Antwort Co delat s rukolou? Weitere Antworten – Co se dá dělat s rukolou

Co delat s rukolou?
Rukola se chuťově výborně hodí k masovým, rybím a zeleninovým pokrmům. Lze ji také přidávat do různých salátů. Její mírně ostrá chuť a kořeněná vůně dokáže zpestřit řadu pokrmů; lístky rukoly kromě toho působí i dekorativně. Rukolu lze konzumovat syrovou i tepelně upravenou.Svou výraznou až štiplavou chutí skvěle doplní saláty, těstoviny, risotta i pizzu. Podporuje zrak, trávení, zdraví kostí i celkovou imunitu. Jen opatrně s množstvím – použijte jen pár lístků, ať chuť rukoly neovládne celé jídlo.Je však obtížné přidat do jídla čistou hořkost bez dalších nežádoucích ingrediencí, jako jsou lístky rukoly apod. Řešením tedy může být neslazený kakaový prášek.

Jak pěstovat rukolu v bytě : Na tác či talíř položíme buničitou vatu, řádně ji navlhčíme, posypeme rovnoměrně semínky rokety (rukoly) a dáme na světlé a teplé místo. Po pár dnech začíná klíčit a za 14 dní můžeme listy sklidit. Pěstovat se dá ovšem také v truhlících. V substrátu roste lépe, sklizeň je možná za 6 týdnů.

Jak je zdravá rukola

Pokud jde třeba o vitamín C a beta karoten, obsahuje rukola mnohem víc těchto látek než jiná listová zelenina. Její listy působí proti únavě a posilují imunitu, zvyšují chuť k jídlu a pomáhají čistit játra a krev, kromě toho má rostlina i mírně močopudné a projímavé účinky.

Jak udělat salát z rukoly : Do velké mísy dejte omytou a osušenou rukolu a polníček, přidejte nakrájenou papriku, ocet a zakapejte olivovým olejem. Přidejte cibuli a rozdrobený kozí sýr. Dle chuti osolte, posypte čerstvě namletým barevným pepřem a promíchejte. Servírujte s opečenou bagetou nebo s grilovaným masem.

Jakmile rukola roste, je třeba ji postupně protrhávat. Už i tuto drobnou zeleninu ale můžete konzumovat a nemusíte ji vyhazovat. Rukola se totiž používá i jako naklíčená dobrota, tedy dá se pěstovat pouze na vatě a pak jíst její klíčky. Ať už ji pěstujete v zemině nebo na vatě, není potřeba se o ni nijak zvlášť starat.

Rukola při pěstování nevyžaduje žádnou speciální péči, bude jí vyhovovat slunné či polostinné stanoviště, ale pozor na přímé slunce. Vlivem přímého slunce ztrácí listy a rychleji vykvétá. Listy, které na ní v tomto prostředí zůstávají, mají intenzívní hořkou až pikantní chuť.

Kam dát Rukolu

Položte ji na tácek nebo talíř, navlhčete vodou a rovnoměrně posypte semínky rukoly. Ale pozor: vata se semínky nesmí vyschnout, jinak už nevyklíčí. Na světlém a teplém místě, třeba na okenním parapetu, kam míří slunce, se prvních klíčků při správném zavlažování dočkáte už za pár dní.Rukola se přidává do salátů, ať už zeleninových, bramborových nebo těstovinových. Její mírně štiplavá chuť se dobře hodí k rybímu masu.Pokud budete pěstovat rukolu na záhoně semínka můžete vysévat od konce března do počátku září přímo na stanoviště. Výsev ve skleníku můžete provádět celoročně. Vysévat semínka je možné tzv. naširoko nebo do řádků zhruba 15 až 20 cm vzdálených, 1 cm od sebe a přibližně 0,5 cm hluboko.

Rukola je vhodná do každé zahrádky a její listy můžete sklízet od jara až do podzimu. NÁVOD NA PĚSTOVÁNÍ: Rukola se pěstuje v neutrální, propustné půdě (zahradnický substrát, substrát na bylinky) na slunečném nebo polostinném stanovišti.

Kdy se Sklizi rukola : Při pěstování ve volné půdě začíná sklizeň 4 až 5 týdnů po výsevu, kdy listy dosáhnou výšky 10 až 15 cm. Při pěstování rukoly v truhlících se substrátem můžete očekávat sklizeň mladých listů za 6 – 8 týdnů. Při rychlení v miskách s buničinou je sklizeň možná již za pouhých 10 – 14 dní.

Jak Servirovat rukolu : Rukola se přidává do salátů, ať už zeleninových, bramborových nebo těstovinových. Její mírně štiplavá chuť se dobře hodí k rybímu masu.

Jak ochutit Rukolu

Rukolu přemístíme do velké mísy. Zakápneme ji šťávou z poloviny citronu, přidáme olivový olej, zaprášíme cukrem, osolíme a opepříme čerstvě mletým pepřem. Vše důkladně promícháme a ihned podáváme.

Zalévat je potřeba alespoň obden. Stačí vydržet měsíc a rukolu si můžete stříhat a jíst.Pokud budete pěstovat rukolu na záhoně semínka můžete vysévat od konce března do počátku září přímo na stanoviště. Výsev ve skleníku můžete provádět celoročně. Vysévat semínka je možné tzv. naširoko nebo do řádků zhruba 15 až 20 cm vzdálených, 1 cm od sebe a přibližně 0,5 cm hluboko.

Jak ochutit salát : Chuťové vyváženosti pak dosáhnete kombinací kyselé složky (šťáva z citrusů, jablečný, balzamikový či klasický ocet), sladidla (cukr, med, javorový či jiný sirup) a soli (či sójové tamari omáčky). Požadovanou konzistenci připomínající emulzi napomáhá hořčice, kvalitní (kravský či rostlinný) jogurt, nebo med.