Antwort Co vše se počítá do výživného? Weitere Antworten – Co vše patří do výživného

Co vše se počítá do výživného?
Zákon o rodině tedy chápe výživné v širším smyslu a rozumí jím nejen vlastní výživu, nýbrž i uspokojování všech nezbytných potřeb kulturního člověka, tj. nejen potřeby stravování, ošacení a bydlení, ale i potřeby kulturní, sportovní, rekreační, léčebné apod. V tomto pojetí je užíváno i pojmu vyživovací povinnost.Kromě toho při určení výživného nejsou brány v potaz pouze příjmy povinného a věk dítěte, ale také další skutečnosti. Mezi ně patří například zdravotní stav a speciální potřeby oprávněného dítěte nebo životní úroveň otce či matky (majetek, příjmy dalších členů rodiny, apod.).Alimenty, neboli výživné jsou peníze, které jsou určeny pro zajištění kvalitního a plnohodnotného života potomka. Primárně jsou určeny pro zajištění živobytí, bydlení, stravy, oblečení, školy, sportovních a dalších aktivit atd… Obecně platí, že dítě by mělo mít stejnou úroveň jako jeho rodiče.

Jaké věci soud zohledňuje při určování výživného na dítě : Dle českého práva se částka výživného určuje podle:

čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…) nebo využívání prostředků společnosti, v rámci které rodiče podnikají, pro vlastní potřebu.

Co je nad rámec výživného

U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.

Co vše zahrnuje výživné na dítě : Výživné určené soudem zahrnuje částku, která slouží k uspokojování potřeb vyživované osoby (nejčastěji dítěte). Mezi tyto potřeby patří náklady na výživu jako takovou (tedy stravování), ale i náklady na ošaceni, školní pomůcky, léky, zájmovou činnost apod. To vše soud při svém rozhodování zohledňuje.

Dle českého práva se částka výživného určuje podle:

podílu na osobní péči o dítě (tedy kolik času se každý z rodičů fakticky stará o dítě) čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…)

Stačí jen podat odvolání a nechat soud rozhodnout ještě jednou. Odvolání je třeba podat písemně do 15 dnů od vydání rozsudku. Podává se k soudu, který vydal rozsudek. Odvolání by mělo obsahovat označení obou stran sporu i informace o soudu, jehož rozhodnutí napadáte.

Co jsou mimořádně výdaje výživné

Obecně platí, že běžné výživné má pokrývat také mimořádné výdaje. Avšak pokud je běžné výživné stanoveno třeba na 3000 Kč měsíčně, tak to činí 100 Kč na den. To je maximálně na jídlo, ale určitě už ne na oděv a už vůbec ne na lyže, kolo nebo počítač.Výživné se obvykle platí v pravidelných měsíčních splátkách. Na výši výživného se rodiče mohou dohodnout. Jestliže se nedohodnou, anebo pokud jejich dohoda je zjevně proti zájmu dítěte, pak o výši výživného rozhoduje soud.Zvýšit výživné je možné každé tři roky nebo v případě změny poměrů u dítěte či povinného. Dítě neustále roste a vyvíjí se, a tím se zvyšují také jeho potřeby.

Dle českého práva se částka výživného určuje podle:

čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…) nebo využívání prostředků společnosti, v rámci které rodiče podnikají, pro vlastní potřebu.

Kolik let zpetne lze žádat alimenty : Pokud máte k dispozici soudem vydaný rozsudek o výživném s doložkou vykonatelnosti a právní moci, je možné vymáhat výživné zpětně až za 10 let. Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho už výživné není hrazeno a kdy vznikla povinnost jej platit.

Kdy se mohou zvýšit alimenty : Dle českého práva soud může změnit rozhodnutí o výživném pouze tehdy, pokud došlo ke změně poměrů na straně rodičů nebo dítěte. Nejčastějšími důvody pro změnu výživného jsou: nástup dítěte do mateřské školy, základní školy, střední školy apod. zvýšené výdaje spojené s volnočasovými aktivitami dítěte.