Antwort Co dělat s posekanou trávou? Weitere Antworten – Jak zlikvidovat posekanou trávu

Co dělat s posekanou trávou?
Když sečete pravidelně ne příliš dlouhou trávu, můžete ji posekanou nechat přímo na trávníku. Rychle se rozloží a poslouží jako hnojivo. Pokud se rozhodnete trávu kompostovat, nejjednodušším řešením je prostě ji jen tak vysypat do kompostéru nebo na kompostovací hromadu.Zůstává tak mnoho posekané trávy, se kterou je třeba si poradit. Jemnou trávu po sečení sekačkou můžete odvézt do sběrného dvora a umístit do kontejneru s bioodpadem, nebo ji využít na své zahradě. Použití lehce zaschlé trávy jako mulčovací hmoty má několik výhod.Sekáte často trávník Posečenou trávu můžete zkompostovat rychle a jednoduše, a to díky urychlovačům kompostu. Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování se z praxe osvědčilo přidat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování.

Co Mulcovat travou : Co mulčovat

Mulčovat můžete v podstatě veškeré udržované travní plochy, přerostlou trávu, plevel, nálety a ostatní biologický odpad (likvidace bramborových natí, chmelového odpadu atd.), sady, plochy kolem silnic, příkopy, mulčovače jsou vhodné také pro komunální služby.

Čím zlikvidovat trávník

K odstranění nevhodných druhů rostlin v trávnících slouží herbicidy, které jsou nejen velmi účinné, ale i dostatečně bezpečné a selektivní. Z praxe se nejlépe osvědčila herbicidní souprava Agrofit kombi. Obsahuje dva přípravky Starane Forte a Lontrel 300. Je maximálně účinná na většinu dvouděložných plevelů v trávníku.

Jak ukončit trávník : Nejdříve vyčešte hráběmi spadané listí, kameny a větve. Poté je třeba trávu lehce sestřihnout sekačkou, zhruba o třetinu výšky. Pokud se vám v trávníku objevuje mech, postříkejte ho speciální směsí proti mechům nebo roztokem zelené skalice, která mech zahubí. Pak nechte trávník zhruba čtrnáct dní odpočívat.

Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).

Trávníky vyséváme ideálně na jaře od poloviny dubna do konce května, kdy je půda již teplejší, a přitom ještě dostatečně vlhká. Vysévat lze také od září třeba až do poloviny října v závislosti na počasí. Kdo má automatický závlahový systém, může trávník vysévat kdykoliv ve vegetačním období.

Jak zpomalit růst trávy

Pravidelné sečení v létě zajišťuje optimální růst trávníku. To také výrazně zpomaluje růst plevele. V teplých letních měsících byste měli trávník sekat alespoň jednou týdně – ale na správnou výšku! Pět centimetrů dlouhá stébla jej účinně chrání před vysycháním.Ideální výška trávy pro mulčování je okolo pětadvaceti centimetrů; foto: Dakr. Před sečením vždy posuďte stav plochy. Když je trávník řídký, nemulčujte jej, a pokosený porost odkliďte do kompostu, kde se po proházení s hlínou bezproblémově rozloží.Tráva přestává růst, pokud nemá dostatek živin. Fleky na trávníku mohou být ale naopak způsobeny hnojením. Sypete-li trávník granulovaným hnojivem jen tak od ruky, může se vám jednoduše stát, že některá místa trávníku vysokou dávkou hnojiva popálíte. Dejte si na přihnojování pozor.

Pravidelné sekání a zavlažování, stejně jako ruční odstraňování nežádoucích rostlin, pomůže zbavit trávník plevele. V silně zaplevelených oblastech jsou nejlepším řešením herbicidy. Plevel jsou expanzivní rostliny, které hyzdí naše zahrady. Na trávníku se obvykle potýkáme s více druhy plevelů.

Jak rychle obnovit trávník : Obnovu trávníku můžeme provádět od dubna do konce října. Měli bychom však vždy přihlédnout k půdně klimatickým podmínkám (letní výsevy vyžadují vydatnou závlahu). Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny.

Jak zničit trávník : Na dlažbu nastříkáme jakýkoliv herbicid (například Roundup). Ten hubí plevel přes listy a dokáže zlikvidovat i vytrvalé plevele během několika dnů. Pokud však postříkáte vegetaci kolem dlažby, zahubí i ji. Tento způsob používaly již naše babičky, na plevel v dlažbě nastříkejte neředěný ocet.

Jak dosadit trávník

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Stinná místa

Využít můžete břečťan, který se přirozeně vyskytuje v lesích. Hustou, souvisle pokrytou plochu dokáže vytvořit pachysandra (Pachysandra terminalis), které se ve stínu skvěle daří. Lesklé a vždyzelené listy nabízí kopytník (Asarum europaeum) nebo barvínek menší (Vinca minor). Ten však vyžaduje vlhčí půdu.Výsev travních semen

Pro výsev travních semen (přibližně 25 g/m² až 50 g/m²) zvolte den s co nejmenším větrem. Práci vám usnadní rozmetadlo. Semena můžete také zasít ručně. Při výsevu dbejte na to, abyste travní semena vysévali rovnoměrně.

Jak dlouho vydrží travní osivo : Travní osivo není dobré skladovat více než jednu zimu. Klíčivost klesá s postupem času a ještě může být omezena dlouhou dobou skladování.