Antwort Jak se člení krajinná sféra? Weitere Antworten – Jak se dělí Krajinna sféra

Jak se člení krajinná sféra?
Fyzicko-geografickou sféru (též fyzickogeografické prostředí nebo přírodní prostředí) představuje příroda jako taková, všechny sféry – litosféra, atmosféra, biosféra, hydrosféra, kryosféra a pedosféra, zatímco humánně-geografickou sféru představuje člověk s produkty svojí činnosti (například zástavba, těžba a podobně).litosféra, pedosféra, hydrosféra, biosféra, atmosféra.Objektem studia nauky o krajině je krajinná sféra Země, resp. její teritoriálně omezené segmenty – krajiny.

Jak se dělí geografie : Geografie se dělí na fyzickou geografii, sociální geografii, regionální geografii a kartografii. Geografové jsou schopni sociálně geografické i fyzicko-geografické jevy sledovat v prostoru, hodnotit příčiny a prostorové dopady některých činností a sledovat a hodnotit prostorové rozdíly a podobnosti mezi regiony.

Jaké jsou krajiny

Krajinné prvky mohou být přírodní(lesy,řeky..) nebo antropogenní(komunikace,stavby,pole,rybníky..). Člověk krajinu ovlivňuje jak komplexně tak její jednotlivé složky i prvky. Krajina umožňuje vůbec život a stává se tak životním prostředím.

Kolik sfér má Země : Povrch celé planety měří 510 mil. km čtverečních, povrch souše 149 a vodní povrch 361 mil. km čtverečních. Obvod Země činí 40 075 km a poloměr Země je 6378 km.

Rozlišujeme následující typy sfér/obalů Země:

  • ATMOSFÉRA – PLYNNÝ, VZDUŠNÝ OBAL ZEMĚ
  • HYDROSFÉRA – VODNÍ OBAL ZEMĚ
  • LITOSFÉRA – KAMENNÝ OBAL ZEMĚ
  • PEDOSFÉRA – PŮDNÍ OBAL ZEMĚ
  • BIOSFÉRA – ŽIVÝ OBAL ZEMĚ


Krajinná struktura: uspořádání prvků a složek v krajině a vazeb mezi nimi, které vytvářejí z krajiny komplex (celek). Vzájemné působení abiotických, biotických a socioekonomických prvků a složek.

Jaké druhy krajin se vyskytují na Zemi

Podle přítomnosti či nepřítomnosti lidského vlivu rozlišujeme dva základní typy krajin:

  • Přirozená krajina.
  • Kulturní krajina.
  • Přírodní krajina.
  • Obhospodařovaná krajina.
  • Obdělávaná krajina.
  • Příměstská krajina.
  • Městská krajina.
  • Degradovaná (devastovaná) krajina.

Obyvatelstvo je hlavní složkou socioekonomické sféry. Jednotlivé slžky této sféry-obyvatelstvo,sídla,zemědělství,průmysl,doprava,služby a cestovní ruch jsou objektem studie vědních oborů socioekonomické geografie.Česká republika je vnitrozemským státem, ležícím uprostřed mírného pásu severní polokoule ve střední části Evropy. Svou rozlohou 78 866 km2 je mezi evropskými státy na 21. místě, počtem obyvatel 10 251 079 na 12. místě a hustotou zalidnění 130 obyvatel na 1 km2 na 13.

Podle nadmořské výšky dělíme krajinu na nížinu (do 200 m n. m.) a vysočinu (nad 200 m n. m.) Nížiny jsou na mapě vyznačeny zelenou barvou, vysočiny různými odstíny žluté a hnědé. TYPY KRAJINY PODLE VÝŠKOVÝCH ROZDÍLŮ hornatiny (od 900 m n. m.) vrchoviny (600-900 m n. m.) pahorkatiny (200-600 m n. m.)

Jak se slaví den Země v Česku : Na jaře slaví svátek planeta Země, a to Dnem Země, který letos vychází na pondělí 22. dubna. Každý rok se koná řada zábavných i vzdělávacích programů, které upozorňují na ekologické hrozby, učí třídit a recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k přírodě.

Jaké jsou vrstvy Země : Zemská kůra, zemský plášť, jádro, litosféra, astenosféra, mezosféra, vnější jádro, vnitřní jádro Tvůrce: Sal Khan.

V jaké sféře létají letadla

1) Troposféra – sahá do výšky asi 8 – 16 km, probíhají zde meteorologické změny, které mají vliv na počasí, v této vrstvě létají letadla (asi 10 km), teplota se s výškou postupně snižuje, ve výšce letadel na minus 50 – 60 °C. 3) Mezosféra – sahá do výšky až 80 km, silný pokles teplot na mínus 70 – 90 °C.

K základním složkám krajiny patří reliéf, půda, vodstvo, klima, vegetační pokryv, zvířena a člověk. Jako přírodní krajina se nazývá území nedotčené lidskou činností, v němž dominují přirozené prvky, takových oblastí však na Zemi zbývá velmi málo.Další možné definice krajiny: Část zemského povrchu, která společně se společenstvy organismů tvoří jednotný třírozměrný celek, který je obvykle vymezen lidským rozměrem a chápáním – tedy tam, kam až oko dohlédne. Soubor živých a neživých faktorů vázaných na určitý krajinný celek, které se delší dobu vyvíjejí společně.

Co to je zeměpis : Geografie (z řeckého γεός geos pozemský, zemský + γράφειν grafein psáti), česky též zeměpis, je věda studující prostorové rozšíření jevů na Zemi (přesněji části Země, nazývané „krajinná sféra“), jejich vzájemnou interakci a vývoj v čase.