Antwort Co dokazuje fenolftalein? Weitere Antworten – Jak reaguje sodík s vodou

Co dokazuje fenolftalein?
Sodík se jako neušlechtilý kov vyznačuje malou výstupní prací, jeho valenční elektrony proto ochotně přecházejí z kovu do vody. S ní bouřlivě reagují za vzniku hydroxidových aniontů a vodíku. Celý proces je silně exotermní.Draslík jako jeden z nejreaktivnějších kovů reaguje s vodou velmi ochotně za vzniku hydroxidu draselného a vývoje vodíku. Reakce je velmi rychlá, probíhá až explozívně.Vápník i hořčík reagují s vodou za vzniku hydroxidu a vývoje vodíku. Hydroxid vápenatý i hořečnatý lze dokázat acidobazickým indikátorem fenolftaleinem, který způsobuje v zásaditém prostředí fialové zbarvení.

Proč se sodík uchovává v petroleji : Jsou to nejreaktivnější kovy, s mnohými látkami reagují již za běžných podmínek. Proto se uchovávají pod petrolejem.

Co rozpustí louh

Ze vzduchu pohlcuje oxid uhličitý. Snadno se rozpouští ve vodě a etanolu. Při rozpouštění se uvolňuje velké množství tepla. Roztok reaguje silně alkalicky.

Co snižuje draslík : Draslík je vhodné tělu dodávat i skrze potravinové doplňky, protože dochází k jeho úbytku v přirozené výživě, a to zejména kvůli konzumaci rafinovaných cukrů a smažených jídel, dále po konzumaci diuretik, aspirinu, tablet na hubnutí či kortizonu.

Pokud si myslíte, že máte nedostatek draslíku, vyhledejte lékaře, protože tento stav může mít velmi vážné zdravotní důsledky. Co pro sebe můžete udělat, je konzumace více potravin bohatých na draslík, jako jsou řepná nať, sladké brambory, fazole, avokádo a banány.

Neutralizace je chemická reakce kyseliny s hydroxidem, při které vzniká voda a sůl. Účinky reaktantů – žíravin se vzájemně neutralizují. Vzniklé produkty jsou pH neutrální. Podstatou neutralizace je chemická reakce vodíkových kationtů s hydroxidovými anionty.

Jak hoří sodík

Pokus ukazuje, jak sodík barví plamen do oranžova. V ethanolu je rozpuštěn chlorid sodný a rozprašovačem je stříkán do plamene propanbutanové lahve: plamen se pak zabarví do oranžova.Nedostatek sodíku v těle, známý jako hyponatrémie, je relativně vzácný, ale může být vážný. Může nastat v důsledku nadměrného pocení, dlouhodobého průjmu nebo zvracení, nadměrného užívání některých diuretik nebo nesprávné výživy. Hyponatrémie může vést k řadě symptomů, jako je: únava.Nadbytek sodíku může naopak způsobit rakovinu žaludku nebo hypertenzi, otok nervových tkání a nervů, může se podílet na vzniku mozkového edému nebo infekci plic. V případě, že není snížen jeho příjem, může dokonce vést až ke kómatu.

poleptanou pokožku omyjte proudem vody a zasažené místo zneutralizujte roztokem sody (v případě poleptání kyselinou) nebo octa (v případě poleptání hydroxidem/louhem)

Jak rozpustit louh : Nejprve odpad prolijte horkou vodou (pokud ho tedy ještě prolít jde). Pak do něj nasypte půl hrnečku jedlé sody a nechte několik minut působit. Následně smíchejte vařící vodu a ocet, asi jeden hrnek půl na půl, a nalijte do odpadu. Počkejte asi 10 minut, pak ještě jednou prolijte horkou vodou.

Jak rychle snížit draslík v krvi : Potraviny s nížším obsahem draslíku – doporučené při vyšší hladině draslíku v krvi : jablečný a ananasový kompot bez šťávy, jablka, hrušky, pomeranče, borůvky, čínské zelí, salátové okurky, sterilovaná nebo mražená zelenina, hlávkový salát, zelené fazolky, vařené maso, kmínový chléb, bílé pečivo.

V jakých potravinách je hodně draslíku

Nejvíce draslíku najdeme v těle ve svalech, mozku, nervech, ale i v pokožce a sliznicích žaludku a střev, a také v játrech a ledvinách. V běžných potravinách se draslík vyskytuje v dostatečném množství. Potraviny s nejvyšším obsahem draslíku jsou hovězí játra, hovězí maso, fazole, banány, špenát, hrozny a ořechy.

Draslík najdeme třeba ve 100 g následujících potravin:

  1. Pšeničné otruby: 1160 mg.
  2. Sója:1660 mg.
  3. Nezpracované fíky: 1010 mg.
  4. Pinto fazole, vařené: 646 mg.
  5. Pečené bílé brambory: 544 mg.
  6. Houby Portobello, grilované: 521 mg.
  7. Avokádo: 485 mg.
  8. Sladké brambory, pečené: 475 mg.

Možností, jak doplnit draslík v těle, máme opravdu mnoho. Nejsnadněji získáme draslík z jídla. Mezi skvělé zdroje draslíku patří hovězí maso a játra, ořechy, špenát, banány, fazole či hrozny.

Jak neutralizovat zasadu : Kyselé roztoky lze neutralizovat zásaditými roztoky a naopak. Silné kyseliny vytvářejí oxoniové ionty H3O+ zcela rozpuštěné ve vodě s pH < 7, silné báze vytvářejí zcela rozpuštěné hydroxidové ionty OH− s pH > 7. V průběhu této reakce dochází ke změnám pH roztoku a dokonale neutralizovaný roztok má výsledné pH = 7.