Antwort Co dělat když má dítě úpal? Weitere Antworten – Co dělat při úpalu u dítěte

Co dělat když má dítě úpal?
Vhodnější je potírat pokožku dítěte vlažnou vodou nebo použít chladné zábaly. Uložte dítě do dobře větrané místnosti, uvolněte mu oblečení a podávejte mu vlažné nápoje – nejlépe rehydratační roztok nebo iontový nápoj.Jak dlouho trvá úpal a úžeh Při dodržení klidového režimu, ochlazení organismu a podání dostatku tekutin by při úpalu měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny.Při diagnóze úpal či úžeh u dětí léčba probíhá na principu klidu, pobytu mimo přímé sluneční záření a přehřáté místnosti a dodávání tekutin po doušcích. Vhodné jsou chladné vlhké obklady nebo vlažná sprcha, která přinese úlevu. Když si nejste jistí průběhem onemocnění, navštivte lékaře.

Jak se projevuje úpal u dětí : Nejčastějšími příznaky úpalu jsou:

  1. Nevolnost a zvracení
  2. Bolest hlavy.
  3. Zrychlený tep.
  4. Zrychlené dýchání
  5. Může se objevit horečka.
  6. Závratě

Kdy dát dítěti zábal

Ke snižování teploty můžeme použít i zábaly a vlažnou sprchu. Zábaly provádíme pouze tehdy, má-li dítě již teplé ruce a nohy. Při studených končetinách se zábaly a sprcha nedoporučují.

Jak poznat přehřáté dítě : Přehřáté miminko má zarudlé tvářičky, potí se a je neklidné. Nezapomeňte proto na pitný režim či častější kojení a dítě nechte ve stínu přikryté pouze bavlněnou plenou.

Kdy s dítětem s horečkou navštívit lékaře Horečka při virových infekcích trvá běžně 2–4 dny a pokud je dítě celkově v dobrém stavu resp. má pouze příznaky nachlazení a přijímá tekutiny a odlehčenou stravu, není nutné, alespoň v prvních dvou dnech, navštěvovat lékaře.

Projevuje se většinou až několik hodin po pobytu na slunci, například v noci. Úžeh je často je doprovázen spáleninami kůže od slunce.

Co dělat když je dítě přehřáté

Pokud dítě vnímá, komunikuje a nezvrací – dítě svlékněte a ochlazujte tělo vlažnou vodou včetně hlavy (otřete namočeným ručníkem povrch těla a ovívejte ručníkem), zajistěte přísun tekutin (ideálně minerálky). U malých dětí volejte tísňovou linku 155 a dbejte na to, ať ochlazováním nezpůsobíte podchlazení.Hlavními příznaky úpalu jsou:

  • nevolnost.
  • zvracení
  • bolest hlavy.
  • zrychlený tep.
  • zrychlené dýchání
  • v některých případech horečka.
  • zmatenost.
  • závratě

Bezkontaktní teploměry mívají hodnotu jen orientační. Hodnoty mezi 37°C a 38,5°C nazýváme zvýšenou teplotou (subfebrilií). Nad 38,5°C horečkou (febrilií). Teplota nad 41°C je opravdu alarmující, nazýváme jí hyperpyrexií a pacient s takovou horečkou by měl neprodleně vyhledat lékaře.

Zvýšená teplota či horečka u dětí může mít různé trvání. Ve většině případů je to otázka pár dnů, záleží ale především na vyvolávající příčině – v případě infekce je rozhodující, jak rychle se tělo s patogenem dokáže vypořádat (může být pár dnů i týden), horečka po očkování většinou ustoupí během 1-2 dnů.

Jak probiha úpal u dětí : Díky včasné první pomoci při úpalu a úžehu trvají akutní příznaky obvykle jen několik hodin. Při úpalu by měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny.

Kdy jet na pohotovost s horečkou u dětí : Nad 38,5°C horečkou (febrilií). Teplota nad 41°C je opravdu alarmující, nazýváme jí hyperpyrexií a pacient s takovou horečkou by měl neprodleně vyhledat lékaře.

Kdy je teplota nebezpečná

Když vás potká horečka, není nutné hned první den běžet k lékaři. S návštěvou doktora ale neotálejte, pokud si naměříte více než 38 °C, tento stav trvá více než tři dny a nijak se nelepší. Při teplotě, která atakuje 40 °C a nedaří se ji během jednoho dne srazit, se opravdu nevyplatí pokoušet se ji vyležet doma.

Chronický (dlouhodobý) průjem může mít různé příčiny. Například onemocnění tenkého či tlustého střeva, ale také nemoci slinivky břišní, jater a žlučníku. Dalšími faktory mohou být nemoci orgánů mimo trávicí trakt (průjem při zvýšené funkci štítné žlázy, při onemocnění ledvin).Projevuje se většinou až několik hodin po pobytu na slunci, například v noci. Úžeh je často je doprovázen spáleninami kůže od slunce.

Kdy volat záchranku pro dítě : Kdy vyhledat lékaře

  • Pokud horečkou trpí kojenec do 6 měsíců věku či pokud má dítě do 1 roku horečku vyšší než 39 °C.
  • U starších dětí je vhodné navštívit lékaře pokud je dítě apatické, málo močí, nechce pít, zvrací, je zmatené, neklidné, má bolesti ucha, hlavy nebo krku, má vyrážku či mramorovanou kůži.