Antwort Co jíst před běžeckým závodem? Weitere Antworten – Co dělat den před běžeckým závodem

Co jíst před běžeckým závodem?
Před závodem pojezte stravu bohatou na sacharidy. Poslední velké jídlo byste měli zkonzumovat 2,5 hodiny před startem, pak si ještě můžete dát energetickou tyčinku. Dostatečně pijte (vodu, minerálku, ředěné šťávy) nejen v den závodu, obzvlášť pokud teploty šplhají k tropickým hodnotám.Jídlo před závodem by mělo obsahovat vysoké množství sacharidů (150-300g), středně bílkovin a nízký obsah tuku a vlákniny.Tipy pro ranní běh

Jídlo den před během – Večer před během nalačno si dopřej večeři bohatou na komplexní sacharidy. To jsou například brambory, těstoviny, kuskus či rýže. Samozřejmě přidej i zdroje bílkovin a tuků, ať máš vyvážené a nutričně bohaté jídlo.

Co nejíst před Během : Neměli bychom konzumovat ani pít nic sladkého (obsahujícího rychlé sacharidy). Neměli bychom jíst tuky ani bílkoviny (tyto živiny se velmi dlouho tráví v porovnání se sacharidy a zbytečně tak zatěžují organizmus).

Kdy naposledy běhat před závodem

Žádný silový trénink – bez ohledu na výkonnost sportovce je vyloučen také silový trénink, a to platí i pro horní polovinu těla. Před závodem byste byli ztuhlí a bez energie, kterou by tělo věnovalo na regeneraci svalové hmoty. Poslední silový trénink si dopřejte maximálně 3 dny před startem.

Co jíst týden před závodem : Do jídelníčku týden před závodem patří:

  1. kvalitní bílkoviny — libové maso, ryby, vejce,
  2. protein,
  3. mléčné výrobky — cottage, řecký jogurt, tvaroh,
  4. komplexní sacharidy -— brambory, sladké brambory, rýže, ovesné vločky, celozrnné pečivo,
  5. zdravé tuky — avokádo, semínka, oříšky.

Zhruba 1–2 hodiny před zápasem je nejlepší téměř čistě sacharidové jídlo (sacharidový nápoj, ovocný salát, rýžový nákyp, žemlovka apod.). Také je nutné již před zápasem tělo dostatečně hydratovat. Těsně před zápasem a během něj jsou již vhodné sacharidy pouze v nápoji, či sportovních gelech a dostatek tekutin.

Mezi vhodné zdroje komplexních sacharidů patří potraviny, které zařazujeme jako přílohy: Těstoviny, rýže, kuskus a další obiloviny, luštěniny. Vše si vyzkoušejte! Jednoduché sacharidy v podobě hroznového cukru, ovoce, limonád, či předtréninkových a iontových směsí by měly tvořit max. 20% našeho příjmu sacharidů.

Kdy je lepší běhat ráno nebo večer

Běhání večer je skvělá volba, celý den máme za sebou a můžete ho symbolicky uzavřít dávkou endorfinů získaných z běhu. Díky běžeckému tréninku snáze vypnete i po těžkém dni v práci. Náš organismus se kolem 18-20 hodiny ke sportovní aktivitě také staví pozitivně.Běh je oblíbená aktivita, která má mnoho pozitivních účinků na tělo i celkové zdraví, konkrétně: Zlepšení kardiovaskulárního zdraví: Běhání zvyšuje tepovou frekvenci a pomáhá posilovat srdce a cévy. Tím snižuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice.Co nedělat po běhání. Vyvarujte se 5 nejčastějších chyb

  1. Po běhání zůstanete v běžeckém oblečení Po běhání byste měli okamžitě sundat propoceného oblečení.
  2. Iluze zaslouženého odpočinku.
  3. Špatně vyvážený jídelníček.
  4. Zvýšená fyzická námaha.
  5. Síla mysli.


Po tréninku je nutné doplnit jednoduché cukry, které ovlivňují rekonstrukci buněk a regeneraci. Toto doplnění byste měli provádět v tak zvaném výživovém okně, které trvá 45 minut po běhu.

Kolik běhat ze začátku : Ze začátku stačí 20-30 minut indiánského běhu 3-4x týdně. Jakmile si Vaše tělo na pohyb zvykne, začněte postupně zkracovat dobu chůze a prodlužujte dobu souvislého běhu. Poté můžete prodlužovat dobu pohybu nebo zrychlovat Vaše tempo.

Jak vydržet déle při běhu : Jak se zamilovat do běhu a vydržet u něj

  1. Nepřepalte start. Tělo je po letech nečinnosti zlenivělé, svaly si musí na pohyb zvyknout.
  2. Dbejte na pravidelnost.
  3. Udělejte si trénink zábavným.
  4. Neběhejte sami.
  5. Doplňte běh o další aktivity.

Co jíst těsně před tréninkem

Obecně je možné říci, že byste před cvičením měli zvolit snadno stravitelné jídlo, které je bohaté zejména na bílkoviny a sacharidy. Jako vhodný zdroj bílkovin můžeme zmínit například kuřecí a krůtí maso, cottage sýr nebo jogurt. Vhodným zdrojem sacharidů jsou zase například brambory, ovoce, rýže nebo vločky.

Před zatížením bychom měli primárně přijímat bílkoviny a sacharidy. Trávení tuků trvá nejdelší dobu, tuky zpomalují vstřebávání ostatních živin a při intenzivních výkonech se tuky podílejí na energetickém krytí z daleko menší části než sacharidy, proto jejich příjem před zatížením není podstatný.Pár dní před závodem

Nejvýhodnější jsou komplexní polysacharidy s nižším glykemickým indexem (celozrnné pečivo, rýže, těstoviny) s menším množstvím bílkovin (plátek drůbežího masa, vejce, sýr, tvaroh). Cílem je naplnit glykogenové zásoby, které nám v závodu poslouží jako rychlý zdroj energie.

Jak dlouho jíst před zapasem : Optimální je podávat hlavní jídlo 2-3 hodiny před tréninkem nebo před zápasem. Poslední malé jídlo nebo svačinu by hráči měli dostat hodinu před tréninkem nebo zápasem. Co k jídlu po skončeném zápase/tréninku Okamžitě po výkonu je vhodné sníst na cukry bohaté ovoce, například banán.