravin, ale týká se výživy jako celku. Z výživy by měly zmizet smažené pokrmy, nadmíra pečiva a polotovarů, tučné maso a plesnivé sýry, nadmíra kofeinových nápojů a nekvalitních masných výrobků.Patří k nim zejména infekce viry, bakteriemi, parazity, hormonální podněty, stres, toxické zatížení organismu a další. Autoimunitní onemocnění může postihnout jakoukoli tkáň nebo orgán. Dokonce jich může být postiženo několik najednou.„Oslabená imunita se projevuje únavou, ospalostí, neustálým pocitem‚ že na mě něco ́leze ́, často se opakující onemocnění, zimnice, nechutenství, následně se pak může objevit i špatné hojení ran, ekzém či kvasinkové infekce,“ uvedla doktorka Myslíková z Lékařského domu Praha 7.

Laboratorní testy prováděné k diagnostice autoimunitních poruch závisí na konkrétní poruše, na kterou má lékař podezření, ale obvykle zahrnují krevní testy na jednu nebo více autoprotilátek, stejně jako testy na parametry zánětu, jako je C-reaktivní protein (CRP, preferovaný test) a rychlost sedimentace erytrocytů (FW) …

Jak se leci autoimunitní zánět štítné žlázy : U autoimunitních zánětů je každý den po celý život podávána hormonální léčba nahrazující špatné fungování štítné žlázy. U ostatních typů zánětů to jsou protizánětlivé léky nebo kortikoidy, při akutní thyreoiditidě antibiotika.

Jaké vitamíny na štítnou žlázu : Mezi tyto doplňky stravy patří také vitamíny, které mohou být pro štítnou žlázu prospěšné. Podrobněji to je například vitamíny skupiny B, selen a jód.

Jak léčit autoimunitní zánět štítné žlázy

U autoimunitních zánětů je každý den po celý život podávána hormonální léčba nahrazující špatné fungování štítné žlázy. U ostatních typů zánětů to jsou protizánětlivé léky nebo kortikoidy, při akutní thyreoiditidě antibiotika.

Stoprocentní léčba neexistuje

Nejčastější formou léčby jsou protizánětlivé a imunosupresivní léky, jako jsou například kortikoidy. Léky nejsou schopny autoimunitní onemocnění vyléčit, ale mohou kontrolovat míru imunitní reakce, zmírnit zánět, případně snižovat bolest.Dobrými zdroji jsou ryby, semena a houby. zinek – zinek potřebujeme jak v rámci prevence před nachlazením, tak i během něj pro rychlejší léčbu. Jezte klíčky a obiloviny, semínka, luštěniny a houby. železo – jeho nedostatek kromě oslabené imunity oslabuje také krvetvorbu a vede ke chudokrevnosti.

Jaké vitamíny na posílení imunity : Vitamín B12, B6, niacin a riboflavin

Vitamíny skupiny B jsou důležité pro funkci všech buněk v těle, imunitní systém nevyjímaje. Nejvíce benefitů získáte užíváním tzv. b-komplexu – skupiny všech 8 vitamínů B najednou.