Antwort Co dělat se sušenými houbami? Weitere Antworten – Jak pracovat se sušenými houbami

Co dělat se sušenými houbami?
Sušené houby zalijeme vodou. Nedáváme jí mnoho, stačí je zalít tak, aby byly vodou pouze zakryté. Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny. Můžeme je také namočit už večer a použít následující den k vaření.Sušené houby před použitím namočte asi na dvě hodiny do vody, aby nabobtnaly. Následně s nimi pracujte stejně jako s čerstvými. A co z nich vykouzlit Připravte si chutnou polévku, rizoto nebo třeba tradičního houbového kubu, který se blýskne i na slavnostní vánoční tabuli.Před použitím se doporučuje nejdříve houby oprat a namočit na 2 hodiny (nejlépe přes noc) do vody nebo mléka (na 20 g sušených hub asi 200 ml tekutiny). Nabobtnané houby necháme okapat a dále je upravujeme jako čerstvé. Sušené houby by měly vždy projít varem. 10 g sušených hub vydá asi za 100 – 140 g hub čerstvých.

Jak dlouho se můžou skladovat sušené houby : Aby vám usušené houby vydržely, je potřeba je správně uskladnit, nejlépe ve vzduchotěsných nádobách ze skla nebo v dózách na potraviny, které uložíte na chladném a tmavém místě. Bez přístupu vlhkosti vám usušené houby vydrží i několik let. Přesto se doporučuje je spotřebovat do tří let od usušení.

Co se sušenými houbami

Sušené houby se často využívají pro přípravu delikátních pokrmů asijské nebo evropské kuchyně. Nejčastěji se přidávají do polévek (například jihočeské kulajdy či bramboračky), do rizot, houbových omáček, pod dušené maso a do mnoha dalších vynikajících jídel.

Jak správně uskladnit sušené houby : Čerstvě přinesené houby vydrží do druhého dne v lednici. Ale je třeba dodržet určité podmínky. „Skladujte v chladničce v prodyšné nádobě maximálně ve dvou vrstvách při teplotě 0 – 6 °C. Je důležité, aby se nezapařovaly, a proto je před uložením do chladu ani nemyjte.

Houby namočíme do vlažné vody na cca hodinu. Pak je scedíme a přidáme do jídla, kde je provaříme. Vodou z namáčení jídlo (maso, rýži) podléváme nebo z ní uvaříme polévku. Namočené houby i s vodou, ve které jsme je namáčeli, povaříme doměkka a použijeme i s vývarem.

Sušené houby se často využívají pro přípravu delikátních pokrmů asijské nebo evropské kuchyně. Nejčastěji se přidávají do polévek (například jihočeské kulajdy či bramboračky), do rizot, houbových omáček, pod dušené maso a do mnoha dalších vynikajících jídel.

Kolik stojí 1 kg sušených hub

Ceník

Naše nabídka Čerstvé hříbky Sušené hříbky
Hřib smrkový (mladší hříbky) 600 Kč/ kg 4 000 Kč/ kg
Hřib smrkový (větší hříbky) 500 Kč/ kg 3 500 Kč/ kg
Hřib kovář 500 Kč/ kg 3 500 Kč/ kg
Hřib hnědý 500 Kč/ kg 3 500 Kč/ kg

Houby očistíme a nakrájíme na plátky tlusté přibližně 4 mm. Následně je vyskládáme na mřížku nebo perforovaný plech (aby se k nim teplý vzduch dostal i zespoda). Sušíme při teplotě kolem 45 °C přibližně 6 až 8 hodin. Dobře usušené houby poznáte tak, že budou mezi sebou “šustit” a nebudou gumové.Čerstvé houby můžou do lednice, ale snězte je ideálně do 2. dne a nejpozději do 48 hodin. Množí se v nich totiž látky způsobující nepříjemné zažívací problémy. Houby nakrájené na kousky můžete uložit i do mrazáku.

Pro delší výdrž a uchování maximálního množství chuti a vůně se můžou dobře usušené houby nasypat do suchých zavařovacích sklenic, dobře uzavřít a sterilizovat v zavařovacím hrnci nebo v horkovzdušné troubě po dobu 15–20 minut na 90 °C.

Jak dlouho dusíme houby : Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.

Jak dlouho se musí vařit sušené houby : Jak dlouho vařit sušené houby

U sušených hub platí stejné pravidlo jako u hub čerstvých – potřebují alespoň půl hodiny varu a nic nezkazíte ani tím, když jim dopřejete i delší dobu v bublající lázni.

Co se nesmí pít na houby

Alkohol a houby se nesmí kombinovat

„Alkohol se nesmí kombinovat s halucinogenními houbami a dále například s hnojníkem inkoustovým, jehož požití spolu s alkoholem má podobný následek jako účinky antabusu, který se používá v protialkoholních léčebnách,“ varuje Vít.

Hrst sušených hub namočíme do 4 dcl vody. Mezitím si rozehřejeme máslo, na které vhodíme nadrobno nakrájenou větší cibuli, osmahneme ji a vmícháme 2 polévkové lžíce hladké mouky a vytvoříme jíšku. Jíšku zalijeme 4 dcl vývaru a přidáme houby i vodu, ve které byly namočeny.Propláchnuté sušené houby namočíme alespoň na hodinu do vody, po nabobtnání je uvaříme spolu s očištěnou, na proužky nakrájenou kapustou doměkka a scedíme. Na vyšší pánvi vypečeme na kostičky nakrájenou slaninu, na ni osmahneme nakrájenou cibuli, přidáme kapustu s houbami, ochutíme kořením a vmícháme vejce.

Které houby se nesmí sušit : K sušení se nejlépe hodí pevné houby. Konkrétně tedy hřiby, kozáky, křemenáče nebo klouzci. Naopak nevhodné jsou z běžně sbíraných hub např. babky, růžovky, pýchavky nebo lišky.