Antwort Co je dobré jíst na chudokrevnost? Weitere Antworten – Co brát na chudokrevnost

Co je dobré jíst na chudokrevnost?
Jak se léčí anémie Základem léčby je zvýšení příjmu železa, vitamínu B12 a kyseliny listové (B9).Trpíte-li chudokrevností, vhodné je zařadit do jídelníčku některé bylinky, například echinacea (třapatka nachová), ale také kopřiva, hořec, jetel nebo pampeliška, které obsahují vitamín C pro lepší využití železa z potravy. Při anémii konzumujte také čerstvou nastrouhanou mrkev nebo mrkvovou šťávu.Hlavními zdroji železa v potravě jsou maso, masné výrobky, vnitřnosti (játra, slezina), vaječný žloutek, listová zelenina.

Jak rychle zvýšit železo v krvi : Mezi nejlepší zdroje železa patří živočišné potraviny obsahující hemové železo (játra, červené maso, ryby). Z rostlinných zdrojů patří mezi velmi bohaté zdroje luštěniny, hořká čokoláda, dýňová semínka nebo kešu ořechy. Zapomínat bychom neměli ani na tofu, listový špenát nebo sušené ovoce.

Které potraviny obsahují hodně železa

Železo v rostlinách

  • čočku.
  • ovesné vločky.
  • špenát.
  • sezamové semínko.
  • žitný chléb.
  • přírodní rýži.
  • oříšky.
  • sušené houby a droždí

Co způsobuje nedostatek železa v krvi : Nedostatek železa v krvi může být způsoben několika faktory, jako je nedostatečný příjem železa v potravě, snížená schopnost těla absorbovat železo, zvýšená potřeba železa kvůli růstu nebo těhotenství, ztráta krve nebo některé zdravotní problémy, jako je celiakie nebo Crohnova choroba.

K nejvýznamnějším zdrojům železa se řadí především hovězí maso, jehněčí maso a vnitřnosti – játra. Železo však najdeme i v rostlinných zdrojích, k těm nejbohatším zdrojům se řadí obiloviny, luštěniny, listová zelenina a zelené potraviny, sója, droždí, ořechy, sušené ovoce (meruňky, švestky, rozinky) nebo sušené houby.

Asi nejjednodušší pak je zapít jídlo sklenkou pomerančového džusu. Některé potraviny vstřebatelnost železa naopak snižují. Patří k nim káva a čaj obsahující tanin, ale i jídlo bohaté na vápník. S těmi je tedy lepší počkat alespoň půl hodiny po konzumaci cenných zdrojů železa.

Čím rychle doplnit železo

Mezi kvalitní zdroje železa můžeme řadit:

  • třtinovou melasu.
  • ovoce (meruňky, višně, třešně, švestky atd.
  • zeleninu (červená řepa, brokolice, mořské řady, špenát)
  • semena a ořechy (pistácie, kešu, lískové ořechy, slunečnice, sezam)
  • luštěniny (čočka, hrách, sója, cizrna)
  • maso a vnitřnosti (hlavně hovězí maso, játra)

Do skupiny rostlinných produktů obsahujících nejvyšší koncentraci železa patří také ořechy; brokolice; řeřicha; červená řepa; Botwinka; dýňová semínka; datle a sušené ovoce, včetně: meruněk; rozinky a švestky. Borůvky jsou také bohaté na železo.Mezi příznaky nízké hladiny železa a chudokrevnosti patří:

  1. pokles tělesné kondice.
  2. únava.
  3. slabost.
  4. apatie.
  5. bušení srdce při zátěži.
  6. bledá pokožka.
  7. lámání nehtů a vypadávání vlasů
  8. popraskané koutky úst nebo jiné záněty sliznice dutiny ústní


Většinou se anémie z nedostatku železa rozvíjí pomalu a postupně se objeví příznaky jako je únava a nedostatek energie, zimomřivost, zadýchávání se při námaze, bolesti hlavy, bledost kůže a sliznic, vypadávání vlasů, hučení v uších, riziko pádu pro náhlé snížení krevního tlaku, nepravidelnosti srdečního rytmu.

Jak se projevuje nedostatek železa v krvi : Většinou se anémie z nedostatku železa rozvíjí pomalu a postupně se objeví příznaky jako je únava a nedostatek energie, zimomřivost, zadýchávání se při námaze, bolesti hlavy, bledost kůže a sliznic, vypadávání vlasů, hučení v uších, riziko pádu pro náhlé snížení krevního tlaku, nepravidelnosti srdečního rytmu.

Co zvysuje železo v krvi : Dobrý den, příčin nadbytku železa může být více – buď je nadbytek železa konzumován v jídle, nebo tělo železo špatně zpracovává (železo se neváže dobře na plazmatické bílkoviny), případně se do těla může dostávat z trávicího traktu, odkud je nadměrně vstřebáváno.