Antwort Co dát vedle jahod? Weitere Antworten – Co můžu vysadit vedle jahod

Co dát vedle jahod?
Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.Aksamitník/Afrikán: Vysaďte mezi ostatní rostliny do jahodového záhonu afrikány (každý rok). Afrikány vám udrží záhon čistý od háďátka, které škodí jahodám, ale i další zelenině (brambory, česnek, červená řepa …) Tymián: Dalším trikem je pěstovat jahody s tymiánem, který láká pestřenky.Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.

Které plodiny sázet vedle sebe : Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát

Co sázet spolu

Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.

Co zasadit mezi brambory : Co zasadit vedle brambor: Řepa Mrkev Kopr Koriandr Horčice (jako zelené hnojivo) Celer

  1. Řepa.
  2. Mrkev.
  3. Kopr.
  4. Koriandr.
  5. Horčice (jako zelené hnojivo)
  6. Celer.

Při výsadbě sázíme jahody buď do volné půdy nebo přímo do fólie. Do volné půdy se sází alespoň 30 – 35 cm od sebe a řádky mezi sebou alespoň 60 cm. Po vysazení zalít vodou a zopakovat 3x týdně zejména v prvních dnech po vysazení. Do fólie udělejte křížový řez a mělkou dírku pro sazenici.

Osázení vyvýšeného záhonu zeleninou a bylinkami

Další zeleninou, která se na vyvýšeném záhonu cítí dobře, jsou cukety, mrkev, fazole a cukrový hrášek. Bylinky můžete vysadit i mezi zeleninu – například mezi rajčata. Intenzivní vůně této smíšené kultury odpuzují škůdce a vy získáte vydatnější úrodu.

Kdy přesazovat stále Stáleplodící jahody

Doba výsadby je podobná jako u jednouplodících jahodníků jaro a podzim. Na podzim je to měsíc září, kdy již tolik nehrozí vysoké letní teploty, které bez zastínění dokážou zlikvidovat celou novou výsadbu. Říjnová výsadba je naopak již riziková z pohledu dostatečného zakořenění a přezimování.Tráva, listí a štěpka z ořezaných větví jsou skvělým základem pro domácí mulč.Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Před výsadbou má být půda co nejlépe připravena, jahodník nesnáší přímé vápnění. Musí se tedy stanoviště vápnit s předstihem. Budeme-li rostliny vysazovat v srpnu tak, aby každá rostlina jahodníku mohla ihned přijímat živiny současně s hnojem nebo kompostem, je vhodné přidat fosforečná a draselná hnojiva.

Co zasadit vedle paprik : Co zasadit vedle paprik:

  1. Rajče.
  2. Kapusta.
  3. Kedlubny.
  4. Česnek.
  5. Cibule.
  6. Fazole.
  7. Mrkev.
  8. Petržel.

Co zasadit k rajčatům : Dobrým kumpánem bude rajčatům pažitka, cibule, petrželka, mrkev i afrikány. Výčet je ale mnohem delší a zahrnuje také oblíbenou bazalku, luštěniny, dobromysl čili oregano, pórek, ale i koriandr, hořčici, tymián a šalvěj.

Jak na jahody v truhlíku

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Zatímco borůvkám, vřesu nebo azalkám se bude dobře dařit ve vrstvě drobných zbytků kůry a větviček, jahody můžete obložit slámou nebo směsí trávy, listí a štěpky, samotná tráva je ideální pod ovocné stromy a keře. Mulč se během roku rozkládá a pomáhá vytvářet novou a úrodnou zeminu.Nepsané pravidlo je, že nejlepší je kombinace vždy různých plodin. Takže třeba hluboko kořenící s nízko kořenícími, aby si každá z rostlin brala výživu z jiné hloubky záhonu. Nebo vysoké a nízké, kdy každá potřebuje jiné množství světla a vzájemně se mohou ochránit.

Co dát na dno skleniku : Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.