Antwort Kde se pěstuje mučenka? Weitere Antworten – Kde roste mučenka

Kde se pěstuje mučenka?
Mučenka jedlá (Passiflora edulis) se pěstuje kvůli bobulím (marakuja) hlavně v Karibské oblasti a v Jižní Africe, a to ve žluté a tmavé variantě (Pasiflora edulis var. flavicarpa a Pasiflora edulis var. edulis).Mučenky pěstujeme v běžném, středně lehkém substrátu pro pokojové rostliny. Substrát by neměl být přemokřený, aby neuhnívaly kořeny, pokud je však necháme vyschlé déle než den, mohou uschnout. Více vody potřebují v době bujného růstu. Mají také rády časté rosení.Mučenka kvete nejčastěji až 2 nebo 3 rokem od výsadby. Pokud chcete, aby plodila, je nutné pěstovat alespoň dvě rostliny společně, ideálně ve stejném květináči. Opylovat je můžete ručně, v případě letnění se o to postarají včely. V teplejších oblastech je možné mučenku pěstovat i celoročně venku.

Jak se jí mučenka : Většinou je sladkokyselá a příjemně povzbuzující, což platí zejména o purpurové granadille, která má výjimečně lahodnou chuť. Před jídlem stačí mučenku omýt, podélně rozříznout a lžičkou vyjíst svěží dužninu bohatou na semena.

Která mučenka je jedlá

Květy mučenky jedlé jsou velké, výrazné a složitě stavěné. Mají bílou nebo žlutou barvu s výraznými fialovými nebo nachovými okvětními lístky. Plody této rostliny jsou kulaté a mají hladkou, pevnou slupku, která může být v závislosti na odrůdě zbarvena do žluta, oranžova nebo fialova.

Co léčí mučenka : Mučenka pletní se používá k léčbě řady onemocnění, zejména pak jako sedativum, anxiolytikum a spasmolytikum, dále k léčbě bo- lesti, astmatu, epilepsie, tachykardie, neuralgie, průjmu a menstruačních potíží. Zevně se pou- žívá k léčbě vředů a hemoroidů (4, 5, 6).

Plody maracuji jsou kulaté nebo oválné.

Dřeň má exotickou chuť, je navinulá a lehce sladkokyselá. Díky svoji výrazné chuti se hodí k dochucování dezertů nebo i nápojů. Použít ji můžete i do marmelád nebo ovocných salátů pro zvýraznění chuti. Skvěle chutná i čerstvá, pojídaná po rozkrojení rovnou z plodu.

Mučenka je tropická rostlina, která se pěstuje kvůli chutným plodům zvaným maracuja a neobvyklým květům. Staří Mayové věřili, že mučenka přináší krásné sny a léčí problémy se srdcem. Má sladkou tropickou vůni připomínající hrozny.

Jak poznam že je mučenka Zrala

Pokud je slupka mučenky už trochu vrásčitá, je zralá a má to nejlepší aroma. Mučenka chutná dobře v ovocném salátu, ale také jako zmrzlina, sorbet, šťáva a dezert.Mučenka je velice bohatá na vitamín C. To je antioxidant, který bojuje s volnými radikály. Posilňuje imunitní systém, obsahuje železo a také pomáhá vstřebávání železa z potravin do organismu, pomáhá tělu bojovat proti infekcím. Pomáhá také regulovat činnost štítné žlázy.Mučenka pletní působí především na naši nervovou soustavu. Zklidňuje během psychického vypětí, vyvolává pocit pohody a činí nás odolnějšími vůči nadcházejícímu stresu. Navíc dokáže zatočit i s nespavostí. Tím, že uklidňuje, pomáhá nám nejen rychleji usnout, ale také prohlubuje spánek a zvyšuje jeho kvalitu.

Maracuja se nejčastěji přidává do džusů, aby zvýraznila chuť, můžete z ní ale udělat i skvělou marmeládu a velmi chutná je syrová. Někomu ale mohou vadit semínka uvnitř plodu. Exotická chuť maracuji vynikne také v ovocných salátech nebo zmrzlinových pohárech. Plody ovoce připomínají chutí broskve nebo meruňky.

Co obsahuje mučenka jedlá : Co mučenka obsahuje

  • kcal: 63 kcal. Sacharidy: 9,5 g. Bílkoviny: 2,4 g. Tuky: 0,4 g.
  • Vitamíny. Vitamín A: 108 µg. Vitamín B1: 0,02 mg. Vitamín B2: 0,1 mg. Vitamín B6: 0,4 mg. Vitamín C: 20 mg. Vitamín E: 0,4 mg.
  • Minerály. Vápník: 16 mg. Železo: 1,1 mg. Draslík: 267 mg. Hořčík: 39 mg. Sodík: 28 mg.

Co obsahuje Marakuja : Maracuja je velmi bohatým zdrojem důležitých vitamínů a minerálů. Určitě by si ji oblíbil Pepek Námořník, protože obsahuje velké množství železa. Slušné zastoupení má také hořčík, fosfor vápník či vitamíny A, B, C a E. Pravidelné pojídání maracuji vám proto pomůže udržet vaši imunitu ve velmi dobré kondici.

Kde se pěstuje Marakuja

Mučenka jedlá čili marakuja (Passiflora edulis) je popínavý teplomilný druh mučenky, která se jako ovoce pěstuje v severozápadní části Jižní Ameriky, v Indii, na Novém Zélandu, v Karibiku, Brazílii, v jižní Floridě, na Havaji, v Austrálii, ve východní Africe, v Izraeli a v Jihoafrické republice.