Antwort Co dělají čmeláci s pylem? Weitere Antworten – Na co jsou čmeláci

Co dělají čmeláci s pylem?
Je podobný medu včel a slouží ke stejnému účelu – zásoba potravy. U matky-královny čmeláka je to zásoba na noc a nepříznivé dny. Sladký nektar čmeláci využívají jako „palivo“ a zdroj energie – bez něj nedokáží přežít více než několik hodin.Čmeláci, ale i pačmeláci, vlastně jejich budoucí královny, se po opuštění úlku vydají hledat vhodné místo k přezimování, tedy k hibernaci. Potřebují místo, kde se jim podaří se zahrabat pod zem. Stejně tak by to mělo být místo, které je suché a v zimě/ na jaře jejich zimoviště nezaplaví voda.Čmeláčí bodnutí obvykle způsobuje nealergickou, místní reakci: otok, svědění a zarudnutí v místě vpichu přetrvávající pouze pár hodin. Tato reakce se může objevit ihned po bodnutí, ale většinou projeví až za několik hodin. Otok nebo svědění může přetrvávat několik hodin, nebo dokonce dní.

Jak pomoci Čmelákovi : Základem pomoci čmelákům je výsadba pestré směsi květin a stromů, aby od jara do podzimu v okolí domu něco kvetlo. Čmeláci milují například hluchavky, květy ovocných stromů a vrby. Především vrby jívy jsou na jaře, pro své brzké kvetení, hlavním zdrojem potravy ze spánku probuzených mladých čmeláčích královen.

Proč chovat čmeláky

V České republice se chovají čmeláci zejména pro opylování rajčat a paprik ve sklenících. A dále pak k opylování ovocných sadů, polí s rybízem či angreštem a při šlechtění zemědělských rostlin.

Kdy se probouzí čmelák : Záleží na druhu čmeláka – sezóna začíná od konce února do konce května, když už je půda dostatečně prohřátá a začínají kvést první lákavé rostliny pro opylovače jako vrba jíva, hluchavka či čemeřice. V nížinách vyletují čmeláci dříve než ve vyšších polohách.

Dbejte na výškové uložení, aby je nenapadli hraboši, kočky a mravenci, a hlavně jim dopřejte správné rostliny pro opylování s dostatkem pylu a nektaru. Čmeláci milují levandule, ovocné dřeviny jako jabloně a hrušně, jetel. Na porostu zůstávají dlouho a za minutu navštíví více květů než včely.

4. den po narození už vylétávají z hnízda a nosí potravu, matka ještě několik dnů létá s nimi, ale brzy přestane hnízdo úplně opouštět a zůstane v jeho bezpečí. Dělnice se dožívají 4 – 6 týdnů. Mladé matky po oplození, odpočívají v hnízdě a vykrmují se na zimu.

Jak útočí čmelák

Bodnout může čmelák na rozdíl od včely opakovaně, poněvadž žihadlo nemá zpětné háčky a z rány ho tedy opět vytáhne. Účinky čmeláčího jedu jsou podobné jako u jedu včelího. Bodnutí je bolestivé, provázené otokem a svěděním kolem ranky. Nebezpečné je pouze pro alergiky.„Čmeláci létají způsobem, který se výrazně liší od letu letadla,“ říká S. Combes. „U letadla vzduch proudí hladce po křídle, nebo po listu rotoru. Čmeláci ale pohybují křídly pod vysokým úhlem náběhu k proudícímu vzduchu, který tak víří kolem křídel.Varování první: zvednou prostřední nohu. Pokud to nestačí, zvedají tolik noh, kolik mohou. Pokud nebezpečí stále trvá a už nemají nohu, kterou by mohli zvednout, a zároveň stát, přichází varování druhé: čmelák leží na zádech, dělá jogínskou svíčku, bzučí a ukazuje své žihadlo. Ne vždy je ale na varování čas.

Květní nektar nahrazujeme 50% roztokem sacharózy. Pro vůni a aby jej čmeláci snáze lokalizovali můžeme přidat na 1 litr roztoku několik lžic medu. Roztok povaříme 10 minut ve vodní lázni a uchováváme v lednici.

Jak přilákat čmeláka : Lze pro ně také na polostinném či stinném místě zahrady připravit čmeláčí úlky čili čmelíny na nožkách či podstavci. Hodí se je tepelně izolovat například polystyrenem, nebo vyrobit z velmi silných prken, která hmyz ochrání před teplotními výkyvy. Čmeláky láká žlutý, bílý či modrý nátěr.

Kolik měří čmelák : Velikosti jsou velmi proměnlivé i v rámci druhů a liší se co do pohlaví; například čmelák zemní má královny dlouhé až 22 mm, samce až 16 mm a dělnice dlouhé 11 až 17 mm, přičemž první generace dělnic je znatelně menší než ty později vylíhnuté.

Jak rychle létá čmelák

Hmyz kmitá křídly až 500krát za sekundu a dlouho nebylo jasné, jak to dělá. Teď se ukázalo, že jeho svaly pracují na stejném principu, jako svaly obratlovců.

Dělnice čmeláků nasbírají při svých výpravách za potravou těžký náklad pylu a nektaru a do hnízda se mohou vracet se zátěží, která se blíží hmotnosti jejich těla. S takovým nákladem se obtížně chodí, natož pak létá.