Antwort Co je to stavební parcela? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi pozemkem a parcelou

Co je to stavební parcela?
Pozemek může být zrušen a sloučen s jiným, rozdělen, nebo se mohou měnit jeho hranice, (výměra) a parcelní čísla. Parcela je pozemek, který je geometricky a polohově určen, zobrazen v katastrální mapě a označen parcelním číslem. Parcely jsou evidovány v katastru nemovitostí.V zásadě je potřeba zkoumat tři věci – přístupové cesty, územní plán a sítě.

  • Pozemek musí mít právně zajištěn přístup.
  • Pozemek musí být určený k zastavění
  • Pozemek musí být napojen na kolaudované sítě nebo musí mít jednoduché napojení

Územní plán. Jakmile najdete svůj pozemek, podívejte se, jakou barvou je vyznačený a následně se mrkněte do vysvětlivek, které jsou součástí grafického plánu. Až v tuto chvíli zjistíte, zdali máte stavební pozemek (Často barva oranžová nebo červená). Pokud tomu tak je, máte na půl vyhráno.

Jak převést pozemek na stavební parcelu : Pokud chcete z orné půdy udělat stavební pozemek, je třeba vyplnit žádost, kterou zpravidla najdete na webu daného města či obce. Nebojte se příslušný úřad kontaktovat a zjistit, jaké požadavky mají. Vyhnete se tomu, že opomenete nějaký detail a vše se tak zbytečně protáhne.

Kolik stojí stavební pozemek

V České republice se průměrná cena stavebních parcel pohybuje okolo 2,8 milionu korun, což představuje 3300 korun za metr čtvereční. Ceny mimo Prahu, Brno a okolí jsou nižší, průměrná cena pozemku je zde aktuálně kolem 2,1 milionu korun. Metr čtvereční vychází na 2300 korun.

Co to je parcely : Pozemek, který má přidělené parcelní číslo a je jak geometricky, tak polohově určený. Je zobrazený v katastrální mapě, kde může být pomocí vnitřní kresby rozdělený na jednotlivé části, jako jsou například trávník nebo chodník. Parcely eviduje katastr nemovitostí.

Velikost a tvar pozemku

Dostatečná šířka pozemku je velmi důležitá, protože při stavbě musíte dodržovat 2m odstupy od hranic pozemku a 3m od veřejných komunikací. Udává se, že pozemek pro rodinný dům by měl mít minimálně 400 m2 (s šířkou ideálně 14 m). Velikost pozemku udává i typ domu, který na něm postavíte.

Obecně platí, že pozemek pro stavbu rodinného domu by měl mít minimálně 400 m2. Velikost pozemku pak udává i typ stavby, který zde může v budoucnu stát. Menší parcely jsou vhodné pro patrové domy s menší zastavěnou plochou, pozemky kolem 1 000 m2 jsou vhodné i pro bungalovy a přízemní bezbariérové domy.

Na jakém pozemku můžu stavět

Pokud pozemek leží v části obce, která je určená k zastavění, máte téměř vyhráno. Výjimku tvoří pozemek označený v katastru nemovitostí jako orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty.Na zahradě lze postavit prakticky vše, od malé kůlny, přes bazén, až po další rodinný domek. Důležité však je dodržet zákonné podmínky, které se na jednotlivé stavby vztahují. Je nutno počítat s tím, že ne všechny stavby lze postavit bez jakéhokoli souhlasu stavebního úřadu. Ani na vlastním pozemku není dovoleno vše.Stavební pozemek z orné půdy uděláte jeho vyjmutím ze zemědělského půdního fondu. Žádost najdete na webových stránkách města nebo obce. K žádosti pak dodáte přílohy a uhradíte poplatek za vynětí ze zemědělského půdního fondu. Pro kladné rozhodnutí je důležitý územní plán příslušné obce a to, kde se pozemek nachází.

Úřad má na vyřízení vaší žádosti 30 dnů.

V některých komplikovanějších případech se může lhůta prodloužit až na 60 dnů. Nenechte se ale papírováním odradit.

Jak velký stavební pozemek : Obecně platí, že pozemek pro stavbu rodinného domu by měl mít minimálně 400 m2. Velikost pozemku pak udává i typ stavby, který zde může v budoucnu stát. Menší parcely jsou vhodné pro patrové domy s menší zastavěnou plochou, pozemky kolem 1 000 m2 jsou vhodné i pro bungalovy a přízemní bezbariérové domy.

Jak zjistit cenu stavebního pozemku : Zcela bezplatně si na stránkách nahlizenidokn.cuzk.cz vyhledáte pozemek nebo dům, případně jenom katastrální území a dáte si zobrazit mapu (návod). Nemovitosti mají v katastru zapsán cenový údaj, tedy poslední cenu, za kterou nemovitost změnila majitele.

Co mohu postavit na zahradě bez stavebního povolení

Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nepotřebujete u staveb s jedním nadzemním podlažím do 25 metrů čtverečních zastavěné plochy a do pěti metrů výšky, které jsou podsklepené nejvýše do hloubky tří metrů. Mezi tyto stavby patří typicky malé zahradní domky, kůlny, pergoly a jiné zahradní přístřešky.

Podrobnější přehled nabízí § 79 odst. 2 stavebního zákona. Jako stavba bez stavebního povolení je považována stavba do 25 m2.Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nepotřebujete u staveb s jedním nadzemním podlažím do 25 metrů čtverečních zastavěné plochy a do pěti metrů výšky, které jsou podsklepené nejvýše do hloubky tří metrů. Mezi tyto stavby patří typicky malé zahradní domky, kůlny, pergoly a jiné zahradní přístřešky.

Jak velký může být zahradní domek bez stavebního povolení : Je všeobecně známo, že zahradní stavby do 25m² nepotřebují stavební povolení. Existují však i další podmínky, které by měla stavba splňovat, chce-li být osvobozena od této povinnosti.