Antwort Co dělat aby kvetla vistárie? Weitere Antworten – Co delat aby kvetla vistárie

Co dělat aby kvetla vistárie?
Kvetení můžeme podpořit i správným řezem. V předjaří je potřeba zkrátit postranní výhony asi na 10 centimetrů, od května je pak vhodné výhony průběžně zaštipovat. Pravidelný řez je velmi důležitý i z toho důvodu, že vistárii potřebujeme držet na uzdě, jinak se rozroste až do míst, kde nebude vítána.Tak jako u všech rostlin, i vistárie musí dostat určitou sílu, musí dospět. Většinou když se kupuje vistárie, tak je naroubovaná na kořeny. Taková rostlina už je stará a kvete poměrně brzo, ale stejně potřebuje trochu narůst.Po 7 letech obvykle kvetou semenáče. Zakoupené rouboané rostliny obvykle kvetou po 3 letech. Vyžadují však správný řez. Řez se provádí v únoru a to na 2 – 3 očka.

Kdy a jak stříhat vistárii : Správný postup řezu je podle Tomáše Vencálka následující: "V předjarním období zkracujeme postranní výhony zhruba na deset centimetrů. Pak je důležitý i takzvaný letní řez, tedy řez za vegetace, který lze praktikovat už od května. Tehdy je potřeba výhony zaštipovat a znovu v tom pokračovat ještě v srpnu.

Jak rychle roste vistárie

Tyto atraktivní popínavé rostliny učiní z pergoly okouzlující místo. Než vistárie poprvé zakvetou, trvá to od doby výsadby pět až osm let v závislosti na kultivaru, způsobu množení, řezu, růstové formě tvarování a hnojení. Liány dorůstají výšky 8 až 12 metrů, mají ovíjivé kmeny i větve.

Čím se hnojí vistárie : Vistárie vyžaduje propustnou, hlinitou, živnou půdu, vylepšenou humózním kompostem s neutrální až mírně zásaditou reakcí. Nevhodná je půda s vyšším než 5% obsahem vápníku, listy pak trpí silným žloutnutím (chlorózou). Proto také vistárie přihnojujeme výhradně kyselými hnojivy.

Volíme nejlépe slunné místo a sázíme na jaře, nejpozději do konce května. Sázíme-li později, je vhodné semena vysadit do květináče, přezimovat v bezmrazé místnosti a vysadit do volné půdy až zjara v následujícím roce.

Časně v předjaří: Jak jen dovolí počasí (ještě před odkrytím růží), dáme 60 až 80 g plného hnojiva (např. Cererit) na 1 m2.

Co se zmrzlou vistárii

Během léta se tato květenství přeměňují na plodenství drobných červených bobulí, které na keři zůstávají až do zimy a zajímavě ho ozdobí. Rostlina je plně mrazuvzdorná a s přehledem zvládne teploty sahající až k -20 °C. Blýskavku můžeme pěstovat jako solitérní keř nebo ve skupinkách či živých plotech.Popis

  • Košťálová zelenina: 400 – 1000 g/10 m2.
  • Kořenová zelenina: 200 – 600 g/10 m2.
  • Plodová zelenina: 400 – 600 g/10 m2.
  • Brambory: 300 – 500 g/10 m2.
  • Jádroviny: 500 – 600 g/10 m2.
  • Peckoviny: 300 – 500 g/10 m2.
  • Drobné ovoce: 300 – 1000 g/10 m2.
  • Okrasné rostliny: 100 – 300 g/10 m2.

Hnojivem Cererit je možné pohnojit i plodovou zeleninu a květiny, které jsou citlivé na chlór. Cererit dodávaný v kapalné formě je taktéž vhodný pro široké použití. Uplatní se při výživě ovoce, zeleniny, balkónových a jiných okrasných rostlin a chmele. Používá se spíše k přihnojení během vegetace.

Namrzlé květy mají nejprve nažloutlé, později až hnědé vybarvení. Když namrzlé okvětní lístky opadají, zůstanou pouze prázdné kalichy bez zárodků mladých plodů. Nedozírné škody po přejití pozdních mrazů se projevují nejen u třešní, ale také u meruněk, jabloní, hrušní, slivoní a dalších ovocných stromů.

Kdy zacit hnojit Cereritem : Hnojiva Cererit se používají při jarní přípravě půdy před setím a sázením rostlin, dále pro přihnojování během vegetace. Celkovou dávku hnojiva se doporučuje rozdělit v poměru 2/3 před výsadbou a zbylou 1/3 dodat jako hnojení během vegetace.

Kdy a co hnojit Cereritem : Časně v předjaří: Jak jen dovolí počasí (ještě před odkrytím růží), dáme 60 až 80 g plného hnojiva (např. Cererit) na 1 m2.

Co je lepší NPK nebo Cererit

NPK nic moc, obsahuje draslík ve formě chloridu, což není úplně vhodné, lepší je Cererit, ale to se týká hnojení na podzim, na jaře je lepší nějaké rozpustné komplexní hnojivo, ideální je např. Yaramila komplex, oproti cereritu má i železo, což může (s ohledem na půdní zásobu, typ a pH půdy) být výhoda.

Cererit – univerzální zahradní hnojivo se aplikuje zapracováním do půdy při její přípravě k setí nebo sázení a při přihnojování během vegetace. Dávka NPK hnojiva je doporučená rozdělit v poměru 2/3 před výsadbou (setím) jako základní hnojení a 1/3 užít k přihnojení během vegetace.Pro vytvoření dokonalého dýmu se vyplatí hromadu určenou ke spálení navlhčit. Další možností, poněkud účinnější, je lehký postřik stromů v okamžiku, kdy jsou hlášeny teploty pod nulou. Voda ulpí na květech a letorostech, tím utvoří ochranný velmi účinný film a květy jsou tak alespoň krátkodobě ochráněny před zmrznutím.

Jak ochránit květy proti mrazu : Můžete ochránit i jednotlivé rostlinky. Někteří zahrádkáři doporučují menší rostliny zakrýt uříznutými půlkami PET lahví, zavařovacími sklenicemi. Větším rostlinám pak vytvoříte obal z netkané textilie a pokud jsou náchylnější na mrazy, můžete je ještě seshora zasypat mulčovací kůrou, nebo třeba chvojím.