Antwort Jak se postarat o borůvky na podzim? Weitere Antworten – Jak uchovat borůvky na zimu

Jak se postarat o borůvky na podzim?
Jak skladovat a zpracovávat borůvky

Čisté suché plody skladujeme v chladničce jen několik dní. Zmrazit můžeme celé omyté a oschlé plody nebo plody v cukru nebo dřeň s cukrem. Celé plody vydrží v mrazničce bez ztráty kvality asi 8 měsíců. Mražení s cukrem trvanlivost poněkud prodlouží.Pro tento účel výborně poslouží speciální biominerální hnojivo s rohovinou určené právě pro borůvky. Mimochodem, toto hnojivo stejně dobře poslouží i pro další kyselomilné rostliny. Toto hnojivo se využívá k dlouhodobému hnojení. Jako zásobní slouží pevné, granulované hnojivo.Borůvku je potřeba pravidelně do konce března prostříhat. Odstraníte tak slabé, neperspektivní výhony, které by rostlinu jen oslabovaly. Se střihem rostliny začněte od země. Výhony, které by se mohly v době zrání borůvek dotýkat země, nebo by byly velmi blízko odstřihněte.

Jak hluboko koření borůvka : Připravíme si jámu zhruba 1m širokou a cca 40-50cm hlubokou. Borůvky koření mělce a tak větší hloubka není potřeba.

Jak se na podzim postarat o kanadské borůvky

Kanadská borůvka podzim

Zdravá borůvka potřebuje živiny, proto je nutné keře pravidelně hnojit. Na podzim je ale nutné vyměnit dusíkatá hnojiva za přípravky s vyšším obsahem draslíku. Tato hnojiva se obvykle označují jako podzimní. Jejich úkolem je zajistit bezpečné přezimování keře.

Jak uchovávat borůvky : Bobulovité ovoce podléhá rychlé zkáze a nedá se skladovat dlouhodobě, pokud je například nezamrazíte. Pokud je nestihne sníst hned a budete nuceni skladovat borůvky, maliny nebo jahody můžete je umístit do těsně uzavřené nádoby vystlané papírovým ubrouskem a uložit na 2 až 3 dny do chladničky.

Ideální dobou pro začátek přihnojování bývá obvykle první polovina května, poté ještě hnojení můžeme zopakovat přibližně ve dvoutýdenních intervalech tak, abychom hnojení ukončili v druhé polovině června. Od druhé poloviny léta však borůvky potřebují lehkou změnu „jídelníčku“.

Ty jsou zimou, vlhkem a mrazem více ohroženy. Ideálním řešením je, pokud můžete, nádobu s borůvkou zapustit do půdy. Pokud tuto možnost nemáte, přemístěte keř do závětří a květináč obalte izolačním materiálem. Skvěle poslouží juta, chvojí, sláma, ale také bublinková fólie nebo polystyren.

Jak ochranit Boruvku před mrazem

Rainer Plenge, vedoucí borůvkové plantáže, vysvětluje: „Systém vodního postřiku je jedním ze způsobů, jak borůvky ochránit před mrazem. Načasování, kdy postřik spustit, závisí na stupni vývoje plodů. Jsou-li pupeny ještě zavřené, postačí s postřikem začít při –0,5 °C.Velkoplodící zahradní borůvky lze snadno na podzim přesadit. Ideální je čas podzimu, kdy již slunce tak silně nesvítí a rostlinu nevysušuje. Borůvka jako rododendrony má mělký kořenový systém, systém roste do široka a ne hluboko. Lze je tedy snadno obrýt a vytáhnout.Borůvky lze skladovat pouze několik dní, nejlépe v chladničce. Kanadské borůvky díky silnější slupce vydrží o něco déle. Pokud mezi borůvkami objevíte otlačené nebo dokonce plesnivé plody, okamžitě je vytřiďte, jinak se od nich zkazí i ty ostatní. Borůvky umývejte až bezprostředně před konzumací!

Abyste měli jistotu, že borůvky přežijí zimu, je vhodné je zamulčovat pilinami nebo hoblinami z jehličnatých stromů. Mulč kolem keře navrstvěte do 10 cm výšky. Větší péči věnujte keřům, které rostou v květináčích. Ty jsou zimou, vlhkem a mrazem více ohroženy.

Jak konzervovat borůvky : Borůvky propláchneme, nejlépe pod tekoucí vodou a necháme odkapat. Potom je sypeme do sklenic a setřásáme. Navrch nasypeme vždy lžíci cukru, otřeme případně hrdlo sklenice a zavřeme víčky. Sterilujeme asi 30 minut při 80 °C.

Jak dlouho vydrží borůvky : Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Banány Do úplného dozrání 5 dní
Třešně, višně 1 den 3 – 5 dní
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden

Kdy hnojit na podzim

Do půlky září směle hnojíme sezónním hnojivem. Září je období, kdy trávy stále rostou, teploty vzduchu jsou přes den vysoko nad nulou a teplota půdy vysoko nad 10°C. Podzimní hnojivo, které se vyznačuje nízkým obsahem dusíku (N) a vysokým obsahem draslíku (K) je dobré použít až na konci října či na začátku listopadu.

Čím dříve půdu připravíme k výsevu, tím lépe. Hnojit a rýt lze už v únoru – ty plochy, které nebyly přes zimu volné a nebylo je proto možné zrýt na podzim, ovšem vždy záleží na počasí a právě to letošní vše posunulo až na duben. Vždy je nutné zrýt půdu, která není zmrzlá a je již oschlá.Zahradní borůvky zimní mráz nepoškozuje, snad s výjimkou některých horských oblastí. Uvádí se, že vydrží i teploty klesající až k –34 °C. Pokles teplot pod tuto úroveň je u nás spíše hypotetický. Pokud by snad měl přesto někdo obavy, doporučuje se zakrývat keře na noc například netkanou textilií.

Co udělat s borůvkami : Báječné borůvky – ovoce plné zdraví

  1. Nejlepší borůvkový koláč Více než hodinu.
  2. Kynutý koláč tety Dany. Více než hodinu.
  3. Kynutý borůvkový koláč Více než hodinu.
  4. Kynutý koláč s drobným ovocem a drobenkou. Více než hodinu.
  5. Ricottovo-tvarohové lívanečky s borůvkami.
  6. Celozrnné lívance.
  7. Vtipná ranní kaše.
  8. Bleskové snídaňové smoothie.