Antwort Co dělá defibrilátor? Weitere Antworten – Kdy se používá defibrilátor

Co dělá defibrilátor?
Je to přenosné elektronické zařízení, které se používá v naléhavých případech k pomoci někomu, kdo má náhlou srdeční zástavou. Defibrilátor detekuje a analyzuje srdeční aktivitu člověka a v případě potřeby dodá elektrický šok (nazývaný také defibrilace) přes hrudník do srdce. AED pomáhá obnovit normální rytmus srdce.Kardiostimulátor dokáže pomoct při pomalém srdečním rytmu, bradykardii. Implantované defibrilátory zasáhnou při příliš rychlé akci srdeční, tachykardii. Jak tito malí velcí pomocníci vlastně fungujíSoučasné typy defibrilátorů používají bifazický tvar proudové křivky. Při monofazickém typu proudu se vzhledem k nižší účinnosti používá vyšší energie, 360 J již při prvním výboji. Pro bifazické typy by první výboj měl mít energii alespoň 150 – 200 J.

Jak použít defibrilátor : Jak správně AED použít

  1. po zapnutí AED se automaticky spustí hlasová nápověda.
  2. nalepíme elektrody na odhalený hrudník raněného přesně dle obrázků
  3. během nalepování elektrod stlačování hrudníku nepřerušujte!
  4. při vyhodnocování srdečního rytmu odstupte od postiženého, nedotýkejte se jej.

Kdo může použít defibrilátor

AED je určen zejména pro školené laiky – nezdravotníky. AED je počítačově řízený, spolehlivý a bezpečný, jeho obsluha je snadná, intuitivní, údržba minimální. Váží 2-3 kg – je lehký a mobilní. Používání AED doporučují postupy pro resuscitaci vydané ERC.

Kdy se implantuje defibrilátor : Kardioverter-defibrilátor je indikován v případech, kdy arytmii nelze potlačit léky nebo její zdroj odstranit. Nemocný je tak zajištěn pro případ opakování arytmie.

Jakékoliv silné magnetické nebo elektromagnetické pole může narušit funkci kardiostimulátoru. Z tohoto důvodu je nutno se vyhnout sváření elektrickým obloukem, není možno absolvovat vyšetření magnetickou rezonancí, elektroléčbu a podobně.

Pokud léky na vaše problémy nezaberou nebo vám srdce kvůli poškozenému elektrickému systému bije příliš pomalu, může vám lékař předepsat kardiostimulátor.

Jak dlouho může trvat resuscitace

Jako resuscitační čas označujeme dobu, po kterou jsou dané orgány schopné bez trvalého poškození vydržet bez dodávky kyslíku. Záleží na úrovni metabolismu, teplotě a ostatních faktorech vnějšího i vnitřního prostředí. Pro mozek se tento čas pohybuje při normální teplotě v rozmezí 4–6 minut.Podle aktuálních doporučení jsou ve far- makologické léčbě během kardiopulmonální resuscitace zmíněny léky ze skupiny vasopre- sorů, antiarytmik, trombolytik a tekutiny. Adrenalin 1 mg je doporučen podat co nejdříve při oběhové zástavě s nedefibrilova- telným rytmem.Resuscitaci u dospělého zahajte stlačováním hrudníku. Položte své ruce přes sebe na střed hrudníku postiženého a hrudník stlačujte 100 – 120 krát za minutu do hloubky 5 až 6 centimetrů. Pokud jste vyškoleni v umělém dýchání, proveďte 2 umělé vdechy po každých 30 stlačeních hrudníku.

Kardioverter-defibrilátor sleduje nepřetržitě elektrickou aktivitu srdce. Při pomalém srdečním rytmu funguje jako kardiostimulátor a udržuje pravidelnou srdeční akci o předem nastavené frekvenci. V případě vzniku rychlého, život ohrožujícího rytmu, zahájí během několika vteřin příslušnou léčbu.

Co se nesmí s kardiostimulátorem : V následujících 10 dnech byste neměli řídit motorové vozidlo. Po dobu 4-6 týdnů byste se měli vystříhat zvedání příslušné paže nad úroveň ramene, vyloučit hraní tenisu, golfu a kuželek, plavání, používání vysavače a podobné činnosti. Ve stejném období byste neměli zvedat těžší předměty (nad 5 kg hmotnosti).

Kolik stojí operace kardiostimulátoru : Kolik stojí tento nový typ "Pojišťovna hradí všechny typy kardiostimulátorů, které uzná do svého sazebníku. Tento je zařazen pro úhradu a jeho cena se pohybuje od 60 do zhruba 130 tisíc korun." Pojišťovny však dosud nehradí dálkové sledování pacientů – to platí výrobce.

Jak se pozná slabé srdce

Jaké příznaky se mohou vyskytnout

  1. silnější zadýchávání nebo dušnost, která se nejprve objevuje pouze při námaze, později i při běžných činnostech jako chůze, případně i v klidu,
  2. kašel, případně sípání, zvláště vleže,
  3. přibírání na váze,
  4. oteklé kotníky,
  5. snížená fyzická výkonnost a výdrž, silná únava a vyčerpání,


Rozhodnutí neresuscitovat vydávají lékaři v případech těžce nemocných pacientů, kdy by resuscitace vedla pouze k prodloužení jejich kritického stavu či vedla k významnému zhoršení stavu pacienta a de facto tak prodlužovala jeho utrpení.Přiložte ruce hranou dlaně na střed hrudníku postiženého, prsty můžete proplést. Ruce propněte v loktech a celou vahou těla začněte hruď stlačovat zhruba 5 cm hluboko. Měli byste provést 100–120 stlačení za minutu, 2× za vteřinu.

Proč se dává adrenalin : Jeho biologickou úlohou je příprava organizmu na stresové situace − boj, útěk. Zvyšuje dodávky kyslíku a glukózy do mozku a svalů a také potlačuje některé méně naléhavé procesy.