Antwort Co byly mlátičky? Weitere Antworten – Co je to mlátička

Co byly mlátičky?
Mlátička je zemědělský stroj, kterým se odděluje zrno od stonků obilí a plev. V 19. století postupně nahradila mlácení obilí cepy. Původně to byl samostatný stabilní stroj, v současnosti je součástí obilního kombajnu, což je sklízecí mlátička.Vymlácené zrno a plevy jsou hozeny na desku, která jej dopraví na sítovou skříň, která pomocí vibrací a vzduchu zrno vyčistí. Vyčištěné zrno následně dopraví elevátor do zásobníku zrna, který se po naplnění vysype do odvozního prostředku (souběžně jedoucího) vozu (nákladního auta nebo přívěsu traktoru).Představíme si úplný základ zemědělských strojů. Stroj, který sklízí obilí z našich polí, žací mlátička, tak se přezdívá kombajnu. Dnešní moderní kombajny mají v sobě zabudované GPS navigace a jsou schopny fungovat téměř bez řidiče.

Kdo vymyslel kombajn : Měl ovšem to štěstí, že se mu narodil vynalézavý synek Cyrus Hall McCormick (1809-1884). Ten už v patnácti letech zdokonalil kosu a o pár let později zkonstruoval prvního předchůdce dnešního kombajnu – a je tak považován za vynálezce mechanického žacího stroje.

Jak se mlátí obilí

Jedna osoba otáčí klikou, která je zpřevodována do rychla s mlátícím bubnem uvnitř mlátičky. Druhá osoba vkládá obilí do stroje. Vymlácenou slámu je třeba z výpadu odhrabovat, opět lze mlátit i další druhy plodin.

Proč se mlátilo obilí : Cep je zemědělské nářadí, používané od starověku až do novověku k mlácení obilí za účelem oddělení zrna od plev. Skládá se z dlouhé násady, na které je na závěsu umístěno asi 40 cm dlouhé břevno (tedy pohyblivá hlava cepu).

Jedna osoba otáčí klikou, která je zpřevodována do rychla s mlátícím bubnem uvnitř mlátičky. Druhá osoba vkládá obilí do stroje. Vymlácenou slámu je třeba z výpadu odhrabovat, opět lze mlátit i další druhy plodin.

Obiloviny se sklízejí sklízecími stroji (kombajny) nebo ručně. Zrno musí být dostatečně zralé (tvrdé) a suché, aby jej mohl kombajn vymlátit a aby při skladování nezplesnivělo. Sklízí se zrno s vlhkostí kolem 15 %. Po žních se v minulosti konaly dožínky jako oslava jejich úspěšného ukončení.

Co to je žně

Žně, tedy období sklizně obilovin, je po celá staletí doba, kterou zemědělci s napětím očekávají. S předstihem se vedou odborné debaty, jaké bude počasí, jaké budou výnosy, jaké budou ceny, jaká bude kvalita. Je to pochopitelné, často se rozhoduje o celoročním výsledku.První prakticky použitelný traktor se spalovacím motorem byl sestrojen americkými konstruktéry v USA v roce 1901.Nový kombajn může stát podle výbavy od pěti do 12 milionů korun.

Obilí dává zrno, z pouhé slámy se již nic nevytluče. Toto obrazné přirovnání se používá např. i v umělecké tvorbě, kdy "mlácení prázdné slámy" znamená formální, bezobsažné tvoření, vydávající se za obsažné. Je to snaha křísit umělecký obsah ve formě, která již třeba dobově pozbyla na ideové aktuálnosti.

Jak vymlátit obilí doma : Lze ho využít na klasy obilí, ale i lusky, makovice apod. Mlít jde jen klasy, bez slámy. Základem je, aby části rostlin byly řádně vyschlé a oka či díry na ručním masovém mlýnku co největší. Pokud se mele rychleji, stane se, že se sem tam zrníčka přepůlí, ale přesto je to dle autora velká úspora času a námahy.

Proč se mlátí Sláma : Obilí dává zrno, z pouhé slámy se již nic nevytluče. Toto obrazné přirovnání se používá např. i v umělecké tvorbě, kdy "mlácení prázdné slámy" znamená formální, bezobsažné tvoření, vydávající se za obsažné. Je to snaha křísit umělecký obsah ve formě, která již třeba dobově pozbyla na ideové aktuálnosti.

Jak se sklízí obilí

Od konce 20. století se však sklizeň obilí provádí téměř výhradně pomocí sklízecích mlátiček – kombajnů. Ty v jednom pracovním kroku posekají obilí, vymlátí ho, vyčistí vymlácené obilí a slámu buď uloží do řádku na pole, nebo ji nasekají a rovnoměrně rozloží po poli, aby se podpořilo rychlé tlení.

Z obilovin se vyrábí především pečivo, těstoviny, ovesné vločky, cornflakes, jáhly, kroupy. Obiloviny jsou dobrým zdrojem sacharidů. Jsou zdrojem vitaminů, minerálních látek, vlákniny a rostlinných bílkovin.Sklizeň pšenice probíhá obvykle od druhé poloviny července. Musí se sklízet v plné zralosti. Pokud je zralá pšenice vystavena opakovaně dešti, dochází ke snížení její kvality a tím pádem k jejímu znehodnocení. To je také hlavní důvod, proč se musí sklízet někdy i pozdě do noci.

Kdy se seče žito : Sklizeň Pokud má být žito použito „jako tráva“ na siláž, je ideální doba sklizně těsně před počátkem metání (fáze 10 na obrázku). Stravitelnost před metáním je optimální a obsah ligninu nízký. Z hlediska vegetační sezóny se jedná obvykle o konec dubna/začátek května.