Antwort Co dělat při řezné ráně? Weitere Antworten – Jak zastavit reznou ránu

Co dělat při řezné ráně?
Jemně přitlačte na řeznou ránu čistý a suchý absorpční materiál (sterilní obvaz, ručník, kapesník apod.) a držte ho po dobu několika minut. Pokud je rána na končetině, zvedněte ji nad hlavu nebo nad úroveň srdce, abyste snížili průtok krve, což urychlí zastavení krvácení.Aby se rána zahojila bez strupů a jizev, použijte prostředek, který vytváří ideální prostředí pro hojení ran, známé jako vlhké hojení. Při použití obvazu nebo náplasti se nemusíte obávat přilepení na ránu. Prostředky vlhkého hojení pro urychlení hojení ran jsou: Hemagel, BepanGel, Flamigel a ActiMaris.Pokud je řezná rána povrchová a bez infekce, většinou se bez obtíží zahojí během několika dnů. Hluboká řezná rána se může hojit podstatně déle, ale již do týdne dochází k jejímu uzavření, čímž se riziko případných komplikací snižuje na minimum. Mokvající řezná rána se může hojit i několik týdnů.

Jak stáhnout řeznou ránu : Ránu stáhněte

Buď vystřihněte úzké proužky náplasti nebo v případě mašličky, ještě zastřihnete proužky do jejího tvaru. Před nalepením náplasti stáhněte obě hrany rány těsně k sobě. Čím více k sobě stáhnete, tím menší jizva nakonec bude.

Čím vyčistit řeznou ránu

Použít můžete dezinfekci jodovou nebo alkoholovou. U jodové si dejte pozor, aby zraněný neměl na jód alergii. Po ošetření celou ránu přikryjete polštářkovou náplastí. V případě většího zranění sterilním krytím Sterilux či Medicomp a převažte fixačním obvazem obvazem Peha-fix či samodržícím obinadlem Peha-haft.

Kam s Reznou ranou : Pokud rána silně krvácí, volejte zdravotní záchrannou službu. Drobné řezné a bodné rány můžete ošetřit sami. Před jakoukoliv manipulací s ránou si vždy řádně umyjte ruce vodou a mýdlem nebo antibakteriálním prostředkem, aby se zabránilo infekci.

První pomoc

  1. Nejprve se snažte zabránit krvácení přiložením sterilního obvazu.
  2. Při silnějším krvácení přiložte tlakový obvaz.
  3. Po zástavě krvácení je vhodné ránu omýt tekoucím proudem čisté vody.
  4. Okolí rány potřete nebo postříkejte dezinfekcí.
  5. Na ránu aplikujte sterilní krytí, které se nelepí k ráně.


u hnisajících ran je možné použít např. mast Ichtoxyl nebo Višněvského balzám, které „vytahují hnis“. Aplikujte 3 krát denně na ránu a postižené místo překryjte. Ránu je také třeba pravidelně dezinfikovat (např.

Co podporuje hojení ran

Na podporu hojení drobných poranění je možné použít měsíčkovou mast. Pozitivní účinky mají také přípravky obsahující aloe vera atd. Popálenou pokožku zklidní mast s obsahem panthotetanu vápenatého (Calcium panthotenicum) a další přípravky s obsahem panthenolu, které se často používají zejména na popáleniny od sluníčka.Před sluncem je potřebné Jizvy je před sluncem třeba chránit až do úplného zahojení, tedy dokud je jizva červená, což může někdy trvat i rok.Prvním krokem je vždy zástava krvácení, a to přitlačením obvazu, čistého kapesníku či ručníku. Poté je třeba ránu důkladně vyčistit, například pod tekoucí vodou, a případné pevné nečistoty jemně odstranit. Po osušení rány je nezbytné ránu i její okolí vydezinfikovat.

na řezná poranění doporučuji spíše Betadine, jedinou jeho nevýhodou je jeho barva. Pokud jej pořizujete třeba do lékárničky v práci, tak není příliš vhodný, protože někteří lidé jsou alergičtí na jód. Peroxid zase v ráně štípe.

Jak urychlit hojení jizev : Jizvy je velmi vhodné brzy po uzavření rány nebo vyndání stehů pravidelně alespoň 3x denně masírovat tzv. tlakovou masáží. K ošetření je vhodná kvalitní měsíčková mast či šípkový olej. Jezte kvalitní stravu s dostatkem vitamínů, minerálů a nezapomeňte na kolagen, který je odpovědný za proces hojení kůže.

Kdy jet na šití rány : Krvácení je silné nebo se nedá zastavit (např. po 10 minutách tlaku). Poranění je rozsáhlé nebo hluboké, i když krvácení není vážné. Jestliže máte pocit, že je potřeba ránu zašít (řez je hlubší než 0,5 cm, na obličeji nebo zasahuje kost).

Jak poznat zánět v ráně

Zarudnutí a otok – Mírné a časem ustupující zčervenání rány je opět součástí normálního procesu hojení. Zpozornět byste ovšem měli, pokud je okolí rány nateklé a růžově až červeně zbarvené. Jakmile zpozorujete, že se směrem od rány začnou tvořit červené pruhy směřující k srdci, neodkladně vyhledejte lékaře.

Při větší produkci exsudátu lze k vyčištění spodiny rány použít kalciumalginát – Sorbalgon. U infikovaných ran je vhodné též použití antiseptických krytí s jodem či aktivním uhlím nebo krytí s obsahem stříbra – Atrauman Ag, to působí i na bakterie, které jsou rezistentní vůči ATB léčbě – např. MRSA.Používejte čisticí gel určený pro křehkou pokožku, který je hypoalergenní a dostatečně jemný. Nemáčejte jizvu v dezinfekčních prostředcích, jakým je peroxid vodíku, protože ten může zabít nové kožní buňky a zpomalit hojení jizvy.

Co můžu pouzit místo dezinfekce : Ruce si lze omýt jakýmkoli konzumním alkoholem, který má alespoň 45 % alkoholu. Meruňkovice, broskvovice, vínovice nebo jiná pálenka stačí. Někdy máte doma i vysokoprocentní líh, ten je dobrý naředit destilovanou vodou. Místo destilované vody můžete použít kondenzovanou voda ze sušičky na prádlo.