Antwort Co řeší klinický psycholog? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi klinickým psychologem a psychologem

Co řeší klinický psycholog?
Psycholog je člověk, který vystudoval obor psychologie. Při studiu se učil převážně o fungování duše, ne těla. Klinický psycholog je člověk, který po studiu psychologie absolvuje stejnou atestační přípravu jako lékaři.Klinická psychologie je významný vědecký a aplikovaný psychologický obor. Jako vědní obor se zabývá pozorováním jednotlivce s cílem podpořit u něj změnu a jako aplikovaný obor je zavedením psychologických poznatků do klinické zdravotnické praxe. Částečně vychází z psychiatrie a částečně ji doplňuje.Mohou to být například různé traumatické situace, nadměrný stres, závažné onemocnění nebo zátěžové situace z rodinného či školního prostředí. Za těchto okolností se nám nabízí možnost navštívit specialistu. Důvodem pro návštěvu může být také psychické onemocnění.

Co znamená klinická psychologie : Klinická psychologie je jednou z aplikovaných disciplín psychologie. Aplikuje poznatky o normálním či patologickém fungování lidské psychiky, využívá psychodiagnostické postupy k určování typu a příčin poruchy, případně psychoterapeutické postupy ke zlepšení stavu pacienta nebo klienta.

Co dělá klinický psycholog

Klinický psycholog se zabývá závažnějšími psychickými problémy, které vyplývají z narušení duševního zdraví jedince a často již souvisí s psychickou poruchou (deprese, úzkostné stavy, neurotické projevy a podobně).

Kdy jít za psychologem a kdy za psychiatrem : Obvykle platí, že když je to na léky, je to na psychiatra, a když je to na terapii, tak na psychologa. Ale je to velmi individuální. Někdy stejně odešlu pacienty k psychologovi a naopak, pacienti jsou ke mně posláni od psychologa. Já sama se snažím s každým, kdo ke mně přijde, domluvit.

Vyšetření probíhá formou rozhovoru (u dětí i s rodinnými příslušníky) a následně zadáním vybraných testových metod. Hlavním cílem psychologického vyšetření není přisouzení diagnózy, ale podrobné porozumění pacientovým obtížím, jejich průběhu, možným příčinám a celkovému kontextu.

Psychologa nebo psychiatra je v případě osobních problémů dobré navštívit tehdy, když Vám nějaký problém začíná výrazněji omezovat život. I v případě, že Vám život omezuje samotné přemýšlení o problému. Některé problémy mají navíc tendenci uzavírat se do kruhu.

Co muze diagnostikovat psycholog

Obecně se psychologické vyšetření zaměřuje na výkonové funkce (paměť, pozornost, řeč, intelekt…), emotivitu (náladu, emoční stavy…), myšlení a vnímání, vlastnosti osobnosti, projevy psychopatologických symptomů a zdroje, kterými může pacient problémům čelit.Zaměřuje se hlavně na diagnostiku a nápravu poruch učení (dyslexie, dysgrafie,dyskalkulie, dysortografie), pomáhá identifikovat poruchu pozornosti a hyperaktivity (ADHD), pomáhá řešit problémy žáků v kolektivu (šikana, agresivita). Při práci využívá psycholog speciální diagnostické metody a poradenské postupy.U psychotestů se zjišťuje samotná osobnost uchazeče ( pro neúspěch rozhodně svědčí zjištěná agresivita, laxnost, impulzivnost, nezralost apod.), jeho výkonnost, soustředěnost, inteligence anebo také komunikační schopnosti. V první řadě se hodnotí osobnost dotyčného uchazeče a jeho výkonnost.

Před vyšetřením doporučuji:

  1. dobře se vyspat (tzn. nebýt např.
  2. minimálně 12 hodin před vyšetřením nepožívat alkoholické nápoje ani jiné omamné látky;
  3. jít k vyšetření co nejklidnější (nebýt mimořádně rozrušen např.
  4. vzít si brýle a/nebo naslouchadla – pokud potřebujete;
  5. vzít si s sebou nealkoholický nápoj k občerstvení.

Kdy je čas zajit k psychologovi : „Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.

Kdy se obrátit na psychologa : Cítíte se ve stresu a nezvládáte své povinnosti tak jako doposud. Máte problém s výchovou vašich dětí Trápí vás již několik týdnů depresivní myšlenky, jste bez energie a zájmu. Pociťujete úzkosti – například máte pravidelně pocity na omdlení, svírá se vám hruď nebo se bojíte jít mezi lidi.

Jak přimět někoho jít k psychologovi

S psychoterapeutem se můžete domluvit na první schůzku telefonicky nebo třeba e-mailem. Objedná vás buď zdravotní sestra, recepční nebo přímo psycholog, se kterým se dohodnete na přesném datu a hodině. Při objednávání nemusíte do detailů popisovat důvod vaší návštěvy, někdy se vás na něj dokonce ani nikdo neptá.

Nezáleží také na tom, zda test děláte za pomoci tužky a papíru, ústně a nebo on-line.

  • Před testem si dopřejte dostatek spánku.
  • Test dělejte odpočatí a vyvarujte se předchozí namáhavé činnosti (duševní i psychické)
  • Před testem nepijte alkohol ani nekonzumujte větší množství kávy nebo kofeinových nápojů

Průběh psychotestu aneb co na řidiče čeká

Písemný výkonnostní test je zaměřen na pozornost, soustředěnost, rychlost, stresovost, apod. Osobnostní test je také písemný a dotazuje se například na to, jak byste se zachovali v určitých stresových situacích a jak je zvládli, na míru ovládání sebe sama.

Jak mi pomůže psycholog : PSYCHOLOG VÁM POMŮŽE POCHOPIT SITUACI

nebo PhDr. Na rozdíl od psychiatra vám nemůže nasadit medikaci. Léčí totiž pouze „slovem“. Psychologa člověk obvykle navštíví, když se potřebuje s něčím poradit, když neví kudy kam.