Antwort Co dát do kuřecího vývaru? Weitere Antworten – Co patří do kuřecího vývaru

Co dát do kuřecího vývaru?
Suroviny

  1. Kuřecí křídla 8 ks.
  2. Kuřecí skelet 1 ks.
  3. Mrkev 2 ks.
  4. Kořenová petržel 1 ks.
  5. Celer s natí 1 ks.
  6. Celý pepř 5 ks.
  7. Nové koření 3 ks.
  8. Bobkový list 2 ks.

Na vývar je nejlepší směs divokého koření, tedy bobkového listu, nového koření a celého pepře. Pro zvýraznění chuti ho můžete nasucho orestovat na pánvi a poté přidat do vývaru. Ale nepřehánějte to s ním. Na jeden litr vody bohatě stačí jeden bobkový list, dvě kuličky nového koření a 4 kuličky pepře.U rybího vývaru je ideální doba varu 30 minut, kuřecí vývar (nebo vývar ze zvířete s obdobně velkými kostmi) by se neměl vařit 24 hodin tak jako například hovězí. Zelenina se do hrnce s vývarem přidává až na poslední hodinu tažení, bylinky ještě o něco později.

Jak vylepšit kuřecí vývar : Za pár minut naskládáte všechny suroviny do hrnce a než se promění na léčivý elixír, můžete si třeba zdřímnout. Čím déle vývar vaříte, tím silnější a poctivější bude. Pokud cibuli ponecháte ve slupce, polévka získá krásnou zlatavou barvu, ocet se postará o silnější vývar z kostí.

Jakou zeleninu do kuřecího vývaru

Na přesném výběru zeleniny nezáleží a v minimální variatně uděláte dobrý vývar jen s přidáním cibule a mrkve. Celer, stonky petržele a česnek ale udělají chuť vyváženější. Koření do základního vývaru nepřidávejte – není potřeba a často může chuť vývaru zbytečně přebíjet.

Čím dochutit kuřecí vývar : Do velkého či vysokého kastrolu nalijeme studenou vodu, tolik, kolik chceme polévky a jak silnou, většinou 2 litry.Do studené vody vhodíme umyté kuřecí maso. Přidáme pepř celý, bobkový list a nové koření. Pokud nechceme později lovit kuličky, použijeme síťku na koření.

Ve větším hrnci rozpalte 2 lžíce másla a do hrnce hned přidejte nakrájenou zeleninu, zamíchejte a restujte zhruba 4 minuty. Do vývaru dejte jakékoliv zbytky zeleniny, které máte zrovna po ruce. Základ vývaru by však vždy měla tvořit kořenová zelenina – mrkev, celer, petržel.

Vyčištění zakaleného vývaru pomocí bílků

Jakmile máte základní vývar uvařený, sesbírali jste pěnu a nechali ho zchladnout asi na 60–70 °C, přidejte do něj lehce rozmíchané vaječné bílky. Opatrně je do vývaru vmíchejte a přiveďte ho opět k varu, aby se bílky usadily.

Jaká zelenina se dává do vývaru

Základ tvoří petržel, mrkev, celer (bulvový, ale použít můžete i řapíkatý), pórek, česnek a cibule. Vývar je ideální na zpracování zbytků, takže se nebojte přihodit navíc i rajče nebo kedlubnu. Zeleninu krájím na větší kusy, ale čím menší, tím rychleji bude vývar hotový.Vývar vařte alespoň 1 hodinu na středním plameni, pokud chcete slabší vývar, nebo až 2,5 hodiny, pokud chcete vývar silnější. Pokud budete vařit delší dobu, můžete v průběhu přidat ještě trochu vody. Vývar přeceďte přes jemné síto a zeleninu i maso zpracujte do jiného pokrmu – třeba vše smíchejte s celozrnnou rýží.Do vývaru sice stačí dát jen sůl a pepř, ale díky bylinkám a koření získá vývar lepší chuť a vůni. Co se týká bylinek, můžete využít sušené bylinky, jako jsou petrželové listy, petrželka, ale i třeba libeček. Z koření je to pak hlavně bobkový list, nové koření, hodí se i mletý zázvor, případně kurkuma.

Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.

Čím vylepšit vývar : Očištěné skelety a hřbety fungují univerzálně – vývaru dodají slušnou porci želatiny, ale už o něco méně chuti. Tu ale můžete vyvážit použitím kuřecích drobů. Kuřecí krky, žaludky, srdíčka i játra dodají hlavně výraznou chuť. Můj oblíbený poměr je 1 kg křídel, 1 kg hřbetů a k tomu jedny drůbky.