Antwort Jak chutná ačokča? Weitere Antworten – Proč neplodí ačokča

Jak chutná ačokča?
Během sezony jí dopřávejte bohatou zálivku a hnojivo, které zaručí její bujný růst a bohatou násadu plodů. V chudé a suché půdě tato rostlina téměř neroste a také neplodí. Ačokča se v kuchyni používá podobně jako papriky a okurky.Množení ačokči

Pokud se vám na zahrádce ačokča ujme, můžete si semínka ze zralých plodů získávat sami. Zralá semena snadno poznáte – jsou černá, tvrdá a mají poměrně zvláštní tvar. Semena tak stačí na podzim vydlabat ze zralých plodů a uložit je na chladném a suchém místě.Plody se konzumují mladé, kdy je ačokča šťavnatá bez semen. Zralá obsahuje velmi tvrdá semena. Konzumujeme syrové, dušené, nebo pečené. Ačokču můžete také zavařovat ve sladkokyselém nálevu stejně jako okurky.

Kdy Predpestovat ačokču : Pokud jste ji nestihli předpěstovat v březnu ze semínek, lze ji zakoupit jako sazeničky a zasadit volně na záhony, protože už nehrozí žádné jarní mrazíky. Pokud má ačokča vhodné podmínky, plodí až do pozdního podzimu. Svědčí jí kompostem vyživená půda a teplé, chráněné stanoviště.

Proč usychají plody okurky

hadovky, je nejčastějším důvodem nedostatek dusíku a případně spojený s nevyrovnanou závlahou. Rostlina tím, že plodí a narůstají plody, pokud má akutní nedostatek N (dusíku), redukuje násadu a mladé plody zasychají.

Jak přesadit ačokču : Rostlina pochází z Jižní Ameriky. Předpěstujeme v dubnu nebo můžeme vysít v květnu přímo na záhon. Předpěstované rostliny sázíme do sponu 50 x 100 cm, ven je můžeme přesadit po zmrzlých. Po dosáhnutí délky 3–4 cm.

Zralou čerstvou okurku poznáme tak, že je hladká, tuhá, s pevně napjatou slupkou. Barva záleží na druhu, pohybuje se ale od světle zelené až po temně mechovou. Na škodu není ani žíhání nebo skvrnky. Okurky musí být skladovány v suchu, vlhkost způsobuje jejich kažení.

Její semena, která chutnají jako fazole, navíc obsahují hodně bílkovin a vlákniny a ty se konzumují vařená nebo pečená. Kromě toho se ačokča také používá v tradiční medicíně, jelikož je velmi bohatá minerální látky, vitamíny – hlavně skupiny B, pektiny, vápník, hořčík, vlákninu i bílkoviny.

Jak uchovat ačokču

Ačokču je pak možné ihned konzumovat, přičemž je třeba dát si pozor na nejedlá černá semínka uvnitř. Plody, které se nezužitkují, se uchovávají v chladu – nejlépe v ledničce. Před uložením je dobré je překrýt potravinářskou fólií nebo mikrotenovým sáčkem. Ačokča vydrží takto uskladněná přibližně po dobu dvou týdnů.Nároky na pěstování jsou podobné jako u okurek či dýní. Vyžaduje dobře vyhnojenou půdu, prosluněné stanoviště a dostatek vláhy. Za sucha může zcela přestat plodit. Vegetační doba ačokči je 90 – 110 dnů.O vitamín C sice přijdete, ale množství minerálů, karotenů, vlákniny a dalších prospěšných látek, které plody obsahují, zůstane zachováno. Pro tento účel si můžete pokrájenou ačokču i zamrazit, nebo sterilovat ve skleničkách – buď v kyselém či sladkokyselém nálevu, nebo ve vlastní šťávě, kterou pustí po osolení.

Nedostatek živin

Nechcete-li používat chemická komerční hnojiva, zkuste osvědčenou metodu našich babiček. Do odstáté vody nadrobte celý bochník chleba a přidejte 1-2 polévkové lžíce jódu. Nechte přes noc odstát a druhý den hnojivo nařeďte 10 l vody. Zálivku dopřejte okurkám dvakrát do měsíce.

Proč žloutnou malé plody okurek : Okurky tedy mohou žloutnout z toho důvodu, že mají příliš vysokou teplotu. I když se jedná o rostliny, které jsou teplomilné, bude potřeba, abyste jim zajistili teplotu kolem 25 °C přes den. Z toho důvodu je důležité, abyste skleník pravidelně větrali. Noční teploty dosahující 16 až 20 °C, jsou pro okurky ideální.

Kdy je okurka jedovatá : Toxické látky se vykytují zejména v okolí stopek u starších a přezrálých plodů. Pokud se tedy chcete otravě vyhnout, vždy sklízejte plody mladé. Pokud se vám při ochutnání zdá okurka či cuketa nahořklá, rozhodně ji nezkoušejte přidávat do žádného pokrmu, aby se hořká chuť „ztratila“.

Kdy vysévat okurky na pole

Okurky zpravidla předpěstováváme ve vyhřívaném skleníku nebo v interiéru. K výsevu přistupujeme již začátkem dubna, aby byly sazenice do konce května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky, dostatečně silné. Pro předpěstování okurek použijte malé květináče, rašelinové kelímky nebo speciální sazeničkové palety.

Ačokča (Cyclanthera pedata), též korila nebo lidově paprikookurka, je druh rostliny z rodu korila (Cyclanthera) a čeledi tykvovité. Pochází z Jižní Ameriky. Pěstuje se pro své nezralé plody a listy, které se používají jako zelenina.MELOTHRIA SCABRA známá tako jako MEXICKÁ OKURKA nebo CUCAMELON je popínavá koktejlová okurka připomínající malé melounky. Produkuje velké množství tmavě zelených plodů velikosti oliv se světle zeleným mramorováním. Okurky lze konzumovat jak čerstvé tak nakládané.

Jak pěstovat artyčok doma : Jak pěstujeme artyčok

Rostlinky artyčoku chtějí pravidelnou velkorysou zálivku, lehkou půdu a moc se jim nelíbí plevel (taky aby jo, když je okrádá o vodu). Ocení hodně živin, ale u nás nehnojíme – jen do země přidáváme kompost, před zimou koňský hnůj a letos poprvé taky probiotika pro rostliny weiki.