Antwort Jak poznám větu předmětnou a Podmětnou? Weitere Antworten – Jak poznat předmětnou větu

Jak poznám větu předmětnou a Podmětnou?
Vedlejší věta předmětná vyjadřuje předmět věty hlavní (Petr zkoumal, co bylo příčinou jeho neúspěchu.). Ptáme se na ni podobně jako na předmět pádovými otázkami (Koho, co zkoumal PetrDruhy vět

  1. . Věta s tečkou je oznamovací. Větou oznamovací něco někomu oznamujeme.
  2. ! Věta s vykřičníkem je rozkazovací. U mírných rozkazů může být i tečka.
  3. Věta s otazníkem je tázací. Větou tázací se na něco ptáme.
  4. ., ! Na konci věty přací je nejčastěji tečka ale může být i vykřičník, větou si něco přejeme.

Na v.v. podmětnou se ptáme otázkou kdo, co a větou řídící, např. : Je dobré, že už se na mne nezlobíš. Kdo, co je dobré Příklad: Kdo se bojí, nesmí do lesa.

Jak poznat větu Podminkovou : Podmínkovou vedlejší větu k té hlavní připojujeme za pomoci jestliže, když, kdyby, jestli anebo -li. Větou nahrazujeme větný člen, jenž by podmínku vyjadřoval ve větě jednoduché, a to za pomoci spojení předložky a podstatného jména.

Jak se ptame na věty

Ptáme se na ni: kde, kdy, jak, proč, do jaké míry, za jakým účelem, za jakých podmínek, i přes co atd. + věta řídící.

Jak poznat větu hlavní a vedlejší test : Věta hlavní (H) je samostatná, nemůžeme se na ni žádnou jinou větou zeptat. Věta vedlejší (V) je nesamostatná, závislá na jiné větě (můžeme se na ni touto větou zeptat). Bylo mi divné kam najednou tak všichni pospíchají.

Souvětí podřadné

VEDLEJŠÍ VĚTA OTÁZKA NA VEDLEJŠÍ VĚTU SPOJOVACÍ VÝRAZY
PŘÍSUDKOVÁ Jaký Jak, jaký
PŘEDMĚTNÁ Ptáme se 2. – 7. p., Koho Co Že, aby, jak
PŘÍVLASTKOVÁ Jaký Který Čí Kdo, který, jenž, že,kde, kdy, jak, aby
DOPLŇKOVÁ Jak Jak, jako


Věta hlavní (H) je samostatná, nemůžeme se na ni žádnou jinou větou zeptat. Věta vedlejší (V) je nesamostatná, závislá na jiné větě (můžeme se na ni touto větou zeptat). Bylo mi divné kam najednou tak všichni pospíchají. Kdybych měl chvilku času určitě bych za tetou došel.

Jak se zeptat na vedlejší větu předmětnou

Vedlejší věta předmětná

Vyjadřuje předmět ke slovesu/přídavnému jménu z věty řídící. Ptáme se na ni: pádovými otázkami kromě 1. a 5. pádu + věta řídící. Příklad: Nezapomeň, že výuka začíná v 8:00. → Koho, co nezapomeňTradiční pohled chápe jako českou větu celek, který je založen na určitém slovesném tvaru, tedy přísudku. Pokud věta vedle přísudku obsahuje také podmět, jde o větu dvojčlennou: Matka litovala dítě. V případě, že věta podmět neobsahuje, označujeme ji jako větu jednočlennou: Matce je líto dítěte.Vedlejší věta podmětná

Vyjadřuje podmět věty řídící. Příklad: Kdo nic nedělá, nic nezkazí. → Kdo, co nic nezkazí Kdo nic nedělá.

Vedlejší věta podmínková

Vedlejší věta (příslovečná) podmínková vyjadřuje příslovečné určení podmínky věty hlavní (Jestli dnes přijede tetička, upečeme na oběd husu.). Ptáme se na ni podobně jako na příslovečné určení podmínky otázkou za jaké podmínky (Za jaké podmínky upečeme na oběd husu → Jestli přijede tetička.).

Jak se pozná předmět : Předmět je větný člen, který vždy nějak souvisí s přísudkem věty, rozvíjí ho. Nejedná se o základní větný člen, to znamená, že není nutný k tomu, aby věta vůbec vznikla. Vyjadřuje osob, zvíře nebo věc, kterých se děj týká, přímo je zasahuje. Babička se zlobila na Pepíka.

Jak se pozna věta : Věta se od nevětného vyjádření liší v první řadě tím, že obsahuje PŘÍSUDEK. Že je vět více tedy poznáte snadno a jednoduše podle toho, kolik je v celé výpovědi přísudků.

Jak se zeptat na hlavní větu

Na hlavní větu se nelze zeptat! “ Je věta v souvětí, která není závislá na jiné větě a může tedy stát i samostatně mimo souvětí jako věta jednoduchá. Každé souvětí musí obsahovat alespoň jednu hlavní větu.

Ještě jednou připomínám, že věta vedlejší začíná na spojovací výraz – některé jsem vám uvedla výše – spojky, vztažná zájmena, příslovce.Vedlejší věta příslovečná

Ptáme se na ni: kde, kdy, jak, proč, do jaké míry, za jakým účelem, za jakých podmínek, i přes co atd.

Co to je vedlejší věty : Vedlejší věta je věta v souvětí, která je závislá na jiné řídící větě. Podobně jako větné členy vytvářejí skladební dvojice, v nichž jeden člen je řídící a druhý závislý, tak i vedlejší věty jsou závislé na větě hlavní nebo jiné větě vedlejší.