Antwort Co dělat s výhonky jahod? Weitere Antworten – Co s výhonky z jahod

Co dělat s výhonky jahod?
Každý týden jahodníky obejděte a odštípněte jim vyrašené výhonky. Zbytečně rostlinám ubírají sílu. Ty, které chcete použít jako sadbu, uštípněte a rovnou zapíchněte do určeného místa na záhonu. Po sklizni ostříhejte listy jahod asi 5 cm nad srdíčkem, rostlinky tak ozdravíte.Silné výhonky s kořeny lze také vysadit přímo na nové místo v zahradě. Je osvědčené, že umístění jahodníku na několik týdnů do květináče s kompostem mu poskytně náskok. Jahodník pak může růst další 2 až 3 týdny na slunném místě chráněném před větrem a silným deštěm, dokud není vysazen na určené místo v záhonu.Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon. Mladé rostliny se mohou „objevit“ i samy – starší jahodníky pouštějí výhonky, které samy zakořeňují, a záhon se tak rozrůstá.

Co se šlahouny u převislých jahod : Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu. V druhém případě je můžete použít také k množení jahod. Po několika letech jahodníky ztrácí svou plodnost a je třeba je obměnit, k tomu však můžete využít zmíněné šlahouny. Není tedy třeba kupovat nové sazenice, když si je můžete vytvořit sami.

Co s jahodami po zimě

Jahodníky na jaře potřebují vaši pozornost

Takto odstraněné zbytky není vhodné dávat do kompostu, ale zlikvidovat je spálením. Po zimě je vhodné jahodníky přihnojit a okopat. Použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku a draslíku, které pomůže stimulovat růst rostlin a následně povede i k vyšší úrodě jahod.

Co je plodem jahody : Jahoda není bobule, ačkoliv je často za bobuli nebo plod považována. Z botanického hlediska v případě jahody nejde o plod, ale o zbytnělé květní lůžko. Vlastní plody jsou malá zelená zrníčka na červené slupce. Jahodový keřík vytváří šlahouny, které rostou do samostatných rostlin s plody.

Příhodné podmínky k sázení bývají koncem března a během dubna. Ideálním časem k sadbě jahodníků je podzim, konkrétně září. V nížinách můžete sázet až do poloviny října. Přiměřené teploty, ranní rosa a občasné přeháňky zajistí, že se sazenice jahod ujmou snáze.

Frigo sazenice jahod

Odstraňte igelit, ve kterém jsou sazenice zabaleny. Celé svazky dejte do skleničky s vodou tak, aby byly kořeny do ¾ ponořené. Umístěte do lednice a takto Vám vydrží týden.

Kdy a jak stříhat jahody

Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem. Porost vyplejte, okopejte, přihnojte a pořádně zalijte.Jak jahody rozmnožit

Cílem je získání další zdravé rostlinky, která má uprostřed srdíčko. Odnož ponořte do skleničky s vodou. Pustí kořínky. Vy tak máte zdarma nové rostlinky jahodníku na další tři roky.Příčinou vadnutí a zasychání je poškození kořenů, které postupuje od krčku rostliny směrem dolů. Choroba také napadá řapíky a květní či plodové stopky. Napadá také nezralé plody, plody nerostou, postupně zahnědávají, mají gumovitou (kožovitou) konzistenci a zasychají.

Na podzim, až budete zarývat hnůj do záhonů, pamatujte i na jahodník, zvlášť pokud jste mu živiny nedopřáli hned po sklizni. Přihnojovat můžete do konce října, ale od září už si odpusťte přípravky s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Vhodná jsou naopak hnojiva s vápníkem, fosforem nebo draslíkem.

Co dělat s jahodami na jaře : Abyste se dočkali bohaté úrody jahod, je třeba na jaře správně pečovat o jahodníky. Co je v tuto dobu nejdůležitější Především je třeba prokypřit zeminu, rostliny přihnojit a také ostříhat staré listy. Při stříhání starých listů také zároveň kontrolujeme srdíčka rostlin.

Co je v Jahodach : Kvůli vysokému obsahu vody mají jahody velmi nízký obsah kalorií. Pro někoho může být překvapením, že jahody obsahují více vitaminu C (62 mg / 100 g) než citrusové plody. Obzvláště vysoký je obsah kyseliny listové a minerálů draslíku, železa, hořčíku a vápníku.

Kdy se sbírají jahody

Hlavní období sklizně je nejčastěji v červnu a červenci. Sklízené jahody mají svěže červenou barvu, která naznačuje, že jsou již dozrálé. Nezralé plody jsou zelené, či nažloutlé a přezrále pak tmavě rudé a na dotek již měkké.

Tři, případně čtyři roky jsou maximální dobou, po kterou byste měli pěstovat jahody na stejném místě. Hnojením samozřejmě rostlinám dodáte živiny, což je vždy dobře, ale po uplynutí čtyř let už ani to nestačí. Jahody potřebují dostatek živin.Chceme-li zvýšit a uspíšit následnou letní sklizeň, musíme první květní pupeny vyštípat. V parném létě musíme denně zalévat (ideální je kapková závlaha) a v případě tropických teplot i zastiňovat. V letním období je dobré doplnit živiny přímo zálivkou, např. Kristalonem, vhodná je i kombinace hnojiva s Lignohumátem.

Jak uchovat jahody do druhého dne : Nemyté plody lze uložit do původní dózy nebo rozložit je na tácek pokrytý papírovou utěrkou a následně přikrýt např. fólií na potraviny. Jahody lze uchovat v čerstvém stavu v lednici po dobu jednoho až dvou dnů. Jahody je nevhodné uchovávat dlouho při pokojové teplotě nebo na slunci.