Antwort Co doplnit v těhotenství? Weitere Antworten – Co brát v 1 trimestru

Co doplnit v těhotenství?
V prvním trimestru kromě kyseliny listové je vhodné užívat i vitamin B6, vitamin D a jód.Vhodné je vybírat přípravky, které obsahují i aktivní metabolit kyseliny listové, tzv. L-methylfolát (metafolin), který tělo využije lépe než samotnou kyselinu listovou. V rámci podpory otěhotnění se tradičně používají i některé bylinky – kontryhel, maliník, meduňka, sporýš, drmek či heřmánek.Jezte celozrnné potraviny, například celozrnný chléb a těstoviny. Volte libové maso nebo drůbež a snažte se sníst asi 225 až 350 gramů vařených ryb týdně – nezapomeňte si vybírat ryby s nízkým obsahem rtuti! Vybírejte si jídlo z těchto pěti potravinových skupin: obiloviny, ovoce, zelenina, bílkoviny a mléčné výrobky.

Kdy zacit brát vitamíny pro těhotné : Aby jste si zajistili dostatek kyseliny listové před otěhotněním i během něj, užívejte vitamíny před otěhotněním alespoň tři měsíce a pak po celou dobu těhotenství. Chybu neuděláte ani v případě, když si pořídíte multivitaminy také v období po porodu. Různé přípravky obsahují rozdíle množství kyseliny listové.

Jak se žena cítí v prvnim trimestru

V prvním měsíci je hlavním příznakem vynechání menstruace. Některé ženy však mohou nadále špinit a mít bolesti v podbřišku podobné těm menstruačním. Výkyvy nálady a přecitlivělost podobná PMS nejsou ničím neobvyklým. S koncem prvního měsíce ženy zaznamenávají i zvýšenou únavu a bolesti v prsou.

Kdy začnou brát kyselinu listovou : Ideálně se doporučuje začít užívat kyselinu listovou 3 měsíce před plánovaným otěhotněním. Mícha a mozek dítěte se vytváří již v prvních týdnech těhotenství, a proto pozdější podávání již nemá takový efekt.

Plod (fructus) je rostlinný orgán obsahující semena. Vzniká přeměnou semeníku, případně i dalších květních částí, po oplození vajíček a jeho funkcí je výživa a ochrana semen, případně pak napomáhání jejich šíření.

Mezi ty nejdůležitější patří především vitamin C, kyselina listová, vitamín B12, B6, E a D. Naopak vitaminy, kterým byste se v těhotenství měla raději vyhnout, jsou vitamin A a B1, které mohou způsobit vážné poškození plodu a jeho nadměrný růst.

Jaké ovoce v těhotenství

Z ovoce se zaměřte nejlépe na lokální potraviny jako jablka a také na ovoce, které je zrovna v sezóně. Zařaďte do jídelníčku bobulovité ovoce, které má největší podíl antioxidantů. Můžete si dopomoct i Acai (viz. výše).Co nejíst v těhotenství

  • Výrobky z nepasterizovaného mléka – měkké sýry a další potraviny z nepasterizovaného mléka mohou být kontaminovány bakterií listerií, která může vyvolat otravu jídlem.
  • Syrové maso – vepřové, hovězí nebo jehněčí maso může být napadeno Toxoplasmou.
  • Ryby – v rybách je nebezpečná zejména rtuť.

Alkohol si škrtněte z jídelníčku, zanechte kouření. Vyřaďte rizikové potraviny jako jsou plísňové sýry, tatarák a další tepelně neostřená masa nebo živočišné výrobky. Slabší kávu si dopřát můžete, pokud máte chuť, ale pozor na bylinky. Některé by napáchat více škody než užitku.

První trimestr začíná oplozením a končí 13. týdnem těhotenství (13. tt). Je považován za nejrizikovější, protože plod je v těchto 13.

Kdy je jistě těhotenství : Většina testů na vzorek z moči slibuje, že dokáže spolehlivě určit těhotenství již první den očekávané menstruace. U někoho se však hladina hormonu hCG zvedá pomaleji a tak doporučujeme s testem počkat 2-3 dny po vynechaných měsíčkách, kdy už by hladina hCG měla být dostatečně vysoká.

Jak se projevuje nedostatek kyseliny listové : Nedostatek kyseliny listové se projeví únavou, poruchou růstu a krvetvorby. Můžete trpět i poruchou trávení, změnami na sliznicích, především v ústech. Dostavuje se slabost, bledost, zapomnětlivost, výkyvy nálady.

Která kyselina listová je nejlepší

Nejkvalitnější kyselinu listovou hledejte pod názvem „metylfolát“, ideálně přímo quatrefolic (L-metylfolát). Vyhýbejte se naopak produktům, které obsahují neaktivní folát, protože 40% populace díky genové mutaci neumí přeměnit neaktivní formu na biologicky využitelnou verzi.

Proto je nutné se hlavně v tomto období vyvarovat všech škodlivin – kouření, alkoholu, drog, léků, radiačního záření, infekcí, ale i nadměrné fyzické a psychické zátěže. Příčinou samovolného potratu v tomto období může být i genetická vada, kterou již nelze nijak ovlivnit.Nejčastější původce vrozených infekcí lze shrnout zkratkou STORCH: Syfilis, Toxoplasmóza, Ostatní (parvovirus B19, virus varicela-zoster, Listeria monocytogenes, virus hepatitidy B, HIV, Chlamydia trachomatis, Borelia burgdorferi, enteroviry), Rubeola, Cytomegalovirus, Herpes simplex.

Co se nesmí pít v těhotenství : Obecně platí, že každodenní užívání vysokých dávek kofeinu během těhotenství zvyšuje riziko potratu. A nezáleží na tom, zda pijete kávu, čaj, Colu, kakao nebo energetické nápoje. Zejména v prvním trimestru, kdy je riziko potratu největší, se nedoporučuje pít ani velké množství kávy bez kofeinu.