Antwort Co udělat s natí od mrkve? Weitere Antworten – Co s listy od mrkve

Co udělat s natí od mrkve?
Pěknou nať z mrkve, petržele a celeru vždy v pohodě zpracujte. U té mrkvové jen pohlídejte jestli není hořká. A u celerové zase nepoužívejte nať, která je zažloutlá nebo jsou na ní hnědé flíčky. Takovou nať opravdu raději vyhoďte, špatně skladovaný celer totiž tvoří dráždivé látky (a mohou způsobit alergickou reakci).Já osobně suším dvěma způsoby, jeden je přímo ve svazku, kdy umyté natě znovu svážu a pověsím ve špajzu a pak vždy jen opatrně odeberu potřebné množství. Nevýhodou této varianty je nepořádek, který často vznikne, když do svazečku omylem drknu nebo když jednoduše udrolím moc.Využití mrkve je velice pestré – výborná je nastrouhaná do salátů nebo pomazánek, pokrájená tvoří základ mnohých polévek nebo populární svíčkové omáčky. Je vítanou ingrediencí zdravých zeleninových šťáv, drť můžete využít do lněných krekrů nebo karbanátků.

Co připravit z mrkve : Mrkev je vynikající syrová v pomazánkách a salátech i vařená v polévce, dušená či pečená jako příloha a uplatní se i v moučnících. Její sladká a současně kořeněná chuť ji totiž přímo předurčuje k použití ve slané i sladké kuchyni.

Jak uchovat mrkvovou nať

Natrhané lístky nekrájíme, ale volně je vsypeme do sáčku na zmrazování ovoce či zeleniny a necháme jim tam více prostoru. Nesesypeme je na jednu hromádku, ale snažíme se je mírně zmáčknout na „placato“ a vymáčknout ze sáčku vzduch. Sáček zabezpečíme kolíčkem na prádlo, aby šel pak snadno a rychle rozdělat.

Co s nastrouhanou mrkví : Postup: Nakrájenou nebo nahrubo nastrouhanou mrkev poduste na oleji, přidejte kari, sůl, pepř podlijte trochou vody a poduste do změknutí. Nakonec vmíchejte smetanu a prohřejte. Podávejte s rýží, nebo indickým chlebem.

  1. Mrkev a jablka oloupeme a nakrájíme na menší kusy.
  2. Máme-li doma odšťavňovač, vložíme kousky do odšťavňovače a odšťavníme.
  3. Do hotové mrkvové šťávy dáme pár kapek olivového oleje, promícháme a ihned podáváme. Mrkvovou šťávu můžeme ozdobit také lístkem meduňky či plátkem citronu.


Na otázku, jak doma skladovat mrkev s natí je jednoznačná odpověď. Je vždy potřeba ji skladovat BEZ natě. Když ji uložíte do lednice, sklepa nebo do špajzu s natí, povadne, změkne a zgumovatí velmi rychle. Je tedy velmi důležité natě co nejdříve odříznout.

Jak nejlépe konzumovat mrkev

Mrkev se často konzumuje syrová jen tak nebo v salátu. Beta-karoten, který obsahuje, lze však lépe využít ve vařené nebo blanšírované formě. I ve strouhané nebo pasírované mrkvi je beta-karoten snadno dostupný díky „roztržení“ buněčných stěn.Mrkve očistíme a pokrájíme na hranolky. Do nich vlijeme olivový olej, promícháme a rozmístíme je na plech. Hranolky pečeme ve vyhřáté troubě na 200 °C 25 minut. Upečené mrkvové hranolky osolíme a opepříme.Mrkev – po očištění ji nakrájejte na kostky nebo kolečka a pak stačí zhruba tři minuty blanšírovat. Dejte ji zamrazit po jednotlivých porcích, pokud byste chtěli mít každou kostičku oddělenou, lze využít trik s předmrazením na plechu, poté už zmrzlé kostky či kolečka stačí přesypat například do sáčků.

Ideální skladovací teplota se pohybuje těsně nad 0 °C. Vlhkost vzduchu kolem 90-95 % mrkvi prospívá. Pokud je náš sklep sušší, písek podle potřeby občas zavlažujeme, případně překryjeme fólií. Uloženou mrkev je nutné průběžně kontrolovat a kazící se kusy hned odstraňovat, aby se infekce (obvykle plíseň) nešířila dále.

Jak se dělá mrkvový salát : Mrkev nastrouháme na hrubším struhadle. V míse smícháme smetanu, majonézu, sůl, pepř, česnek a zamícháme s mrkví. Salát necháme alespoň hodinu odležet v lednici, aby se chutě propojily. Salát obměníme lžící nasekaného čerstvého kopru.

Jak zahustit dušenou mrkev : Dušené jídlo bez omáčky není dušené jídlo. Proto nakonec ještě musí přijít zahuštění. Pokud má mrkev zůstat celistvá a pěkná, pak se z ní nic nerozvaří do šťávy a tedy je třeba učinit opatření proti vodnatosti na talíři. Jako jediná rozumná možnost se nabízí jíška – pouze malá trocha jíšky.

Jak si udělat šťávu bez Odstavnovace

Pokud namítáte, že nemáte odšťavňovač, existuje snadné řešení. Stačí použít smoothie blender nebo obyčejný stolní mixér a výslednou ovocnou/zeleninovou drť pak přecedit přes cedník nebo plátýnko. TIP: Máte doma sáček na ovoce a zeleninu z Lidlu Tak ten vám skvěle poslouží!

Postup přípravy

Na začátek si tedy očistěte mrkev a s pomocí odšťavňovače z ní získejte šťávu. Kilo mrkve by mělo postačit na 600 ml tekutiny, záleží však na konkrétním robotu a obsahu vody v zelenině. Hotovou mrkvovou šťávu přelijte do mixéru a doplňte nakrájeným banánem, mangem, kokosovým olejem i jogurtem.Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.

Co se stane kdyz budu jíst kazdy den mrkev : Tato chutná zelenina je zásobárnou antioxidantu betakarotenu, který mimo jiné chrání pokožku před škodlivým UV zářením. Nadměrná a dlouhodobá konzumace mrkve však může vést k předávkování, které se projeví žlutooranžovým zbarvením pokožky.