Antwort Jak zpracovat liči? Weitere Antworten – Jak se jí liči

Jak zpracovat liči?
Liči koupíte čerstvé, kompotované nebo sušené. Čerstvé liči oloupejte a dužinu snězte. Pecky liči se nejedí. Liči se hodí i do šťáv a kompotů.Liči by mělo naklíčit během 1 až 4 týdnů. Každý den plastový poklop na chvíli nadzvedněte, aby se liči mohlo aklimatizovat na normální podmínky. Jakmile dosáhne rostlinka přibližně 10 cm, můžete semenáčky přesunout do větraného a částečně zastíněného studenějšího rámu. Zalévejte jednou za týden přibližně do 2/3.Liči, nebo také litchi je malé oválné ovoce s načervenalou tvrdší slupkou, bílou dužinou a tmavou peckou, které pochází z Asie. Tyto malé sladké plody pomáhají například při kašli nebo bolestech žaludku. Rostou na tropickém stálezeleném ovocném stromě, který ve své domovině dorůstá až do 10 metrů.

Jak se množí liči : Liči je možné pěstovat ze semen, ale obvykle se množí řízkováním. Stromy začínají plodit ve věku 3-4 let a mohou plodit až 50 let. Plody se sklízejí ručně, když jsou zralé. Po utržení se totiž dozrávání zastaví.

Jak se loupe liči

Na rozdíl od kaki a karamboly je liči nezbytné před konzumací oloupat. Tenkou, ale pevnou slupku lze ze zralého plodu odstranit velmi lehce – stačí ji naříznout nožem a sloupnout prsty. Pozor, liči po utržení ze stromu již nedozrává, je proto důležité pečlivě vybírat zralé kusy.

Jak se pozná zralé liči : Liči. Plody velké tři až pět centimetrů mají tuhou a drsnou červenou slupku. Dužnina je bílá a šťavnatá, jádro, které obsahuje, není poživatelné. Liči voní po růžích či po muškátu, chuť je sladce nahořklá.

Charakteristika. Liči je plodem stálezeleného majestátního stromu, který může dorůstat 15–20 m a dožít se i přes 200 let. Pro snazší sběr ovoce se však udržuje řezem na výšce okolo 6–10 m. List je poněkud kožovitý, mladé listy mají načervenalou barvu, starší jsou tmavě zelené na svrchní a šedozelené na spodní straně.

Právě tato dužnatá vrstva je důvodem, proč se liči pěstuje. Nejžádanější jsou plody se zakrslým semenem, ty mají větší obsah chutné dužiny. Ovoce zraje od července k říjnu, dozraje asi 100 dnů poté, co strom kvetl. U přezrálých plodů je dužina hnědá až povidlová.

Jak poznám zralé liči

Liči voní po růžích či po muškátu, chuť je sladce nahořklá. Podtržené plody už nedozrají, proto se liči dováží zralé.Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.Ovoce zraje od července do října, dozraje asi 100 dnů poté, co strom kvetl. U přezrálých plodů je dužina hnědá až povidlová. Slupka plodu (epikarp) je tenká, pevná a má bradavičnatý povrch, ze zralého plodu ji lze lehce sloupat.

Pitahaya je zralá, když „šupiny“ zežloutnou. Můžete ji oloupat, což jde u zralých plodů velmi snadno, stačí uříznout konec a stáhnout slupku dolů, nebo plod rozpůlit a dužninu vyjíst lžičkou, případně pitahayu nakrájet na trojúhelníčky.

Jak se konzumuje Pitaya : Chuť je podobná angreštu, jemná a lehce nakyslá. Nejčastěji se pitája jí čerstvá, plod stačí rozkrojit napůl, dužinu pokapat citronovou šťávou a vykrajovat sousta lžičkou. Je také častou přísadou koktejlů a salátů.

Jak uchovat liči : Liči je možné skladovat při pokojové teplotě přibližně týden. Pak ovoce ztrácí svou vlhkost a vysychá. Před zamrazením je třeba odstranit slupku a nejlépe i jádro.

Jak se starat o liči

Litchi potřebuje k zdravému růstu dostatek světla, avšak mladé rostlinky nevystavujeme přímému slunci. V létě je vhodné přenést litchi do venkovního prostředí. Liči má rádo vlhko, nikoli však mokro. Pokud rostlině hnědnou listy, může to být způsobeno nedostatkem světla nebo přemírou hnojiva.

Konzumací jedné porce manga denně doplníte svou zásobu vitaminu C, který „tříbí mozek“ podporou kognitivních i neurologických funkcí organismu a hraje také důležitou roli při imunitních procesech. Mango je také bohaté na vitamin A: ten udržuje zdravou pleť, správný vývoj kostí a dobrý zrak.Ideální doba pro řízkování rybízu je září. Vyhlédněte si letoští vyzrálou větvičku, u ní je největší pravděpodobnost, že zakoření. Poznáte ji snadno, má světlejší a hladší kůru než ty z předchozích let.

Jak se množí zlatice množení : Zlatice množíme řízkováním a snadno je můžeme přesazovat, a to dokonce i starší rostliny. Z obchodu si můžeme domů přinést kontejnerované prokořeněné sazenice, které se snadno uchytí. Jejich roční přírůstek činí 20 – 30 cm. Prostokořenné sazenice seřezáváme hned po výsadbě, u kontejnerovaných stačí řez po odkvětu.